Pokračovanie článku: Váš dom nepoistíme. Riziko povodní prináša problém s poistkou, ochrániť ho má štát protipovodňovými opatreniami

Nie každý dom sa môže poistiť

Nehnuteľnosti nachádzajúce sa v povodňových oblastiach predstavujú významné riziko pre ich majiteľov, ako aj pre poisťovne, ktoré sa často zdráhajú takéto nehnuteľnosti poistiť. Juraj Štefanovič, špecialista PR, uvádza, že ČSOB Poisťovňa nepoisťuje nehnuteľnosti nachádzajúce sa v povodňových oblastiach z dôvodu vysokej rizikovosti voči povodniam a záplavám. Mnohé poisťovne sa vyjadrili, že domy v blízkosti vôd, ktoré majú zvýšené riziko záplav, nemôžu poistiť na daný prírodný živel. Otázka teda znie: čo môžu vlastníci takýchto nehnuteľností robiť, aby ochránili svoj majetok?

Realizácia protipovodňových opatrení

Problematika realizácie protipovodňových opatrení je komplexná a náročná. Pre majiteľa rodinného domu, ktorý je poisťovňou vyhodnotený ako nehnuteľnosť v území so zvýšeným povodňovým rizikom, môže byť realizácia opatrení časovo aj finančne náročná. Navyše, tieto opatrenia nesmú zhoršiť odtokové pomery, negatívne ovplyvniť nižšie položené územia, životné prostredie a stav vodných útvarov. Opatrenia na vodných tokoch môže vykonávať iba správca vodného toku, čo je zvyčajne štát alebo obec. Preto sa na ochranu existujúcej infraštruktúry navrhujú a realizujú komplexné protipovodňové opatrenia správcom toku.

Povinnosti majiteľov nehnuteľností

Podľa prechodných ustanovení zákona o ochrane pred povodňami musia vlastníci stavieb vykonať protipovodňové opatrenia v tzv. určených inundačných územiach, ktoré vyhlasuje príslušný okresný úrad. Obce a ďalšie organizácie môžu tiež realizovať preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami, najmä mimo vodných tokov, informuje o tom Tomáš Janu, referent komunikácie a marketingu pre Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), štátny podnik, ktorý má na starosti vodné toky na Slovensku.

Prívalové dažde a bleskové povodne

Januša tiež spomína, že prívalové dažde a následné bleskové povodne sú ťažko predvídateľné javy z pohľadu intenzity a lokalizácie. Pri tomto type zrážkovej činnosti vzniká veľké množstvo povrchového odtoku v krátkom čase, čo môže byť spôsobené aj nevhodným hospodárením v krajine. Príkladom je prívalový dážď v Nitre z konca júna, keď boli zaplavené cesty, ale vodný tok nedosiahol ani prvý stupeň povodňovej aktivity.

Dôležitým prvkom pri adaptácii na tieto javy je rešpektovanie oblastí s potenciálne významným povodňovým rizikom, ktoré sú zobrazené v Mapách povodňového ohrozenia a Mapách povodňového rizika. Napriek existencii týchto dokumentov sa často stretávame s tlakom majiteľov alebo developerov na výstavbu v týchto lokalitách, upozorňuje Januša.

debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie nehnuteľnosti #poistka #škody na majetku