Ako sa vybavuje stratený, zničený, odcudzený či neplatný pas v zahraničí
Strata, zničenie alebo krádež dokladov v zahraničí vie cestovateľom narobiť množstvo problémov. Okrem komplikácie návratu do rodnej krajiny sa im cesta zvyčajne predraží o nutnosť vycestovať desiatky až stovky kilometrov na slovenský zastupiteľský úrad v danej, alebo najbližšej krajine. Ten vydá občanovi Slovenskej republiky náhradný cestovný doklad v prípade straty, odcudzenia alebo neplatnosti cestovného dokladu, aby sa mohol vrátiť na Slovensko. Ministerstvo vnútra navrhuje v zákone o cestovných dokladoch viacero zmien.
Náhradný cestovný doklad ostáva, ale…
Zmenu si vyžiadala transpozícia smernice Rady EÚ do našej legislatívy. Podľa dôvodovej správy k predloženému zákonu do medzirezortného pripomienkového konania je potrebné už zavedené pravidlá aktualizovať a to z dôvodu lepšieho zabezpečenia formátu náhradného dokladu EÚ a najmä na uľahčenie konzulárnej ochrany nezastúpených občanov. To znamená, ak nášmu občanovi ukradnú doklady v Dominikánskej republike, kde nemáme zastupiteľský úrad, nebude musieť doklad vybavovať, ako je to teraz, na najbližšom slovenskom zastupiteľskom úrade na Kube, ale náhradný cestovný doklad EÚ mu vydá ktorýkoľvek zastupiteľský úrad z krajín EÚ priamo v krajine, kre sa nachádza.
„Každý občan EÚ má na území tretej krajiny, v ktorej sa nenachádza zastúpenie členského štátu, ktorého je štátnym príslušníkom, právo požívať ochranu diplomatických a konzulárnych orgánov iného členského štátu, a to za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci tohto iného členského štátu. Smernica Rady (EÚ) 2015/637 umožňuje uplatnenie tohto práva stanovením pravidiel a podmienok uľahčujúcich konzulárnu ochranu nezastúpených občanov EÚ“, približuje právnu úpravu tlačový odbor ministerstva vnútra.
Platnosť náhradného cestovného dokladu? Iba 15 dní
Rada EÚ zaviedla spoločný náhradný cestovný doklad, ktorý bude mať jednotný formát a členské štáty ho majú vydávať občanom EÚ v miestach, kde členský štát štátnej príslušnosti nemá stále diplomatické alebo konzulárne zastúpenie. Legislatívny návrh počíta s náhradným cestovným dokladom EÚ s obmedzenou územnou a časovou platnosťou ohraničenou účelom cesty, ktorým je návrat na Slovensko, alebo do štátu, kde náš občan býva. Štandardná dĺžka platnosti bude 15 dní.
Trestne stíhané osoby už do zahraničia neutečú
Zmenou zákona sa spresní aj úprava výkonu niektorých súdnych rozhodnutí v trestnom konaní. Ak súd uloží zákaz vycestovať do zahraničia osobám, na ktorých bol vydaný súdny príkaz na zatknutie, európsky alebo medzinárodný zatýkací rozkaz, alebo bolo nariadené obmedzenie osobnej slobody a ich predvedenie, bude týmto osobám jednoduchšie bezodkladne znemožniť používanie cestovného pasu. Cieľom je zabrániť tomu, aby tieto osoby mohli vycestovať predovšetkým mimo územie Európskej únie. „Záujmom štátu je, aby výkon týchto súdnych rozhodnutí, a teda zabránenie zneužívania cestovných dokladov, bolo efektívne, administratívne nenáročné a rýchle“, píše sa tiež v dôvodovej správe k novele zákona o cestovných dokladoch. V súčasnosti sa po uložení zákazu vycestovať do zahraničia podľa Trestného poriadku rozhoduje o odňatí cestovného dokladu v správnom konaní, čo celý proces výrazne obmedzuje a spomaľuje.