Nemáte peniaze na právnika? Právnu pomoc bezplatne vám poskytne štát, podmienky sú takéto

Plánovaný rozvod, žiadosť o výživné, nevyplatenie mzdy, zavádzanie pri uzatvorení zmluvy, exekúcie, nespokojnosť s rozhodnutím orgánu štátnej správy a mnoho ďalších situácií nás privedie do advokátskych kancelárií. Platiť si právnu pomoc profesionálov je často nad finančné možnosti ľudí, predovšetkým keď žijú v núdzi a môžu si dovoliť zaplatiť len nevyhnutné výdavky na bývanie a stravu. Už 18 rokov pomáhajú ľuďom v hmotnej núdzi právnici a pracovníci Centra právnej pomoci.

10.08.2024 06:00
právnik, právna pomoc, advokát, zmluva Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)
Dedičské konanie
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Podľa Ústavy Slovenskej republiky má každý občan garantované právo na právnu pomoc a prístup k spravodlivosti, no pre mnohých sa cesta za spravodlivosťou pre nedostatok financií nie vždy podarí. Aby sa právna pomoc stala dostupnou pre všetkých, Ministerstvo spravodlivosti SR na základe zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi otvorilo v roku 2006 prvé Centrum právnej pomoci.

V rámci európskeho regiónu je to jediná inštitúcia, ktorá bola zriadená s cieľom zabezpečovať a poskytovať právnu pomoc fyzickým osobám v materiálnej núdzi. Spočiatku poskytovalo Centrum právnej pomoci odborné poradenstvo najmä v občianskopráv­nych, rodinnoprávnych a pracovnoprávnych veciach a od marca roku 2017 pomáha občanom aj v agende oddlženia, takzvaného osobného bankrotu. Každoročne poskytuje Centrum právnej pomoci pomoc tisíckam ľudí, ktorí nemajú financie na to, aby dokázali zaplatiť štandardné odmeny právnikov.

Kde môžete navštíviť Centrum právnej pomoci?

Centrum právnej pomoci má aktuálne 15 územných kancelárií a 46 konzultačných pracovísk. Kancelárie a ich pobočky, teda konzultačné pracoviská, nájdete v mestách:

  • Kancelária Bratislava / konzultačné pracoviská Galanta, Malacky, Senec
  • Kancelária Nitra / konzultačné pracoviská Levice, Topoľčany, Šaľa, Šahy
  • Kancelária Banská Bystrica / konzultačné pracoviská Brezno, Veľký Krtíš, Krupina, Hriňová
  • Kancelária Komárno / konzultačné pracoviská Nové Zámky, Dunajská Streda, Štúrovo
  • Kancelária Humenné / konzultačné pracoviská Michalovce, Sobrance, Snina, Vranov nad Topľou
  • Kancelária Košice / konzultačné pracoviská Spišská Nová Ves, Trebišov, Rožňava
  • Kancelária Liptovský Mikuláš / konzultačné pracoviská Ružomberok, Svit
  • Kancelária Prešov / konzultačné pracoviská Levoča, Stará Ľubovňa, Kežmarok
  • Kancelária Rimavská Sobota / konzultačné pracoviská Jelšava, Fiľakovo, Lučenec
  • Kancelária Svidník / konzultačné pracoviská Medzilaborce, Bardejov, Giraltovce
  • Kancelária Trenčín / konzultačné pracoviská Ilava, Bánovce nad Bebravou
  • Kancelária Tvrdošín / konzultačné pracovisko Dolný Kubín
  • Kancelária Trnava / konzultačné pracoviská Senica, Skalica, Piešťany
  • Kancelária Žiar nad Hronom / konzultačné pracoviská Banská Štiavnica, Prievidza, Nová Baňa, Partizánske, Žarnovica
  • Kancelária Žilina / konzultačné pracoviská Čadca, Považská Bystrica, Martin
  • Call Centrum – poskytuje klientom telefonické a e-mailové služby na linke 0650 105 100 a e-mailovej adrese info@centrumpravnejpomoci.sk
  • Centrum právnej pomoci poskytuje svoje služby aj v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove a v Sečovciach.
UP majetok, konanie, dedičstvo, dokumenty Čítajte viac Darovacia zmluva je platná po podpise, obdarovaný ale stále nie je vlastník domu. Čo treba urobiť?+40 otázok a odpovedí o darovaní majetku

Akú agendu rieši Centrum právnej pomoci?

Vecná pôsobnosť Centra právnej pomoci, inak povedané rozsah vecí, ktoré Centrum právnou pomocou pokrýva, sa od účinnosti zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi postupne upravovala a rozširovala. V súčasnosti Centrum právnej pomoci poskytuje právnu pomoc vo vnútroštátnych veciach najmä pre veci občianskoprávne, rodinné, pracovnoprávne, obchodné, v agende oddlženia, v konaní pred správnym súdom, v cezhraničných veciach (najčastejšie rodinnoprávne a občianskoprávne veci) a v rozsiahlej cudzineckej agende – azyl, zaistenie a vyhostenie. Tiež poskytuje právnu pomoc oznamovateľom trestnej činnosti a obetiam trestných činov.

Civilná agenda:

  • v občianskopráv­nych veciach (najmä v sporoch týkajúcich sa nájmu bytu, vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov, nezaplatenia pôžičky, ochrany spotrebiteľa, náhrada škody, odstúpenie od zmluvy, neplatnosť zmluvy, darovacia zmluva, kúpa a predaj nehnuteľností, záložné práva, vecné bremená)
  • v rodinnoprávnych veciach (najmä určenie výšky výživného, zverenie dieťaťa do výchovy, rozvod, určenie otcovstva)
  • v pracovnoprávnych veciach najmä (napr. v sporoch týkajúcich sa neplatnosti výpovede, pracovných podmienok, nevyplatenie mzdy)
  • v obchodnoprávnych veciach najmä (napr. v spore z úverovej zmluvy s bankou, spore zo zmluvy o vkladovom účte)

Azylová agenda:

Centrum právnej pomoci poskytuje právnu pomoc aj cudzincom v azylových veciach, v konaní o zaistení cudzinca a v konaní o administratívnom vyhostení.

V azylových veciach poskytne Centrum právnej pomoci cudzincovi na jeho žiadosť právnu pomoc vo forme zastupovania v konaní pred vnútroštátnymi súdmi, ak mu migračný úrad v jeho azylovom konaní rozhodol neudeliť azyl či doplnkovú ochranu, odňať azyl, nepredĺžiť doplnkovú ochranu, zrušiť doplnkovú ochranu alebo ktorému bola jeho žiadosť zamietnutá ako neprípustná či zjavne neopodstatnená a takisto v prípade, ak bolo rozhodnuté o jeho odovzdaní do iného členského štátu v tzv. dublinskom konaní.

Centrum právnej pomoci poskytuje právnu pomoc aj cudzincom, ktorým bolo vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení. Právna pomoc zahŕňa vypracovanie odvolania proti rozhodnutiu o administratívnom vyhostení a zastupovanie pred správnym orgánom a následne aj v konaní pred príslušnými správnymi súdmi.

Cudzincom, ktorí sú na základe rozhodnutia policajného útvaru zaistení a umiestnení v zariadení pre cudzincov, poskytuje Centrum právnej pomoci na ich žiadosť právnu pomoc na podanie správnej žaloby proti rozhodnutiu o zaistení a zastupovanie v konaní pred správnymi súdmi v tejto veci.

Správne súdnictvo

  • v konaní pred súdom v správnom súdnictve (napr. v konaní o preskúmanie rozhodnutia správneho orgánu, pri nečinnosti správneho orgánu),

Osobný bankrot

  • Oddlženie formou konkurzu a splátkového kalendára

Cezhraničná agenda

Centrum právnej pomoci poskytuje právnu pomoc jednak fyzickým osobám, ktoré majú bydlisko alebo obvyklý pobyt na území iného členského štátu ako Slovenskej republiky a konajúcim súdom je súd Slovenskej republiky, alebo osobám, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky, pričom konajúcim súdom je súd iného členského štátu ako Slovenskej republiky. Členským štátom je štát Európskej únie s výnimkou Dánska.

Poskytnutie právnej pomoci v cezhraničných sporoch, keď príslušným súdom je súd Slovenskej republiky.

Žiadosť v cezhraničnom spore môže táto osoba podať Centru právnej pomoci sama, prostredníctvom Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže alebo príslušného orgánu členského štátu.

Podmienky nároku na právnu pomoc sú v tomto prípade takéto:

  1. preukáže, že by jej príjmové a majetkové pomery odôvodňovali priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci v Slovenskej republike, ak by tu mala trvalý alebo prechodný pobyt, alebo že spĺňa podmienky na poskytnutie právnej pomoci v členskom štáte, na ktorého území má bydlisko alebo obvyklý pobyt,
  2. žiadosť o poskytnutie právnej pomoci nie je zjavne neopodstatnená, najmä ak nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu,
  3. hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy, okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť v peniazoch.

Dňom doloženia chýbajúcich dokladov žiadateľom (to znamená, že žiadosť je už kompletná), respektíve od momentu postúpenia cezhraničnej žiadosti partnerským orgánom Centru právnej pomoci začína plynúť 60-dňová lehota na vydanie rozhodnutia o nároku na právnu pomoc.

Poskytnutie právnej pomoci v cezhraničných sporoch, keď príslušným súdom je súd iného členského štátu ako Slovenskej republiky:

  • Pomoc Centra právnej pomoci v týchto prípadoch bude spočívať v prijatí žiadosti o poskytnutie právnej pomoci tuzemskej oprávnenej osoby (t. j. osoby, ktorá má trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky) a v postúpení tejto žiadosti s potrebnými prílohami príslušnému orgánu členského štátu.
  • V prípade ak je nevyhnutné, Centrum právnej pomoci zabezpečí preklad žiadateľom predložených dokladov.
  • Ak je žiadosť kompletná, Centrum právnej pomoci má 15 kalendárnych dní na jej postúpenie príslušnému orgánu členského štátu.
dom, mince, peniaze, nehnuteľnosť Čítajte viac Predali ste byt alebo dom? Príjem nie je automaticky oslobodený do dane, v týchto prípadoch nemusíte zaplatiť daň z predaja

Ako sa posudzuje nárok na bezplatnú právnu pomoc?

Aby Centrum právnej pomoci mohlo priznať nárok na bezplatné poskytnutie právnej pomoci, zákon vyžaduje kumulatívne, teda súčasné splnenie troch podmienok:

  • stav materiálnej núdze žiadateľa (jeho príjem nepresahuje 1,4-násobok sumy životného minima ustanoveného osobitným predpisom a nemôže si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom)
  • nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu (napríklad preklúzia),
  • hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy, okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť.

Ako sa môžem na Centrum právnej pomoci obrátiť?

Klient sa môže o možnosti právnej pomoci informovať telefonicky, elektronicky alebo osobne v kancelárii Centra právnej pomoci. Telefonické a e-mailové služby klientom poskytuje aj Call centrum.

Má poskytnutie právnej pomoci presný postup?

Činnosť Centra právnej pomoci je možné z pohľadu poskytovania právnej pomoci rozdeliť v zásade na tri štádiá, a to:

1. Štádium pred poskytnutím právnej pomoci a predbežná konzultácia

V rámci tohto štádia sa na Centrum právnej pomoci obracajú klienti, aby získali informácie o jeho činnosti alebo o svojich možnostiach v rôznych právnych veciach, a to osobne, telefonicky alebo e-mailom. Toto štádium sa začína akýmkoľvek prvým kontaktom klienta s Centrom právnej pomoci. Úlohou Centra právnej pomoci je prostredníctvom svojich zamestnancov poskytovať klientom základné informácie o svojej činnosti, vysvetliť zákonné podmienky, ktoré musí klient spĺňať na to, aby mu Centrum právnej pomoci mohlo právnu pomoc poskytnúť.

V neposlednom rade poskytuje aj základné právne rady vo forme predbežných konzultácií. Účelom predbežnej konzultácie nie je právny rozbor, ale len poskytnutie základnej právnej rady, vysvetlenie podmienok na uplatnenie nároku na poskytnutie právnej pomoci, upozornenie na nebezpečenstvo zmeškania lehoty v konkrétnom prípade a pomoc pri vypĺňaní žiadosti o poskytnutie právnej pomoci. O predbežnú konzultáciu môže požiadať ktorákoľvek fyzická osoba (teda bez ohľadu na jej príjmovú či majetkovú situáciu). Jedinou podmienkou je úhrada správneho poplatku vo výške 4,50 €, a to vo vzťahu k veciam všeobecnej agendy. Predbežná konzultácia nie je t.č. spoplatnená vo veciach tzv. osobného bankrotu. Absolvovanie predbežnej konzultácie nie je podmienkou pre podanie žiadosti o poskytnutie právnej pomoci. Činnosť Centra právnej pomoci v tomto štádiu zahŕňa aj základné informácie o inštitúciách, ktoré poskytujú sociálne alebo psychologické poradenstvo.

2. Poskytovanie právnej pomoci

Toto štádium má dve základné fázy: konanie o nároku na poskytnutie právnej pomoci a samotné poskytovanie právnej pomoci. Konanie o nároku na poskytnutie právnej pomoci sa začína momentom podania žiadosti v miestne príslušnej kancelárii Centra právnej pomoci (t. j. podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu žiadateľa). V rámci tohto procesu Centrum právnej pomoci skúma, či klient (žiadateľ o právnu pomoc) spĺňa zákonom stanovené podmienky pre priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci (§ 6, § 6a § 24g a § 24h).

Samotnú právnu pomoc Centrum právnej pomoci poskytuje prostredníctvom advokáta alebo právnika Centra právnej pomoci a v konaní pred mediátorom v tých prípadoch, kde to povaha veci pripúšťa. Ak žiadateľ o právnu pomoc preukáže, že spĺňa zákonom stanovené podmienky, Centrum právnej pomoci mu rozhodnutím prizná nárok na poskytnutie právnej pomoci. Rozhodnutím o priznaní nároku na poskytnutie právnej pomoci klient – žiadateľ získava status oprávnenej osoby. V rozhodnutí o priznaní nároku na poskytnutie právnej pomoci sa zároveň rozhoduje aj o forme poskytovania právnej pomoci.

Štádium poskytovania právnej pomoci sa končí právoplatnosťou rozhodnutia súdu v právnej veci oprávnenej osoby alebo uzatvorením mimosúdnej dohody. Iným spôsobom skončenia poskytovania právnej pomoci je odňatie poskytovania právnej pomoci. Ide predovšetkým o situáciu, keď vyjde najavo, že oprávnená osoba sa nenachádza v materiálnej núdzi (čo musí byť zachované pre celé štádium poskytovania právnej pomoci), že nárok na poskytovanie právnej pomoci sa žiadateľovi priznal na základe nepravdivých alebo neúplných údajov alebo keď oprávnená osoba odmieta poskytovať Centru právnej pomoci, advokátovi alebo mediátorovi potrebnú súčinnosť.

3. V tretej fáze sa rozhoduje o trovách advokáta a mediátora

Toto štádium sa už teda priamo oprávnenej osoby netýka.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Centrum právnej pomoci #advokátska pomoc #právna pomoc #bezplatná právna pomoc