Verejný ochranca práv, Róbert Dobrovodský, poukazuje na prípady, keď poistenci odišli zo Slovenska za prácou do zahraničia, pričom tam boli prihlásení na verejné zdravotné poistenie, čím im toto poistenie na Slovensku zaniklo. Slovenské zdravotné poisťovne však na túto skutočnosť, že sú zamestnaní a poistení v zahraničí, neinformovali, a preto za nich ich ošetrujúcim lekárom platili tzv. kapitačné poplatky, teda paušálnu mesačnú platbu lekárom za poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ombudsman Róbert Dobrovodský priblížil, že zdravotné poisťovne sa vo viacerých prípadoch obrátili aj na súd a ich nároky boli následne vymáhané v exekučnom konaní (napríklad zrážkami z dôchodku).
Zdravotné poisťovne totiž majú právo uplatniť si svoje nároky na úhradu nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť voči poistencovi po zániku verejného zdravotného poistenia, ak si poistenec nesplnil povinnosť oznámiť zdravotnej poisťovni skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia. „Preto chcem poistencov, ktorí sa chystajú odísť za prácou do zahraničia, upozorniť, aby nezanedbali svoju oznamovaciu povinnosť a včas informovali zdravotnú poisťovňu o tom, že sú poistení v inom štáte. Zároveň odporúčam, aby si uchovali doklad potvrdzujúci splnenie tejto povinnosti,“ dodáva verejný ochranca práv, Róbert Dobrovodský.
Lehota? Iba osem dní
Zdravotná poisťovňa Union upozorňuje, že pri odchode do zahraničia, či už do iného členského štátu Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru – teda Nórska, Lichtenštajnska alebo Islandu a Švajčiarska, rovnako aj do krajiny mimo EÚ, vám verejné zdravotné poistenie na území Slovenska zaniká v prípade, že odchádzate z dôvodov:
- Zamestnania: Ste osoba vykonávajúca činnosť ako zamestnanec v členskom štáte, to znamená, že podliehate právnym predpisom tohto členského štátu.
- Živnosti (SZČO): Ste osoba vykonávajúca činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba v členskom štáte, to znamená, že podliehate právnym predpisom tohto členského štátu.
- Bydliska: Ste osoba, ktorá sa presťahovala do iného členského štátu (nemáte zamestnanie ani nevykonávate samostatnú zárobkovú činnosť v rámci EÚ, nie ste poberateľom dôchodku), to znamená, že podliehate právnym predpisom členského štátu bydliska.
Poisťovni to viete zdokladovať kópiou pracovnej zmluvy, potvrdením o zamestnaní alebo osvedčením o živnostenskom oprávnení zo zahraničia, dokladom o odvodoch do sociálneho zabezpečenia, v prípade zmeny bydliska potvrdením o registrovanom pobyte.
Odchod do zahraničia je potrebné oznámiť zdravotnej poisťovni na Slovensku najneskôr do 8 dní.
Potrebujete lekárov aj na Slovensku? Takto si to vybavíte legálne
V prípade, že žijete v zahraničí, ale potrebujete svojich lekárov aj na Slovensku, môžete si vybaviť vo svojej zahraničnej zdravotnej poisťovni takzvaný nárokový doklad S1 (papierová forma), respektíve S072 (elektronická forma).
Všeobecná zdravotná poisťovňa pacientom uvádza, že prenosný dokument S1 je určený pre osoby, ktoré sa nachádzajú v niektorej z týchto situácií:
- Osoba vykonáva činnosť ako zamestnanec v jednom členskom štáte a jej bydlisko sa nachádza v inom členskom štáte.
- Osoba vykonáva činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) v jednom členskom štáte a jej bydlisko sa nachádza v inom členskom štáte.
- Osoba žiadajúca o dôchodok zo systému sociálneho zabezpečenia jedného členského štátu s bydliskom v inom členskom štáte.
- Osoba poberá dôchodok/ky (akýkoľvek) zo systému sociálneho zabezpečenia jedného členského štátu, prípadne viacerých členských štátov, a jej bydlisko sa nachádza v inom členskom štáte.
- Osoba je nezaopatreným rodinným príslušníkom niektorej z vyššie uvedených osôb a jej bydlisko sa nachádza v rovnakom, alebo inom členskom štáte, ako je štát bydliska osoby, od ktorej si odvodzuje nárok na vecné dávky.
Zdravotná poisťovňa Union uvádza, že tento nárokový doklad S072/S1 potvrdzuje nárok poistenca na plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku a náklady za neho si slovenská zdravotná poisťovňa, ktorú si pacient vyberie, bude refundovať v zdravotnej poisťovni toho členského štátu, kde je poistený. Na základe tohto nárokového dokladu majú nárok na zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, teda presne takú, ako „domáci poistenci“.