Slovensko vypláca jeden z najštedrejších príspevkov v rámci EÚ, ale časovo je obmedzený. Kto má nárok a v akej výške?

Slovenské šesťmesačné vyplácanie tejto podpory však patrí medzi najkratšie v Európskej únii, horšie sú len dve krajiny.

20.08.2024 13:55
UP Reality kalkulačka peniaze Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Slovensko patrí k najštedrejším krajinám EÚ v oblasti náhrady príjmu počas nezamestnanosti. S priemerom náhrady 66 % čistého mesačného príjmu počas trvania doby podpory sme sa spomedzi všetkých členských krajín umiestnili na piatom mieste. Naopak, v počte mesiacov podpory sa Slovensko nachádza na spodnej priečke medzi krajinami Európskej únie (EÚ), keďže poskytuje podporu iba na obdobie šiestich mesiacov, kratšie obdobie poskytujú už len dve ďalšie krajiny. Informoval o tom Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Ide o právo: Pracovný pohovor
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Medzi staršími členmi EÚ, kde býva maximálna doba podpory dlhšia, a štátmi postkomunistického bloku, ktoré zvyčajne poskytujú kratšiu dobu pomoci, sú významné rozdiely. Maximálna doba podpory sa v krajinách EÚ pohybuje obvykle v rozmedzí 6 až 24 mesiacov. Napríklad Maďarsko poskytuje najkratšiu pomoc len na 3 mesiace, zatiaľ čo Rakúsko má teoreticky neobmedzenú dĺžku podpory s postupne klesajúcou výškou. Na druhej strane, najmenej kompenzuje Poľsko s priemerom 19 % príjmu, zatiaľ čo najviac poskytuje Luxembursko, až 86 % počas 12 mesiacov.

Podmienky priznania podpory v nezamestnanosti sa líšia v jednotlivých krajinách, no spravidla zahŕňajú predchádzajúce prispievanie do systému sociálneho zabezpečenia a aktívne hľadanie si práce. „Minimálne v 13 krajinách sa dĺžka či výška podpory odvíja od veku prijímateľa alebo od dĺžky doby prispievania na sociálne zabezpečenie. Prihliada sa na horšie možnosti zamestnať sa najmä u starších žiadateľov," uvádza ISA s tým, že Slovensko tieto pravidlá neuplatňuje a parametre podpory sú pre každého rovnaké.

Kto má nárok

Nárok na dávku v nezamestnanosti máte, ak ste uchádzač o zamestnanie registrovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho trvalého alebo obvyklého pobytu (www.upsvar.sk) a pred touto evidenciou ste boli: povinne poistený v nezamestnanosti ako: zamestnanec alebo dohodár s pravidelným mesačným príjmom na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce alebo, policajt alebo profesionálny vojak (prípadne iná osoba, na ktorú sa vzťahuje zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov), ktorý nesplnil podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok alebo na invalidný výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Nárok na dávku v nezamestnanosti vám vznikne ak spĺňate nasledujúce podmienky: ste registrovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie ste boli poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní (2 roky).

Maximálna výška dávky v nezamestnanosti je d 1. júla 2024 pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci 1 457,50 eura (v súčasnosti je 1 329,10 eura) a pri 30-dňovom mesiaci bude predstavovať 1 410,50 eura (v súčasnosti 1 286,20 eura). Noví žiadatelia o dávku tak budú dostávať maximálnu dávku vyššiu o viac ako 124 eur mesačne než tomu je do 30. júna 2024. Poberať ju možno najviac 6 mesiacov. Nová hranica maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti sa bude týkať len tých dávok, na ktoré vznikne nárok od 1. júla 2024. Poistencom, ktorí už dávku poberajú, sa výška dávky od 1. júla 2024 nemení.

debata chyba
Viac na túto tému: #podpora #príspevok v nezamestnanosti #nárok na podporu