Môže vás to stáť pokutu v stovkách eur, ale aj ľudský život. Túto vec na ceste ani pri parkovaní radšej nikdy nerobte

Blokovanie vozidiel záchranných zložiek ohrozuje zdravie a život ľudí a v prípade požiaru aj náš majetok. V Česku blokoval muž autom vozidlo záchranárov preto, že stáli na jeho pozemku. Záchranári prišli pri záchrane pacientky o drahocenné minúty.

01.09.2024 06:00
sanitka, Foto:
Ilustračná foto
debata (16)

Pred pár dňami boli záchranári privolaní do českej obce Hvozdná v okrese Zlín, kde mali poskytnúť pomoc dôchodkyni, ktorej zlyhávalo srdce. Záchranárov zablokoval autom jej sused s tým, že ide o jeho súkromný pozemok a potrebuje sa dostať s autom do dvora. Konflikt eskaloval do hádky a vodič sanitky sa preto rozhodol po pár minútach ustúpiť a vozidlo preparkoval. Dôchodkyňa po prevoze do nemocnice zomrela. Prípadom sa zaoberá aj česká polícia, ktorá vec rieši ako priestupok.

Čas hrá v prospech, ale aj proti pacientom

V tomto prípade vodič zdržal záchranárov počas ich zásahu. V praxi sa aj u nás zdravotníci, ale aj ostatné záchranné a bezpečnostné zložky stretávajú skôr so situáciami, keď ich vodiči blokujú počas jazdy k pacientom, čo ich oberá o drahocenný čas.

Na dodržiavanie ľudských práv dohliada verejný ochranca práv ,
Video
Ombudsman Róbert Dobrovodský v relácii Užitočná pravda hovoril aj o tom, ako človek so zlomenými pätami bol niekoľko dní držaný v nedôstojných podmienkach na polícii.

“Pri najťažších prípadoch môžu byť rozhodujúce minúty, napríklad pacient, ktorý je v náhlom zastavení krvného obehu, čiže srdce mu nebije, nepumpuje krv, pacient je v bezvedomí, pričom potrebuje defibriláciu, tak tam je preukázané medzinárodnými štúdiami, že defibrilácia klesá zhruba o 10% každou minútou. Čiže keď zbytočne stratíme v cestnej premávke tri minúty na ceste k pacientovi, tak sme o tridsať percent znížili jeho šancu na prežitie. Rovnako to môže byť aj pri pacientoch s masívnym krvácaním”, upozorňuje riaditeľ záchrannej zdravotnej služby, Matej Polák. Pacientov je tak dôležité čo najskôr stabilizovať a transport do nemocnice už nemusí byť závod s časom.

Priestupok alebo až trestný čin?

Ani u nás nie je blokovanie vozidiel záchranných a bezpečnostných zložiek ničím výnimočným, najčastejšie k nemu dochádza na sídliskách, ktoré majú často problém s preplnenosťou parkovísk. Rozdiel je však v tom, či vozidlá s právom prednostnej jazdy (záchranári, hasiči, policajti,…) majú zapnutú výstražnú zvukovú a svetelnú signalizáciu, teda hovorovo majáky a húkačky, alebo sú ich autá v podstate „iba“ zaparkované.

Od toho sa líši aj výška pokuty: "v prípade, že vodič zaparkuje vozidlo tak, že zablokuje výjazd vozidlu záchranných zložiek, dopustí sa porušenia ustanovení Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, konkrétne § 23 a § 25, ktoré upravujú podmienky zastavenia a státia. Takéto vozidlo je považované za prekážku v cestnej premávke a môže dôjsť k jeho odtiahnutiu na základe rozhodnutia polície”, vysvetľuje priestupok hovorca Prezídia policajného zboru, Roman Hájek. Vodičovi môžu uložiť sankciu od 50 eur v blokovom konaní a až do výšky 100 eur v správnom konaní.

TECC ilustracna foto 1 Čítajte aj Agresívny muž postrelil záchranára. Ako zasahujú záchranky v takomto prípade?

Za blokovanie, respektíve neuhnutie sa vozidlám s právom prednostnej jazdy v premávke, je omnoho tvrdší postih. Vodiči sa v takom prípade dopúšťajú porušenia zákona o cestnej premávke závažným spôsobom a hrozí im pokuta od 60 do 300 eur, prípadne až zákaz činnosti do dvoch rokov. Riaditeľ záchrannej zdravotnej služby Matej Polák si však zo skúseností nemyslí, že by to vodiči v premávke robili schválne: "Z reakcií vodičov máme často pocit, že o našom vozidle záchrannej zdravotnej služby nevedeli, čiže skôr dochádza k neúmyselnému blokovaniu cesty sanitke, napríklad z dôvodu, že dnešné autá sú tak dobre odhlučnené, že vodiči signalizáciu nepočujú. Alebo sa stretávame s nevhodnými reakciami, že vodiči nevedia, ako správne zareagovať a napríklad prudko zabrzdia. S aroganciou alebo ignoranciou sa našťastie nestretávame skoro vôbec.”

V prípade, že by niekto vedome bránil, respektíve blokoval vozidlo záchranárov pri výjazde k pacientovi a dokázalo by sa, že kvôli tomu pacient zomrel, mohlo by ísť aj o trestný čin. “Ak by sa preukázalo, že to bol dôvod úmrtia a inak by pacienta zachránili, tak môžeme teoreticky uvažovať o nedbanlivostnom trestnom čine usmrtenia. O nedbanlivostný trestný čin ide aj vtedy, keď nevedel, že takým konaním môže spôsobiť následok, ale vzhľadom na okolnosti prípadu to vedieť mal a mohol”, dopĺňa advokát Milan Ficek.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #vodiči #dopravný priestupok #trestný čin #záchrana života