"Nebuď padavka, vzchop sa". Táto fráza ozaj nepomáha. Psychologička radí, radšej povedzte toto

Svetový deň prevencie samovrážd si pripomíname každý rok 10. septembra. Operátori tiesňovej linky sú neraz svedkami smutných osudov a trápení, ktoré chcú ľudia často skončiť dobrovoľným odchodom z tohto sveta.

11.09.2024 09:20
operačné strediská, operátori, tiesňové linky Foto:
Operátori záchrannej zdravotnej služby.
debata

Na linku Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby sa obracajú ľudia nielen pri úrazoch, či náhlom zhoršení fyzického zdravia, ale aj pri akútnych psychických stavoch, akým je pokus o samovraždu. Za rok 2023 operátori tiesňovej linky 155 vyslali ambulancie záchrannej zdravotnej služby spolu k 2951 prípadom, pri ktorých bola stanovená diagnóza „pokus o samovraždu“. Z toho bolo 2494 pacientov prevezených do zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti. „Do 31. augusta tohto roka evidujeme 2118 takýchto výjazdov s následným transportom 1795 pacientov do nemocníc. Čo znamená, že do konca roka predpokladáme minimálne rovnaký počet výjazdov k pacientom so suicidálnymi sklonmi,“ hovorí Osama Al-Khaldi, riaditeľ OS ZZS SR.

Napriek tomu, že sú operátori tiesňovej linky trénovaní na tento typ hovorov, sú to pre nich mimoriadne psychicky náročné situácie. „Zo strany volajúceho prevládajú intenzívne emócie a častokrát neochota spolupracovať. Prioritou pre operátora je, aby pacient počkal v bezpečí na príchod záchrannej zdravotnej služby,“ vysvetľuje riaditeľ Osama Al-Khaldi.

Aj operátorom radí psychológ

Aj samotní operátori potrebujú v týchto prípadoch niekoho na konzultáciu, preto majú k dispozícii odborníkov z referátu psychológie. Verejnosti zároveň pripomínajú rizikové faktory a základné zásady pomoci ľuďom s úmyslom ukončiť svoj život. „Najčastejšie je to pomenovanie svojich úvah alebo túžob o tom, že už nechcú ďalej žiť. Popisujú zároveň psychickú bolesť, beznádej, pocity viny, bezmocnosť či osamelosť,“ hovorí psychologička Andrea Husárová.

Prečo ľuďom v zlom psychickom stave nehovoriť "vzchop sa, nebuď padavka?"
Video
Odpovedá Andrea Husárová, psychologička OS ZZS

Ďalším náznakom rizika je, ak sa tieto myšlienky spoja aj s objektívne záťažovými životnými situáciami ako rodinný, či partnerský konflikt, strata zamestnania, školský neúspech, vylúčenie z kolektívu či závažné ochorenie, ale aj v prípade, že v minulosti človek prežil traumu v súvislosti s násilím, stratou blízkej osoby alebo pochádza z dlhodobo traumatizujúceho rodinného prostredia. „Úľavu prinesie možnosť hovoriť o svojich trápeniach a priestor pre ventiláciu emócii ako sú smútok, strach či hnev. Odborná pomoc je však nevyhnutná obzvlášť v situáciách, kedy náš blízky pomenováva aj konkrétne spôsoby ukončenia života, keď sa už v minulosti pokúsil o samovraždu, ak nadmerne konzumuje alkohol či iné psychoaktívne látky,“ popisuje A. Husárová.

Pomoc pre ľudí s úmyslom ukončiť život ako aj pre ich blízkych poskytujú linky psychologickej pomoci, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Ligy za duševné zdravie alebo na internetovom portáli www.pomocexistuje.sk . Mnohé z týchto kontaktov sú bezplatné a dostupné nonstop. „V akútnej situácii, keď náš blízky započal suicidálne konanie alebo je k nemu silne vnútorne motivovaný, je však nevyhnutné kontaktovať linku tiesňového volania 155,“ dodáva riaditeľ Osama Al-Khaldi.

debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #samovražedné myšlienky #tiesňová linka #samovražda #psychické zdravie