Tento bežný liek máte určite doma. Pozor však, môže absolútne zničiť pečeň a mať až fatálne účinky, tvrdia lekárnici

Jeseň a zima preveria našu imunitu. V sezóne respiračných ochorení často siahneme po prípravkoch na podporu imunity, alebo po liekoch, ktoré zmierňujú príznaky ochorení, akými sú nádcha alebo chrípka. Jeden z najbežnejších liekov sa však vo vysokých dávkach môže pre nás stať dokonca smrteľným.

26.09.2024 06:00
debata (33)
Ombudsman a podnety na zdravotnú starostlivosť
Video
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský sa denne zaoberá aj sťažnosťami súvisiacimi so zamietnutím lieku alebo poplatkami za lekárske úkony

Ideálny je úplný základ

Sychravé a studené jesenné počasie prišlo tento rok o niečo skôr, čo má za následok skorší nástup respiračných ochorení naprieč všetkými vekovými kategóriami. V snahe sa im vyhnúť, alebo zmierniť ich priebeh si kupujeme rôzne výživové doplnky a vitamíny na podporu našej imunity. Na trhu je veľké množstvo prípravkov na posilnenie imunity, čo je na jednej strane výhoda, na druhej strane človek minie desiatky eur za niečo, čo mu možno ani nepomôže.

Viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Miroslava Snopková, PhD. odporúča overenú klasiku: „Možno to znie ako klišé, ale základ je určite vyrovnaný životný štýl – vyvážená strava, pohyb, dostatok oddychu a pri aktuálnej zmene počasia pridať do stravy multivitamínové prípravky a odporúčame zvoliť lieky, kde máme overenú účinnosť daného prípravku. Môžu to byť lieky, ktoré nám pomáhajú posilniť imunitný systém, vieme o nich, že pôsobia a ako pôsobia a poznáme presné dávkovanie. Veľké opodstatnenie má vitamín C, avšak netreba to s ním preháňať a dávať zbytočne vysoké dávky. Odporúčam prípadne prípravky s obsahom imunoglukánov, ktoré dokážu modifikovať imunitu a imunitné bunky. Rovnako dôležitý je vitamín D a zinok." Vždy je vhodné poradiť sa v lekárni s lekárnikom, ktorý vie odporúčať presné lieky na respiračné ochorenia alebo na posilnenie imunity.

Pozor na paracetamol

Paracetamol je jedno z najbežnejších a najdostupnejších liečiv, na ktoré nepotrebujeme žiadny lekársky predpis. Lenže aj pri ňom platí, že pokiaľ sa užije v nesprávnej dávke, predstavuje pre človeka ohrozenie na zdraví alebo dokonca na živote. Aj z obyčajného lieku proti teplote sa pri vysokej dávke môže človek intoxikovať a zomrieť.

„Paralen je jeden z tých zaujímavých liečiv, je to veľmi dobrý sluha, ale zlý pán. Je to bezpečné a účinné liečivo, pokiaľ sa dodržiava doporučené dávkovanie. Pokiaľ by sme to dávkovanie prekročili, tak dochádza k poškodeniu pečene, pečeňových buniek, tým pádom pečeň nedokáže spracovať ďalšie množstvo paracetamolu, ktoré sa dostáva do organizmu a dochádza k vyčerpaniu istého enzýmu, ktorý je zodpovedný za metabolizmus a je to často nezvratný stav, kedy nevieme pacientovi pomôcť, jedine mu pečeň transplantovať, čo častokrát pre krátkosť času nie je možné a pacient zomiera. Napriek tomu, že ho máme dlho a nie je viazaný na lekársky predpis, máme ho vo veľkom množstve liekov, či už v jednozložkovej forme – paralen, alebo vo viaczložkových formách, a keď nesprávne dávkujeme, tak sa predávkujeme. To platí pre dospelého, aj pre dieťa", varuje PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.

Môže sa to stať každému

Aj keď je človek skalopevne presvedčený, že jeho sa predávkovanie paracetamolom nemôže týkať, nie je to tak. Niektorí pacienti, napríklad s chronickým ochorením čriev, nemôžu užívať lieky s obsahom ibuprofénu, pretože hrozí vysoké riziko zhoršenia ich ochorenia. Pri teplote a bolestiach sú tak odkázaní z voľnopredajných liekov len na paracetamol. Za deň môže dospelý človek s priemernou hmotnosťou 75kg užiť maximálne 4000mg, respektíve 4g liečiva paracetamol za deň, čo je pri štandardnom obsahu 500mg paracetamolu v jednej tablete maximálne osem tabliet.

Paracetamol sa považuje za najbezpečnejšie... Foto: SHUTTERSTOCK
paracetamol, paralen, tabletka, liek, lieky Paracetamol sa považuje za najbezpečnejšie analgetikum detského veku. Pri predávkovaní však zároveň dokáže veľmi poškodiť pečeň.

Problém nastáva, keď siahneme v daný deň aj po inom lieku a neuvedomíme si, že jednou zo zložiek je aj paracetamol: „Musíme myslieť na to, že paracetamol máme aj v horúcich nápojoch na prechladnutie, alebo vo viaczložkových tabletách, takže si musím zapísať alebo zapamätať, koľko paracetamolu som prijal. Keď sa to stane jeden deň, tá pečeň si s tým ešte poradí, avšak za predpokladu, že netrpíme iným ochorením, alebo neužívame iné lieky, ktoré pôsobia na metabolizmus pečene. Takže je dobré byť opatrný aj v prípade, ak sa už liečime na nejaké chronické ochorenie", odporúča viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková.

Pozor aj na nižšie dávky

Poddávkovanie liečiva sa najčastejšie spája s podávaním liekov malým deťom vo forme sirupov. Na obaloch sú niekedy uvedené dve formy dávkovania – podľa telesnej hmotnosti, alebo podľa veku. Lekári a lekárnici vždy odporúčajú dávkovať liek podľa hmotnosti, keďže ročné dieťa môže vážiť 9 kilogramov, alebo aj 17 kilogramov. Nižšia dávka tak dieťaťu nemusí zabrať a rodiča zbytočne vystraší, že lieky neúčinkujú. Podľa PharmDr. Miroslavy Snopkovej, PhD. je detský metabolizmus iný ako u dospelých, a preto sa môžeme v prípade, že je váha dieťaťa na hranici, prikloniť k najbližšej vyššej dávke lieku: „Pri poddávkovaní buď liek neúčinkuje, alebo je účinok menší, ako očakávame. Pri antibiotikách je to problém aj v tom, že ten liek nebude účinkovať a môže sa stať, že nás nedolieči, máme pocit, že to antibiotikum nezaberá a sekundárne sa môže vytvárať rezistencia baktérie na dané antibiotikum."

© Autorské práva vyhradené

33 debata chyba
Viac na túto tému: #imunita #chrípka #nádcha #paracetamol #zlyhanie orgánov