V okrese Liptovský Mikuláš bola od 5. októbra vyhlásená mimoriadna situácia v reakcii na smrteľný útok medveďa na hubára. Podľa okresného úradu je problémom nárast počtu medveďov a zmena ich správania, čo predstavuje zvýšené riziko pre ľudské zdravie a životy.
Medvede čoraz častejšie prenikajú do obcí a miest v blízkosti ľudských obydlí. Na riešenie situácie budú posilnené hliadky polície, poľovníkov a zásahových tímov, ktoré budú môcť v prípade ohrozenia zasiahnuť. Minister životného prostredia Tomáš Taraba zároveň navrhuje vytvorenie zásahových tímov v národných parkoch na účely odstrelu problémových medveďov.
Neútočí len na ľudí
Medvede čoraz častejšie dávajú o sebe vedieť. Mnoho ľudí sa stáva svedkami ich existencie zoči voči. Stretávajú sa s nimi nie len v lesoch, ale aj v ich okolí. Dokonca si vedia spraviť prechádzku aj do mesta. Napríklad v Liptovskom Mikuláši sa pred časom jeden z medveďov premával po námestí. Časté príklady sú aj v meste Ružomberok alebo v Očovej.
Škody však medveď hnedý spôsobuje aj na hospodárskych zvieratách, včelách, poľnohospodárskych plodinách, ale aj na majetku.
Ako sa vyhnúť stretu so šelmou
Ako sa správať v oblastiach s výskytom medveďa hnedého radí Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).
Vyhnúť sa stretu s kráľom slovenských lesov začína už v obývačke. Dôležité je plánovanie. Nikdy by ste nemali chodiť na takéto miesta osamote, je lepšie sa pohybovať v skupine a udržiavať blízky kontakt so všetkými členmi skupiny.
Do hôr by ste mali chodiť len počas denného svetla, nie za súmraku alebo svitania. V tomto čase sú medvede najaktívnejšie.
Počas návštevy oblastí s výskytom medveďa nahlas komunikujte, buďte hluční, dajte o sebe vedieť napríklad hudbou. Pre zviera je to neprirodzený zvuk a upozorní ho na vašu prítomnosť.
Čím je terén menej prehľadný, tým je väčšia šanca na stret s medveďom. Ak vám terén neumožňuje dostatočný rozhľad, postupujte pomaly, vytvárajte hluk a buďte obozretní. Je dôležité, aby medveď vedel o tom, že ste tam a mal dostatok času na to, aby mohol prerušiť svoju aktivitu a vzdialiť sa.
Dôležité je sledovať pohybové znaky ako sú stopy, trus alebo medvedie stromy.
Čo sú medvedie stromy?
Ide o strom, ktorý medvede využívajú na pachovo-vizuálnu komunikáciu. Medvede sa o tieto stromy šúchajú chrbtom a bokom hlavy, čím na nich zanechávajú svoj pach a tým komunikujú s ostatnými medveďmi. Najčastejšie ide o ihličnaté stromy, ako smrek, borovica, jedľa alebo smrekovec, no môžu to byť aj listnaté stromy, napríklad buk alebo dub.
Tieto stromy bývajú často označené záhryzmi, ryhami od pazúrov a na kôre sa zachytáva medvedia srsť. Ide teda o prirodzený spôsob, akým medvede značkujú svoje územie a komunikujú s ostatnými jedincami svojho druhu.
Týmto oblastiam sa vyhýbajte. Pri náleze nejakej stopy je potrebné okamžite lokalitu opustiť.
Zoči voči so šelmou
Nepodarilo sa vám vyhnúť stretu so šelmou? Stále to neznamená váš koniec. Ak ste medveďa zbadali na veľkú vzdialenosť, tak máte šťastenu na vašej strane. Napríklad ak sa nachádza na protiľahlom svahu. V tomto prípade je najlepšie sa vrátiť naspäť, odkiaľ ste prišli a šťastenu ďalej nepokúšať.
Ak však na vašej strane úplne nestála a stretli ste sa s medveďom na bližšiu vzdialenosť, tak nepanikárte. Dajte mu vedieť o svojej prítomnosti tým, že sa mu kľudným hlasom prihovoríte. Vyhýbajte sa popri tomu očnému kontaktu, ale pozorujte čo robí. V žiadnom prípade ho nestrácajte z dohľadu a cúvajte späť tým smerom, odkiaľ ste prišli. Nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom. Nebežte.
Väčší problém je ak natrafíte na medvedicu s mladými. Ako každá matka aj ona si chráni svoje ratolesti. Nikdy sa nepokúšajte vstúpiť do priestoru medzi ňou a jej mláďatá. Ak sa náhodou v tejto situácii ocitnete, nestrácajte medvedicu z dohľadu a pomaly sa od nej vzďaľujte, cúvajte.
Dôležité: Ak sa s medveďom stretnete, je dôležité neútočiť. Nehádžte po ňom skaly alebo iné predmety. Nesprávajte sa agresívne, nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa mu chrbtom, nepozerajte mu priamo do očí a neutekajte pred ním. Správajte sa tak, aby medveď nevyhodnotil situáciu ako rizikovú a nezačal sa brániť.
Kráľ slovenských lesov útočí. Ako sa brániť?
Človek verzus medveď. Kto z koho? Nebojujte, šanca na víťazstvo je naozaj mizivá. Aj keď sa môžete cítiť ohrození, pokus o boj by mohol situáciu len zhoršiť. Medvede sú oveľa silnejšie ako ľudia a pokus o boj by s najväčšou pravdepodobnosťou skončil vážnym zranením alebo smrťou.
Pri stretnutí s medveďom si všímajte, ako sa správa, čo signalizuje, ako veľmi je podráždený a čo od neho môžete očakávať. Znakmi väčšej podráždenosti sú podľa zásahového tímu fučanie, mrmlanie, cvakanie zubami, slintanie, rýchle fučanie, vrčanie a bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie sa labou a hrdelné zvuky, napríklad rev.
„Medveď vztýčený na zadných nohách sa snaží získať lepší prehľad, nie je to agresívna pozícia! Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku, ale väčšinou sa končí skôr, ako dôjde k fyzickému kontaktu. Napríklad v 91 percentách prípadoch stretu človeka s medveďom nahlásených do poľovníckej štatistiky od roku 2007 do 2014 k útoku nedošlo,“ pripomína Zásahový tím pre medveďa hnedého.
V prípade však, že sa ocitnete v situácii, že na vás zaútočí, je nevyhnutné správne reagovať. Ak máte sprej na medvede, tak ho použite. Sprej je navrhnutý tak, aby medveďa odradil a poskytol vám čas na ústup. Sprej by mal mať aspoň 225 gramov a obsahovať jedno až dve percentá látky kapsaicínu. Jeho dosah by mal byť aspoň 7,5 metra a striekať by mal aspoň šesť sekúnd.
Nemáte sprej? ŠOP SR radí využiť inú stratégiu, a to pritlačiť sa tvárou k zemi, chrániť si hlavu a krk rukami. Nehybne ostať ležať až do odchodu medveďa.