Máte zdravotné problémy? O tieto príspevky môžete žiadať. Pozrite si prehľad a sumy

Niekto sa so zdravotným postihnutím narodil, niekto má podlomené zdravie z dôvodu vážnej choroby alebo ťažkého úrazu. Spoločné však tieto osoby majú jedno. Ich bežný život je ovplyvnený množstvom bariér.

19.10.2024 06:00
ŤZP, invalidný vozík, ruky, kruh, ochrana Foto:
Ilustračné foto.
debata

A pomerne často sa dostávajú aj do finančnej tiesne – napríklad pre nemožnosť pracovať ako zdravý človek, alebo v prípade rodiny ich rozpočet ovplyvňuje namáhavá a sústavná starostlivosť o člena rodiny, ktorý má zdravotné postihnutie.

Štát myslí na tieto ťažké životné situácie a má stanovenú sieť pomoci – či už v podobe rôznych príspevkov z Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo v podobe invalidného dôchodku zo Sociálnej poisťovne. O tom, či sú výšky príspevkov a dôchodku v dnešnej náročnej ekonomickej situácii postačujúce, sa dá polemizovať. Ich získanie síce nie je nemožné, ale neraz byrokraticky náročné a nie je nezvyčajné, že mnohí oprávnení žiadatelia sa napokon k finančnej pomoci zo strany štátu nedostanú. Podľa správy o činnosti Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za to môžu niekedy individuálne chybné rozhodnutia úradníkov alebo legislatíva, ktorá má svoje nedostatky a medzery, čo má za následok, že niektorí žiadatelia touto sieťou pomoci prepadnú.

Aké prekážky kladie štát ľuďom so zdravotným postihnutím?
Video
Problémy ŤZP ľudí priblížila Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská.

Príspevky priamo od štátu

Štát podporuje sociálne začlenenie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti tým, že im poskytuje pomoc vo forme jednorazových a opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Môžu využiť príspevky, ako peňažný príspevok na peňažný príspevok na osobnú asistenciu, peňažný príspevok na kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky, peňažný príspevok na opravu pomôcky, peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia, peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla, peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla, peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, peňažný príspevok na prepravu, peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov a peňažný príspevok na opatrovanie.

Kto je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím?

Za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje fyzická osoba, ktorej miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %. Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností, zmyslových schopností alebo duševných schopností fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov.

Peňažný príspevok na osobnú asistenciu

Osobná asistencia je pomoc fyzickej osobe s ŤZP pri stanovených činnostiach, ktorú vykonáva osobný asistent. Počet hodín osobnej asistencie sa určuje na obdobie kalendárneho roka a je najviac 7 300 hodín ročne. Osobný asistent môže byť len fyzická osoba, ktorá dovŕšila najmenej 18 rokov veku a má spôsobilosť na právne úkony. Zákon stanovuje, že môže vykonávať osobnú asistenciu najviac desať hodín denne. Toto obmedzenie neplatí, ak sa osobná asistencia vykonáva v čase, keď sa fyzická osoba s ŤZP zdržiava mimo miesta svojho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
dieťa, hendikep, postihnutie, asistencia, pomoc, invalidný vozík Ilustračné foto.

Ak chce vykonávať osobnú asistenciu rodinný príslušník fyzickej osoby s ŤZP, môže ju vykonávať najviac štyri hodiny denne, a to len na vybrané druhy činností zo zákonom ustanoveného zoznamu činností. Osobnú asistenciu nemôže vykonávať fyzická osoba, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby v činnostiach, ktoré má vykonávať ako osobný asistent. Osobnú asistenciu nemôže vykonávať ani rodič dieťaťa s ŤZP do dosiahnutia jeho plnoletosti (ak je osobou s ŤZP dieťa).

Sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie je 5,83 eura. Výška sa znižuje o sumu zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť. Iný príjem osoby s ŤZP nemá vplyv na výšku príspevku.

Peňažný príspevok na opatrovanie

Peňažný príspevok slúži na zabezpečenie pomoci osobe s ŤZP pri úkonoch sebaobsluhy, starostlivosti o domácnosť, realizovaní sociálnych a vzdelávacích aktivít. Tento príspevok sa poskytuje nie osobe s ŤZP, ale osobe, ktorá osobne opatruje osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie. Príspevok môže poberať oprávnená osoba, ktorá vykonáva opatrovanie, a prináleží aj osobám opatrujúcim deti s ŤZP, ktoré dovŕšili 6 rokov a sú na opatrovanie odkázané. Poberať ho je možné aj v prípade onkologického ochorenia, hematoonkologického ochorenia či ak je dieťa zaradené do transplantačného programu.

Osoba s ŤZP je podľa komplexného posudku odkázaná na opatrovanie, ak je odkázaná na pomoc inej osoby pri jednotlivých činnostiach (stravovanie a pitný režim, vyprázdňovanie močového mechúra a hrubého čreva, osobná hygiena, celkový kúpeľ, obliekanie, vyzliekanie, zmena polohy, sedenie a státie, pohyb po schodoch, pohyb po rovine, orientácia v prostredí, dodržiavanie liečebného režimu, potreba dohľadu) a rozsah tejto pomoci je aspoň 8 hodín denne.

Základná výška peňažného príspevku je mesačne:

  • 615,50 € pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP,
  • 818,60 € pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #príspevok na opatrovanie #ŤZP #osobná asistencia #osoby so zdravotným postihnutím