Strach, smútok, zároveň nádej a odhodlanie. Všetky tieto emócie prežívajú príbuzní nezvestných súčasne. Netušia, kde sa ich milovaní nachádzajú, a dúfajú, že sa nájdu živí a zdraví. Nezvestnosť osoby sa hlási Policajnému zboru osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Ešte predtým polícia odporúča zachovať si chladnú hlavu a začať zhromažďovať všetky dôležité informácie – preveriť u rodiny, kamarátov, v práci, či boli a kedy boli v kontakte s nezvestným, skúsiť si spomenúť, čo mali naposledy oblečené a či nespomínali, aký budú mať v daný deň program. Keď prídu ohlásiť nezvestnosť na policajný útvar, pre príslušníkov sú to veľmi dôležité a cenné informácie.
„Neexistuje žiadna lehota na oznámenie nezvestnosti, každá nezvestnosť je individuálna vzhľadom na konkrétnu osobu a okolnosti vzniku jej nezvestnosti. Policajný zbor koná bezodkladne po oznámení nezvestnosti, avšak včasným oznámením nezvestnosti sa zvyšuje šanca na vypátranie osoby,“ informuje Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.
Človek sa stáva nezvestným z najrôznejších dôvodov. Malé deti sa často stratia a nevedia nájsť cestu späť, mladiství opúšťajú svoje bydlisko pre nezhody s rodičmi a zatajujú sa, dospelí sa môžu stratiť na turistike, utiecť pred problémami a často je nahlasovaná nezvestnosť osôb so zdravotnými problémami alebo s demenciou. Nezvestnými sa stávajú aj niektoré obete trestných činov, ktoré páchatelia buď pripravili o život, alebo odviezli do zahraničia v rámci obchodu s bielym mäsom.
Fotka, popis, zvláštnosti
Pri nahlasovaní nezvestnosti na policajnom útvare je potrebné počítať, že to zaberie nejaký čas. Príslušníci musia sprocesovať pátranie na základe všetkých dostupných poznatkov, a preto je potrebné si vopred pripraviť čo najviac informácií, ktoré môžu viesť k vypátraniu osoby. Okolnosti vzniku nezvestnosti, napríklad problémy v škole, partnerské nezhody, podnikanie, používaný mobilný telefón, aktuálna fotografia, popis oblečenia, tetovania, iné výrazné viditeľné znamenia, obvykle navštevované miesta, osoby, s ktorými sa stýkala osoba, využívané dopravné prostriedky (motorové vozidlo, bicykel…).
„Policajný zbor následne vyhlási pátranie prostredníctvom informačného systému PATROS. Sú vykonávané bezodkladné úkony smerujúce k vypátraniu osoby. Realizované úkony závisia od dostupných informácií po prijatí oznámenia, pričom využívané sú všetky dostupné prostriedky,“ opisuje postup polície Zuzana Hrabovská z policajného prezídia. Pátranie v teréne sa vykonáva vždy, keď si to vyžaduje situácia, bez ohľadu na to, či ide o maloletého, seniora, alebo iného nezvestného.
Nájdu skoro každého
Pozitívnou správou je, že vo viac ako 95 % prípadov sa podľa Zuzany Hrabovskej z odboru komunikácie a prevencie PPZ SR nezvestní nájdu. „V roku 2023 polícia eviduje 4 316 nezvestných osôb, počet vypátraných osôb za minulý rok je 4 110.“ Zároveň dodala, že situácia za posledných desať rokov je stabilná, bez výkyvov medzi porovnávanými rokmi. Stále však ostáva vyše 200 ľudí nezvestných, ktorí, ako sa hovorí, akoby sa pod zem prepadli. Keď si to dôkazná situácia vyžaduje, polícia požiada o spoluprácu aj zahraničných kolegov za súčinnosti úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia Policajného zboru.
Pátranie sa môže skončiť rôzne – od šťastného konca, keď sa nezvestného podarí nájsť živého, cez ten tragický, keď nezvestného nájdu bez známok života, až po situácie, keď polícia už ďalej konať nemôže. Pátranie po nezvestnej osobe sa totiž ukončuje uplynutím 30 rokov od dátumu vyhlásenia pátrania po nezvestnej osobe. Nádej však neumiera ani vtedy – v prípade nových skutočností sa nevylučuje zaktívnenie pátrania aj po tejto lehote.