Európsky súd pre ľudské práva je medzinárodný súd, ktorý bol zriadený roku 1959. Rozhoduje o sťažnostiach jednotlivcov alebo štátov na údajné porušenia občianskych a politických práv ustanovených v Európskom dohovore o ľudských právach. Od roku 1998 súd funguje ako stály súd, ktorému môžu jednotlivci priamo podávať svoje sťažnosti. Od svojho založenia súd preskúmal státisíce sťažností. Rozsudky, ktoré sú pre dotknuté krajiny záväzné, viedli vlády k zmene právnych predpisov a administratívnych postupov v mnohých oblastiach. Prostredníctvom judikatúry súdu sa z dohovoru stal moderný a dynamický nástroj na riešenie nových výziev a upevňovanie právneho štátu a demokracie v Európe.
Súd sídli v budove Paláca ľudských práv v Štrasburgu, ktorú roku 1995 navrhol britský architekt Lord Richard Rogers a ktorej obraz je známy na celom svete. Súd pozostáva zo sudcov, ktorých počet sa zhoduje s počtom členských štátov Rady Európy, ktoré ratifikovali Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. V súčasnosti ich je 46. Sudcovia súdu rozhodujú ako súkromné osoby a nezastupujú žiaden štát. Pri prejednávaní sťažností im napomáha kancelária súdu, ktorá pozostáva najmä z právnikov zo všetkých členských štátov (známych aj ako právni tajomníci). Títo sú úplne nezávislí od krajiny svojho pôvodu a nezastupujú ani sťažovateľov, ani dotknuté zmluvné štáty.
Čítajte viac Hrozí vám súdny spor a nemáte na súd peniaze? Vyskúšajte iný spôsob riešenia, ušetríte až 90 percent sumy súdnych poplatkovČo musíme vedieť pred podaním sťažnosti
Európsky súd pre ľudské práva sa môže zaoberať porušeniami takých práv, ktoré sú uvedené v Európskom dohovore o ľudských právach a jeho protokoloch. Dohovor sa týka predovšetkým občianskych a politických práv a základných slobôd vrátane práv spojených s ľudskou dôstojnosťou a právami súvisiacimi s výkonom spravodlivosti. Preto sa spravidla nemôžete sťažovať na porušenie vašich sociálnych, hospodárskych alebo kultúrnych práv. Pokiaľ ide o diskrimináciu, na diskrimináciu sa môžete sťažovať, iba ak je úzko spojená s jedným z práv, na ktoré sa vzťahuje dohovor. Ak by ste sa napríklad chceli sťažovať na politiku sociálnych dávok alebo daní, súd by vašu sťažnosť neprijal.
Európsky súd pre ľudské práva nemôže vyšetrovať možné porušenie práv, ak ste sa najskôr nepokúsili vyriešiť problém pomocou všetkých obvyklých mechanizmov, ktoré sú k dispozícii podľa vnútroštátneho práva. Nevyčerpanie všetkých vnútroštátnych právnych prostriedkov nápravy je jedným z najčastejších dôvodov, že súd vyhlási sťažnosť za neprijateľnú.
Čítajte viac Riešiť spory nemusíte len na súde. Kedy pomôže mediácia?Úplná sťažnosť so všetkými dokumentmi požadovanými súdom sa musí zaslať do 4 mesiacov od posledného rozhodnutia slovenských štátnych orgánov alebo súdu o vašej sťažnosti. Ak neexistuje inštitúcia, ku ktorej by sa dalo sťažovať na takéto porušenie, lehota sa počíta od dátumu možného porušenia vášho práva. Štvormesačné obdobie uplynie posledným dňom, aj keď pripadne na víkend alebo sviatok. Preto nezabudnite sťažnosť odoslať pred uplynutím lehoty ─ dátum poštovej pečiatky na vašej sťažnosti sa bude považovať za deň podania.
Ak bola ujma spôsobená porušením už napravená alebo slovenské súdy alebo štátne orgány poskytli za ňu primerané odškodnenie, ESĽP vašu sťažnosť odmietne prijať. V niektorých prípadoch, týkajúcich sa napríklad údajného mučenia, neľudského zaobchádzania alebo nezákonného pozbavenia osobnej slobody, sa škoda spôsobená porušením považuje za významnú z dôvodu dôležitosti samotného práva. V iných prípadoch však musí byť ujma, ktorá vznikla porušením vašich ľudských práv, dostatočne významná, aby sa prípadu súd ujal. Ak ste v dôsledku porušenia vašich vlastníckych práv utrpeli škodu 50 eur, súd s najväčšou pravdepodobnosťou vašu sťažnosť preskúma a vyhlási za neprijateľnú.
(zdroj: humanrightsguide.sk a echr.coe.int)