Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) predložil do parlamentu návrh na zrušenie sviatkov 6. januára a 1. mája, pričom predpokladá, že zvýšenie počtu pracovných dní by mohlo viesť k zlepšeniu ekonomickej situácie zamestnancov. Zrušenie sviatkov však nie je podľa KOZ riešením na rast miezd.
„Historicky je dokázané, že zvýšenie počtu pracovných hodín za cenu odopretia pracovného pokoja nijako nezaručuje zvýšenie miezd, ale, naopak, môže spôsobiť presne opačný efekt, a to nárast pracovného zaťaženia a pokles reálnych príjmov zamestnancov,“ uviedla KOZ.
Prečo odborári nesúhlasia
Doplnila, že podľa Viskupiča by malo zrušenie sviatkov podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska, čo by malo viesť aj k rastu miezd. Ďalej argumentoval, že tieto sviatky znehodnocujú oddychový aspekt iných dní pracovného pokoja, keďže sú krátko po sebe alebo tesne pred víkendom, čo podľa neho môže znižovať efektívnosť pracovného týždňa.
KOZ spresnila, že pracovná sila na Slovensku už v súčasnosti pracuje v podmienkach, ktoré jej neumožňujú dostatočný oddych, a zrušenie týchto sviatkov by tlak ešte zvýšilo. Ak by sa tieto sviatky zrušili, tak zamestnanci by podľa nej museli tráviť viac času v práci, avšak bez adekvátneho finančného ohodnotenia, ktoré so sebou prináša práca počas sviatkov. Konfederácia zdôraznila, že zvýšením počtu odpracovaných hodín by priemerná mzda ostala rovnaká alebo by dokonca klesla, a to v prípade straty príplatkov za sviatky.
„Slovensko by sa malo inšpirovať krajinami, ktoré dokázali zvyšovať mzdy a produktivitu bez zvyšovania počtu odpracovaných hodín. Investícia do vzdelávania, školenia zamestnancov a modernizácie pracovných postupov má oveľa väčší potenciál zlepšiť konkurencieschopnosť Slovenska než zvyšovanie počtu pracovných dní na úkor sviatkov a odpočinku,“ uzavrela KOZ.
Zmena zákona
Zmena zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch by znamenala zrušenie dvoch dní pracovného pokoja, a to 6. januára a 1. mája.
ni pracovného pokoja znamenajú pre zamestnávateľov náklady napriek tomu, že zamestnanec nepracuje a dodatočné náklady v prípade, že v daný deň svoju prácu vykonáva, uviedol v predloženom návrhu novely opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS). Počet dní pracovného pokoja na Slovensku by mal byť pritom jedným z najvyšších v Európe aj vo svete.
Mzdové zvýhodnenie
Pre zamestnávateľa to znamená vyplácať za tento deň plnú mzdu spolu so mzdovým zvýhodnením vo výške 100 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni,“ priblížil Viskupič v predloženom materiáli.
Zvýšené mzdové náklady na zamestnancov sa tak podľa neho môžu premietnuť do vyšších cien produktov a služieb, prípadne do zníženia či nezvyšovania miezd zamestnancov. Dni pracovného pokoja sú spolu so stravnými poukážkami, rekreačnými a ďalšími poukazmi jednou z príčin nominálne nízkych miezd v slovenskej ekonomike v porovnaní s inými štátmi v rámci Európskej únie, doplnil opozičný poslanec.
Ďalším dôvodom, pre ktorý rušíme práve tieto dva sviatky, je, že tieto dva sviatky sú súčasťou zoskupenia niektorých krátko po sebe idúcich dní pracovného pokoja, čím sa trochu devalvuje ich oddychový aspekt. Na prelome decembra a januára je dnes päť dní pracovného pokoja, počas ktorých si zamestnanci môžu oddýchnuť a na 1. máj tesne nadväzuje 8. máj a navyše 1. máj je blízko k veľkonočným sviatkom,“ vysvetlil poslanec v dôvodovej správe.