Samotná kúpna zmluva musí obsahovať vždy podstatné náležitosti. A to je v prvom rade dostatočne určité vymedzenie predmetu kúpy. Teda napríklad identifikácia danej nehnuteľnosti alebo auta. Zároveň musí byť v zmluve dohodnutá kúpna cena. „Podľa Obchodného zákonníka stačí, aby bola kúpna cena dohodnutá alebo musí byť v zmluve aspoň určený spôsob jej dodatočného určenia. Ale strany v zmluve prejavia vôľu ju uzavrieť aj bez určenia kúpnej ceny. V tomto prípade bude kúpna cena stanovená podľa obvyklej či porovnateľnej ceny predmetu kúpy,“ opísal Leo Teodor Vojčík.
Obsah zmluvy
Vo všeobecnosti by pritom kúpna zmluva mala obsahovať určenie zmluvných strán, už spomínanú špecifikáciu predmetu kúpy, tiež samotný predmet zmluvy. „Teda záväzok predávajúceho previesť vlastnícke právo k predmetu kúpy na kupujúceho a záväzok kupujúceho za prevod vlastníckeho práva zaplatiť kúpnu cenu,“ vysvetlil managing partner právnickej firmy Vojčík & Partners. Ďalej by mala obsahovať záväzky a vyhlásenia zmluvných strán, tiež dohodnutie kúpnej ceny spolu s dohodnutými platobnými podmienkami. „V prípade kúpy bytu aj vyhlásenie o pristúpení k Zmluve o výkone správy a doloženie potvrdenia správcu o nedoplatkoch,“ spresnil. Súčasťou kúpnej zmluvy sú tiež aj záverečné ustanovenia ako napríklad počet rovnopisov a podobne.
„Pri kúpe bytu dávam do pozornosti aj to, že sa na ňu vzťahuje aj zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. A teda pre platnosť kúpnej zmluvy je potrebné dodržať požiadavky uvedené v tomto právnom predpise,“ upozornil Leo Teodor Vojčík. Pri kúpe auta je zase podľa jeho slov vhodné, aby bolo v kúpnej zmluve dohodnuté aj to, kedy sa odovzdá servisná knižka, kľúče a doklady k motorovému vozidlu.
Chyby v zmluve
Častými chybami ľudí pri kúpe nehnuteľnosti, pre ktoré sa napríklad predlžuje vkladové konanie v rámci katastrálneho konania alebo sa dodatočne vyhotovujú dodatky kúpnej zmluvy, býva nesprávna identifikácia nehnuteľnosti alebo nedostatočne vykonaná obhliadka bytu. Zvykne to byť aj to, že spôsob úhrady kúpnej ceny je v rozpore so zákonom alebo sa nesprávne identifikujú zmluvné strany.
Podľa Lea Teodora Vojčíka je preto pri vyhotovení akejkoľvek zmluvy, nielen tej kúpnej, vhodné vyhľadať právnu pomoc. Napríklad advokáta, ktorý nastaví zmluvné podmienky tak, ako si ich želajú zmluvné strany, no za súčasného dodržiavania právnych predpisov a náležitostí v nich upravených. „Skúsený právnik taktiež upozorní na možné problémy, ktoré môžu vzniknúť pri uplatnení toho ktorého ustanovenia zmluvy, pričom nastaví podmienky zmluvy tak, aby bol klient chránený a riadne oboznámený s každým rizikom, ktoré môže z daného zmluvného vzťahu vzniknúť,“ doplnil.