Prechod rodinného majetku a vedenia firmy na ďalšiu generáciu je pre slovenských podnikateľov novou výzvou, ktorú sprevádza množstvo právnych a daňových otázok.
Presné nastavenie rodinných vzťahov pri správe rodinného majetku je kľúčové pre jeho ochranu a plynulý prechod na nových vlastníkov. Rovnako dôležitú úlohu zohráva aj príprava závetu, ktorý určí, čo bude s majetkom v prípade úmrtia poručiteľa. Aby v priebehu dedičského konania nenastali zbytočné spory, podnikatelia musia myslieť na to, nech závet spĺňa všetky zákonné náležitosti a jasne určuje rozdelenie majetku.
„Príprava kvalitného závetu v kvalifikovanej forme má veľký význam, pretože dedenie zo závetu má prednosť pred dedením zo zákona. V praxi sa však stáva, že závet nespĺňa všetky zákonné náležitosti a v rámci dedičského konania dochádza k sporom, ktoré prechod rodinného majetku komplikujú, môžu vyústiť do chaosu v podnikaní a v konečnom dôsledku firmu oslabiť,“ vysvetľuje Peter Štadler, CEO spoločnosti Wealth Effect Management.
Nezhody medzi dedičmi sú pre podnikanie rizikom
Závet môže byť nejasný alebo neprimerane zvýhodňovať jedného dediča oproti ostatným, čo potom vedie k sporom v rodine. Rovnako môže medzi dedičmi vyvolať napätie, ak nie sú presne definované podiely vo firme alebo vo vedení. Rodinní príslušníci sa môžu nezhodnúť na tom, ako firmu viesť alebo aký by mal byť ich podiel na rozhodovaní. Konflikty môžu vzniknúť najmä medzi tými, ktorí sú aktívne zapojení do podnikania, a tými, ktorí majú iba finančné záujmy.
„K sporom dochádza napríklad aj preto, že poručiteľ nerešpektoval právo neopomenuteľných dedičov a nezahrnul do závetu osoby, ktoré z neho vynechať nie je možné. Neopomenuteľní dedičia sú deti a vnuci, ak deti nie sú. Ak poručiteľ tieto osoby vynechá — a nie sú pritom legálne vhodne vydedené — závet je neplatný. Vtedy sa pristupuje k dedeniu podľa zákona,“ pokračuje Štadler. V slovenskom právnom systéme majú neopomenuteľní dedičia zákonné právo na určitý podiel z dedičstva a závet tieto nároky musí zohľadňovať.
Závet by mal obsahovať aj rozpracované detaily o manažérskych právomociach
Napätiu medzi dedičmi je možné predísť prípravou závetu, v ktorom budú jasne definované nielen majetkové podiely, ale aj právomoci jednotlivcov v podnikaní. Ak bude upravovať vlastnícke podiely, ale zanedbá praktické aspekty, ako je odovzdanie manažérskych právomocí a nebude jasne definované, kto povedie firmu, môže to smerovať k jej oslabeniu. Následne je chybou tiež nedostatočná príprava dedičov na vedenie biznisu, pretože ak nemajú potrebné skúsenosti, vedie to k neefektívnemu riadeniu firmy, čo bude mať negatívny dopad na budúcnosť podnikania.
Premyslený závet
Je teda kľúčové, aby zakladateľ firmy nielen pripravil dobre premyslený závet, ale svoje plány aj vopred komunikoval s rodinnými príslušníkmi a zabezpečil, že dedičia budú pripravení prevziať kontrolu nad podnikaním. „Všetky právne, finančné aj manažérske otázky si vyžadujú komplexný a zodpovedný prístup, preto ku klientom pristupujeme individuálne a zameriavame sa na finančné nastavenie celej štruktúry. Rovnako im v kontexte rodinného nástupníctva, ochrany a prechodu majetku na ďalšie generácie pripomíname dôležitosť závetu ako základného dokumentu, od ktorého sa môže odvíjať budúcnosť ich biznisu,“ dodáva Peter Štadler.
Rodinné nástupníctvo môže byť otázkou aj niekoľkých rokov a je potrebné sa naňho pripraviť postupne, aby sa majetok a biznis, ktorý mnohí podnikatelia budovali počas celého života, neznehodnotil len preto, že podcenili prechod svojho podnikania na ďalšiu generáciu. Jasne definovať rodinné vzťahy v podnikaní a právomoci, aby neskôr nedošlo k sporom, môžu podnikatelia aj vytvorením familly office štruktúry. Tá určí právne a účtovné nastavenie vzťahov spoločností, prostredníctvom ktorých je spravovaný rodinný majetok.