Ak si vyberú neeurovú destináciu, ich náklady môže zvýšiť či znížiť výmenný kurz eura k mene tej-ktorej krajiny. Takéto pohyby sa prejavujú v cenách zájazdov cestovných kancelárií aj v rozpočtoch individuálnych cestovateľov. Kde za svoje zarobené euro dostanú Slováci viac a kde ich, naopak, pobyt vyjde drahšie?
Či už si vyberiete karneval v brazílskom Riu, turecké pláže alebo obdivovanie rozkvitnutých japonských sakúr, z pohľadu sily eura môže byť vhodný čas vycestovať práve do týchto destinácií. Naopak, za americké či britské zážitky, ale aj za objavovanie Poľska si Slováci aktuálne priplatia.
„Od začiatku roka 2024 zaznamenalo euro posilnenie voči viacerým menám. To znamená, že za našu menu môžeme získať viac zahraničnej meny, čo by nám malo umožniť nakúpiť viac spotrebných tovarov v zahraničí,” hovorí analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.
Kam sa oplatí vycestovať so silným eurom
Zaujímavý môže byť vývoj Turecka, ktorého mena sa v posledných rokoch prudko oslabila. Táto krajina je u dovolenkujúcich Slovákov mimoriadne obľúbená: podľa údajov Štatistického úradu SR bolo v roku 2023 (posledné dostupné dáta) práve Turecko s takmer 210-tisíc dovolenkármi najnavštevovanejšou turistickou destináciou Slovákov v rámci organizovaného cestovného ruchu. Medziročne to bolo o takmer 60 percent viac cestujúcich. Voči tureckej líre zaznamenalo euro vlani najvyšší nárast hodnoty. V porovnaní so začiatkom roka 2024 sa posilnilo až o 16 %. Ak by sme však zobrali dvojročné obdobie, posilnenie bolo až vyše 80-percentné.

Vlani euro výrazne stúplo aj voči brazílskemu realu, až o takmer 12 %. Oslabenie voči euru zaznamenali aj meny Maďarska, Ruska, Kórey, Nového Zélandu či Japonska.
Príklady Brazílie či Japonska, ktoré pre veľkú vzdialenosť nebývajú na najvyšších priečkach záujmu slovenských turistov, ukazujú, ako môžu takéto kurzové pohyby rozhýbať turizmus. Vlani do krajiny vychádzajúceho slnka prišlo rekordných 37 miliónov turistov, medziročne o 47 % viac, a mohol za to aj slabý jen. Rovnako rekordný bol prílev turistov do Brazílie, pri ktorom tiež úradoval slabnúci real.
Dôležité sú aj rozdiely v inflácii
„Treba však zdôrazniť, že kurz nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim náklady na turizmus. Cenový vývoj (inflácia) v daných krajinách býva odlišný od situácie v eurozóne, čo ovplyvňuje reálne náklady na tovar a služby,” pripomína Marek Nemky.
Ako dopĺňa analytik XTB, kombináciou týchto dvoch faktorov – kurzových zmien a rozdielov v inflácii – môžeme lepšie určiť, kde budú mať obyvatelia eurozóny lacnejšiu dovolenku a naopak, kde by mohli očakávať vyššie náklady. Hoci ako dodáva, ani táto kalkulácia nie je úplne presná, keďže vychádza z údajov štatistických úradov a z celého spotrebného koša, ktorý nie je typický pre dovolenkárov.
Pri zohľadnení kurzových zmien a zmien v spotrebných košoch sa ukazuje, že pre obyvateľov eurozóny by bola dovolenka v porovnaní s predchádzajúcim rokom najlacnejšia v Brazílii, kde by ceny po započítaní medziročnej inflácie a kurzových zmien boli o 8,5 % nižšie. O zhruba 5 % môže byť dovolenka lacnejšia v Južnej Kórei alebo na Novom Zélande. Lacnejšie oproti minulému roku by mali byť aj dovolenkové destinácie, ako je Maďarsko alebo Švédsko.
Naopak, drahšie dovolenka pri medziročnom porovnaní kurzových zmien spolu s infláciou vychádza v Turecku, kde vysoká inflácia a iba mierne oslabenie tureckej líry vlani zvýšili ceny obyvateľom eurozóny o 22 %. Vyššie náklady sú aj vo USA (o 7 %), Spojených arabských emirátoch či Poľsku.
Tipy, ako bezpečne a bez zbytočných poplatkov platiť, meniť peniaze a vyberať z bankomatu v neeurových destináciách:
- Informujte sa o dostupnosti platbami kartou či o sieti bankomatov v oblasti, kam cestujete.
- Ak máte možnosť, využite na platby tzv. multimenové platobné karty, kde býva zmena meny najvýhodnejšia. Postačí aj digitálna verzia.
- Ak chcete meniť eurá za lokálnu menu, pozor na zmenárne na pochybných miestach. Obráťte sa radšej na banky.
- Výhodnejší môže byť výber hotovosti z bankomatov. Robte ho z debetnej karty, nie kreditnej, ktorá má vyššie poplatky.
- Ak vám pri platbe či pri výbere hotovosti z ATM ponúknu možnosť dynamického prepočtu meny (DCC), odmietnite ju a urobte platbu či výber bez prepočtu. Býva to výhodnejšia možnosť.
- Ak v krajine nájdete banku z rovnakej finančnej skupiny, akú používate, môžu byť výbery výhodnejšie. Overte si však poplatky v zahraničí vo vašej banke radšej vopred.