Od januára 2025 posudkoví lekári Sociálnej poisťovne získali novú kompetenciu. Okrem oprávnených lekárov môžu ukončiť dočasnú práceneschopnosť. Nástroj, by mal zabrániť zneužívaniu a špekulácii s PN-kami, chrániť verejné zdroje a prispieť tak k celkovej efektivite a spravodlivosti systému, tak už po mesiaci fungovania naberá pozitívne kontúry. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš zdôrazňuje, že táto iniciatíva sa nijako nedotkne ľudí, ktorí sa skutočne potrebujú a musia liečiť.
Nová právna úprava platná od januára 2025 hovorí, že v prípadoch hodných osobitného zreteľa môže posudkový lekár vykonávajúci lekársku posudkovú činnosť ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť. V takom prípade ošetrujúci lekár na písomnú žiadosť posudkového lekára vytvorí elektronický záznam o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
„Hlavným cieľom je zabrániť zneužívaniu dočasnej pracovnej neschopnosti a táto iniciatíva má už dnes konkrétne výsledky,” objasňuje minister práce. Svoje tvrdenie potvrdzuje na číslach z minulého roka, kedy bola priemerná dĺžka PN na Slovensku 44 dní, pričom v porovnaní s Českou republikou to bolo 31 dní.

Tvrdenia boli, že na východe Slovenska je väčšia zima a preto ľudia bývajú častejšie chorí. Čísla však hovoria, že najkratšia doba trvania PN bola v okrese Rožňava (27 dní) a najdlhšia bola v Poprade (66 dní).
“Je úplne evidentné, že tento systém sa zneužíval,” tvrdí šéf rezortu práce. Dodáva, že už krátko po oznámení iniciatívy pozrieť sa prísnejšie na PN-ky na jeseň minulého roka došlo k výraznému okamžitému poklesu počtu PN-iek na Slovensku, a to o niekoľko tisíc. Samotní lekári podľa Tomášovich slov začali PN-ky rušiť. Minister niekoľko krát podčiarkol, že iniciatíva sa nijako nedotkne ľudí, ktorí PN-ku naozaj potrebujú. Pracovná neschopnosť bude uznávaná iba v prípadoch, kde je to skutočne potrebné z medicínskeho hľadiska.
Ministerstvo práce disponuje zoznamom firiem, ktorým v zimných mesiacoch narastá na zamestnancoch počet PN-niek, a to od 140 % až 200 %. Firmy s najväčšou pravdepodobnosťou, ak nemajú v zime prácu posielajú svojich zamestnancov na PN-ky.
Posudkoví lekári znížia počet falošných PN-niek. “Okrem preventívnych účinkov, ktoré odradili špekulantov, naši posudkoví lekári na základe svojej novej právomoci ukončili už niekoľko desiatok neopodstatnených dočasných práceneschopností. A v dôsledných kontrolách budeme naďalej pokračovať,“ doplnil Michal Tariška, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne. Dodáva, že lekári len pri kontrole spôsobilosti na prácu vykonali približne 375 000 výkonov. Posudzujú napríklad aj invalidné dôchodky, kde vykonali až 90 000 výkonov.

Posudkoví lekári podľa riaditeľa Sociálnej poisťovne by však potrebovali dostať aj ďalšie kompetencie, lepšie vybavenie, výkonnejšie notebooky a v neposlednom rade aj znížiť administratívnu záťaž. Ďalší nástroj, ktorý by potrebovali je prístup k elektronickej karte pacienta (eZdravie). Čo by znamenalo menej návštev s pacientom.
„Toto opatrenie – možnosť posudkových lekárov SP ukončiť PN – je pre nás nástrojom, ako vynakladať verejné financie efektívnejšie, adresnejšie a nasmerovať nemocenské dávky tým poistencom, ktorí majú na ne nárok, čo je našim hlavným cieľom a poslaním,“ doplnil Michal Tariška, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne.
Minister práce potvrdil, že na deficite Sociálnej poisťovne má aj on svoj podiel a to najmä kvôli plným 13. dôchodkom, alebo kvôli dvojnásobnej valorizácii z roku 2023, na ktorú ako uviedol je hrdý. Avšak oznámil, že aj vysporiadanie sa s falošnými PN-kami je jeden z plánov, ako deficit zmenšiť.