Ak nastalo úmrtie v nemocnici
Bude vás kontaktovať personál nemocnice, ktorý vám poskytne všetky informácie o úmrtí a o mieste, kam bol zosnulý prevezený, pravdepodobne na oddelenie patológie. Vtedy stačí prísť do pohrebnej služby a dohodnúť príslušné náležitosti o poslednej rozlúčke.
Ak nastalo úmrtie doma
Ak nastane úmrtie v domácom prostredí, neodkladne kontaktujte tiesňovú linku 112 alebo operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby 155, ktorá na miesto vyšle obhliadajúceho lekára. Privolaný lekár vykoná obhliadku a vystaví potvrdenie o prehliadke mŕtveho tela. Tento dokument si odložte, budete ho potrebovať. V prípade, že nie je nariadená súdna pitva, kontaktujte vývoz zosnulých alebo pohrebnú službu. Pohrebná služba vám bude aj nápomocná pri ďalších úkonoch súvisiacich s úmrtím. Dohodnite si termín stretnutia.
Na stretnutie v pohrebnej službe prineste potvrdenie o prehliadke mŕtveho tela a občiansky preukaz zosnulého a Váš občiansky preukaz. Pohrebná služba môže zabezpečiť vystavenie úmrtného listu.
Odporúčané oblečenie sú šaty alebo oblek, košeľu alebo blúzku s dlhým rukávom, ponožky alebo pančuchy, prípadne iné oblečenie podľa vašich preferencií. Odev nemusí zahŕňať spodnú bielizeň. Oblečenie prineste hneď na prvé stretnutie v pohrebnej službe.
Je dôležité, aby ste vybrali pre zosnulého spôsob poslednej rozlúčky (občiansky alebo cirkevný pohreb, príp. rozlúčku bez obradu) a pochovania (klasické pochovanie do zeme alebo kremácia).
Ak nastalo úmrtie inde
Ak úmrtie nenastalo doma ani v nemocnici, napríklad išlo o dopravnú nehodu, alebo nastalo v domove dôchodcov a podobne, postup je zhodný s popisom v prípade úmrtia v nemocnici. Spravidla príbuzných kontaktuje polícia alebo príslušný personál, poskytnú potrebné informácie aj o mieste uloženia zosnulého. Môže sa stať, že bude potrebná identifikácia zosnulého.
Ak nastalo úmrtie v zahraničí
V takomto prípade treba kontaktovať delegáta cestovnej kancelárie a takisto treba úmrtie oznámiť poisťovni, kde má dotyčný uzatvorené cestovné poistenie. V prípade momentálnej nedostupnosti delegáta možno kontaktovať priamo personál hotela, lekára alebo políciu. Obhliadajúci lekár zabezpečí prevoz na patologicko-anatomické oddelenie, kde telo počká na vybavenie formalít.
Takisto treba informovať zastupiteľský úrad. Telo môže byť v zahraničí pochované klasickým spôsobom, kremáciou (popol je voľne prenositeľný cez hranice, možno ho prepravovať aj lietadlom), najdrahším spôsobom je preprava tela naspäť do vlasti. Na to je potrebné vystaviť špeciálny pas a prepravu môže vykonať len pohrebná služba. Ak pobyt v zahraničí nie je organizovaný cestovnou kanceláriou, treba volať lekára, políciu, poskytovateľa cestovného poistenia, poradia vám, čo robiť, a to v materinskej reči. Prípadne neváhajte kontaktovať veľvyslanectvo. Poisťovňa zabezpečí prepravu tela zosnulého na Slovensko.
Čo ešte potrebujete pre pohrebnú službu?
Pre pohrebnú službu si treba pripraviť tieto doklady:
- občiansky preukaz/identifikačnú kartu objednávateľa
- občiansky preukaz/identifikačnú kartu zosnulého, preukaz poistenca zosnulého
- lekárom vystavený list o obhliadke mŕtveho
- doklad o zabezpečení hrobného miesta
- oblečenie pre zosnulého do rakvy
- v prípade pochovávania dieťaťa do 15 rokov ešte aj:
- rodný list
- sobášny list rodičov a ich občianske preukazy/ID karty

V pohrebníctve predložíte tieto doklady:
- tri kópie listu o prehliadke mŕtveho, ktoré vydá lekár
- občiansky preukaz zosnulého
- občiansky preukaz osoby, ktorá vybavuje pohreb
Môžem si zobrať voľno na pohreb?
Zamestnanci majú nárok nielen na dovolenku, ale aj na platené voľno z dôvodov, ktoré presne stanovuje Zákonník práce. Počas neho dostanú zaplatené rovnako, ako keby boli v práci. Toto voľno je potrebné nahlásiť, inak vašu neprítomnosť môže zamestnávateľ považovať za absenciu.
Zákonník práce hovorí v prípade plateného voľna o takzvanej prekážke na strane zamestnanca. A presne tento paragraf v Zákonníku práce určuje, z akých dôvodov môže vzniknúť nárok na platené voľno. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi takéto pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Častým dôvodom, prečo si zamestnanci berú platené voľno, je vlastná svadba alebo úmrtie v rodine. V prípade sobáša to funguje takto: pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na dva dni na vlastnú svadbu, z toho jeden deň na účasť na svadobnom obrade. Pracovné voľno na jeden deň na účasť na svadobnom obrade sa poskytne pri svadbe dieťaťa a v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy pri svadbe rodiča. Čiže v prípade svadby dieťaťa alebo rodiča nárok na voľno máte, ale už bez náhrady mzdy.
Dva dni voľna s náhradou mzdy môže zamestnanec dostať pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb. Pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň priznáva zákon zamestnancovi na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb. Zákonník práce priznáva v určitých vymedzených prípadoch zamestnancom nárok aj na takzvané neplatené voľno. V tomto prípade nemusí zamestnanec prísť do práce, nepôjde teda o absenciu, ale nevzniká mu nárok na mzdu počas tohto voľna, ktoré v podstate zamestnancovi zaručuje, že do práce nemusí prísť, nepríde o ňu, ale za absenciu nedostane zaplatené.
Zdroj: Marianum