Podľa Občianskeho zákonníka dedičia vstupujú do všetkých majetkových vzťahov zosnulého, a to vrátane jeho záväzkov. Dedenie sa teda netýka len majetku, ale aj prípadných dlhov. „Dedič si nemôže vyberať, čo zdedí. Buď svoje dedičstvo príjme ako celok, alebo ho môže odmietnuť,“ vysvetľuje advokát JUDr. Jozef Dobrovič, LL.M.. Ak dedičstvo prijme, preberá na seba nielen aktíva, ale aj pasíva.
Mnohých môže upokojiť fakt, že dedič zodpovedá za dlhy len do výšky hodnoty zdedeného majetku. „Ak manželka zdedí po manželovi majetok v hodnote 5 000 eur a dlhy v hodnote 15 000 eur, veriteľom je povinná vyplatiť iba tých 5 000 eur. Zvyšok ostane neuspokojený a nič s tým neurobia,“ dodáva Dobrovič. To znamená, že dedič nemôže skončiť v mínuse len preto, že prijal dedičstvo.
Možnosti dediča pri zdedení dlhov
Dedič má dve možnosti – buď dedičstvo prijme a postupuje podľa uvedených pravidiel, alebo ho odmietne. „Odmietnutie sa robí písomne do 30 dní odo dňa, keď sa dedič dozvedel o stave dedičstva a bol o svojich právach poučený notárom,“ objasňuje advokát. Ak teda dedič vie, že zosnulý mal veľké dlhy, môže sa takýmto spôsobom vyhnúť riziku.
Exekúcie a ochrana majetku
Čo však v prípade, že zosnulý bol v exekúcii? „Pozostalý manžel môže kontaktovať exekútora a dohodnúť sa na vyplatení svojho dedičského podielu. Ak dlh prevyšuje hodnotu dedičstva, exekútor musí zastaviť exekúciu v časti, ktorá presahuje zdedený majetok,“ vysvetľuje odborník. Ak by však dedičstvo malo vyššiu hodnotu než dlh, exekútor môže pohľadávku uspokojiť aj predajom majetku. Ak by to teda bolo opačne a dedičstvo presahuje výšku dlhu, musí si každý dedič dať otázku, či sa mu oplatí uhradiť dlh a ponechať si tak zdedenú nehnuteľnosť alebo v prípade nevyplatenia dlhu, môže dôjsť až ku dražbe a dedič tak v konečnom dôsledku ešte môže byť stratový.
Pozor na nečakané prekvapenia
Je dôležité si uvedomiť, že dedič je zodpovedný za dlhy bez ohľadu na to, či o nich vopred vedel. Existujú však isté obmedzenia – dlh musí existovať už v čase smrti poručiteľa. Ak napríklad vznikne nedoplatok na nájomnom až po jeho smrti, nejde o pasívum dedičstva.
Dedič tiež ručí hodnotou vecí, ktoré zdedil, nie konkrétnymi predmetmi. „Ak niekto zdedí starožitný stôl v hodnote 5 000 eur, za dlhy poručiteľa zodpovedá sumou 5 000 eur, nie tým, že odovzdá samotný stôl. Ak sa mu ho nepodarí predať, môže byť nútený dlh uhradiť z vlastných zdrojov,“ uvádza advokátska kancelária AKMV.
Ako postupovať, aby ste sa nedostali do problémov?
- Zistite si stav dedičstva – overte si nielen majetok, ale aj prípadné dlhy zosnulého.
- Zvážte odmietnutie dedičstva – ak sú dlhy vysoké, je lepšie sa dedičstva vzdať.
- V prípade exekúcie konajte rýchlo – komunikujte s exekútorom a dohodnite sa na riešení.
- Akceptujte, že dedenie je záväzok – ak dedičstvo prijmete, musíte sa riadiť zákonnými pravidlami.