Fio bankaFio banka

Brusel túžil obmedziť kotle na tuhé palivá, ako aj takéto malé kotle, piecky, kozuby či kachle. V akom stave je návrh, ktorý by zasiahol desiatky tisíc Slovákov?

Európska komisia pripravovala striktnú reguláciu na vykurovacie zariadenia na tuhé palivá v domácnostiach, návrh však musí po protestoch členských krajín EÚ prepracovať.

10.03.2025 06:00
debata (31)
Užitočná pravda: Fotovoltika, či kotol na biomasu takmer zadarmo. Kto má nárok na preplatenie 90% nákladov na tieto zariadenia od štátu?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Európska únia chcela zaviesť prísnejšie emisné limity pre vykurovacie zariadenia na tuhé palivá. Aj slovenským domácnostiam by tak hrozilo, že nové vykurovacie zariadenia ich vyjdú na viac peňazí. Ako informovala ministerka hospodárstva Denisa Saková, v Bruseli sa pripravovala striktná regulácia na vykurovacie zariadenia na tuhé palivá v domácnostiach. Koncom januára tohto roku Európska komisia zverejnila návrh, ktorý jasne definoval parametre na nové vykurovacie zariadenia, ktoré by si mohli domácnosti kúpiť. Nejednalo sa len o veľké zariadenia na tuhé palivo, ale jednalo sa aj o malé kotle, piecky, kozuby či kachle.

Nové normy

Komisia chcela nastaviť nové normy ich energetickej účinnosti a zároveň chcela nastaviť aj nové normy, čo sa týka vypúšťania emisií z týchto zariadení. Podľa ministerky, len necelých 10 % takýchto zriadení, ktoré sa momentálne na slovenskom trhu predávajú, by spĺňala tieto normy. „To znamená, že ak by prišiel tento návrh do účinnosti, 90 % predávaných vykurovacích zriadení predávaných na Slovensku by museli byť prerobené alebo stiahnuté z trhu. Nové vykurovacie zariadenia by boli drahšie,“ dodala Saková.

Návrh je stiahnutý

Nateraz sa však podarilo pôvodný návrh Európskej komisie stiahnuť. Začiatkom februára podľa ministerky Sakovej na základe veľmi veľa negatívnych reakcií Európska komisia musela konštatovať, že tento návrh ruší. Návrh tak musí prepracovať. „Oslovili sme podnikateľské zväzy a pripravovali sme jednoznačne negatívne stanovisko voči tejto regulácii. Naše pripomienky smerovali hlavne do oblasti limitov sezónnej energetickej účinnosti, limitov sezónnych emisií, metodiky merania emisných limitov, spôsobu testovania skúšobníctva a technických podmienok pri využívaní týchto zariadení,“ podotkla Saková.

Slovenské ministerstvo bude vývoj v tejto veci naďalej sledovať. „Ja chcem ľudí upozorniť, že naďalej budeme nový návrh veľmi striktne sledovať. Budeme túto oblasť veľmi pozorne sledovať a strážiť bezpečie našich občanov tak, aby mali prístup k dostupným cenám energií a zariadení,“ uzavrela Saková.

Facebook X.com 31 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kotol #kotle