Povinnosti príbuzných po úmrtí blízkeho sa týkajú aj dokladov. V prípade, že držiteľ osobných dokladov ako je cestovný pas alebo vodičský preukaz zomrel, je potrebné aby pozostalí odovzdali jeho doklady polícii. Čo sa týka občianskeho preukazu ten, kto obstaráva pohreb občana, je povinný bezodkladne odovzdať občiansky preukaz zosnulého ktorémukoľvek úradu, ktorý občianske preukazy vydáva, ak nebol občiansky preukaz odovzdaný inou osobou. Občiansky preukaz možno odovzdať aj obci príslušnej podľa miesta posledného trvalého pobytu zomretého. Obec neodkladne zabezpečí jeho odovzdanie okresnému riaditeľstvu Policajného zboru.
Úmrtia do Sociálnej poisťovne nahlasuje matrika len raz mesačne, preto v súvislosti s dávkami vyplácanými zosnulému Sociálnou poisťovňou a neskorším dedičským konaním je vhodné, ak úmrtie neodkladne oznámite vy, ak:
- zosnulý poberal dôchodok – ak mu ku dňu smrti nevyplatili dôchodok, vyplatia ho manželovi/manželke automaticky v rámci konania o priznaní vdovského/vdoveckého dôchodku. Ak zosnulý nemal manžela/manželku, vyplatia sa peniaze deťom. O vyplatenie nevyplateného dôchodku musia písomne požiadať čo najskôr po vystavení úmrtného listu, kópiu úmrtného listu je potrebné k tejto žiadostí pripojiť
- bol zosnulý samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba – pozostalí predložia kópiu úmrtného listu spolu s vypísaným registračným listom fyzickej osoby ako odhláškou príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 8 dní. Nedoplatky na poistnom a iné prípadné dlhy voči Sociálnej poisťovni sú súčasťou dedičského konania
- bol zosnulý poberateľom iných sociálnych dávok, napríklad v nezamestnanosti – nárok na výplatu všetkých dávok zaniká dňom smrti. Pozostalí by preto mali predložiť Sociálnej poisťovni fotokópiu úmrtného listu čo najskôr, aby dávky neboli vyplatené neoprávnene. Ak dávky, ktoré zosnulému patrili, vyplatené ešte neboli, postupuje sa rovnako ako pri dôchodkoch
- bol zosnulý poberateľom nemocenských dávok – ošetrujúci lekár dňom úmrtia ukončí trvajúcu práceneschopnosť. Vyplnené tlačivo je potom potrebné čo najskôr doručiť pobočke Sociálnej poisťovne. Všetky dávky neoprávnene vyplatené po smrti poberateľa Sociálna poisťovňa vymáha späť v rámci dedičského konania
- bol zosnulý sporiteľom zapojeným do II. piliera – o úmrtí informujte aj príslušnú DSS a predložte jej kópiu úmrtného listu. S úsporami v II. pilieri sa následne nakladá podľa zákona
Oznámiť úmrtie zdravotnej poisťovni
Úmrtie oznamuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
- Ak mal zosnulý zapožičané zdravotné pomôcky od zdravotnej poisťovne, tieto je potrebné vrátiť zdravotnej poisťovni.
- Ak bol zosnulý živnostník, je potrebné bezodkladne doručiť kartičku poistenca a úmrtný list živnostníka príslušnej zdravotnej poisťovni.
Nezabudnite vyriešiť:
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí zamestnávateľovi zosnulého (zamestnanie).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí správcovskej spoločnosti (byt).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí dodávateľom energií (elektrina, plyn).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí dodávateľom služieb (mobilný telefón, internet, televízia).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí finančnej inštitúcii (bežný účet a iné produkty, úvery a hypotéky, poistky).
- Postarať sa o účty zosnulého na sociálnych sieťach.
- Ak bol zosnulý živnostník, dediči sú povinní do 15 dní po úmrtí nahlásiť ukončenie činnosti zomretého živnostenskému a daňovému úradu. Taktiež sú povinní v lehote do troch mesiacov od smrti daňovníka podať daňové priznanie.

Dôchodky a dávky po úmrtí ich poberateľa
V prípade, že zosnulý poberal dávky v nezamestnanosti alebo dôchodok, nárok na ich vyplácanie automaticky zaniká dňom jeho smrti. Ak by už boli tieto dávky vyplatené neoprávnene, Sociálna poisťovňa ich môže požadovať späť.
Ak dôchodok prichádzal poštou a bol vyplácaný v hotovosti, po smrti poberateľa ho pozostalí nemôžu prevziať. Pošta v takomto prípade zabezpečí jeho vrátenie Sociálnej poisťovni. Pri vyplácaní dôchodku na bankový účet by pozostalí nemali zostatok vyberať, keďže poisťovňa si neoprávnene vyplatené sumy môže automaticky stiahnuť späť.
Ak zosnulému dôchodok nebol ku dňu smrti vyplatený, nárok na jeho výplatu prechádza na manžela/manželku, deti alebo rodičov. V prípade vdovského či vdoveckého dôchodku sa nevyplatené sumy vyplácajú automaticky bez nutnosti podávať osobitnú žiadosť.
Ak zosnulý nemal manžela alebo manželku, nárok na dôchodok prechádza na deti či rodičov. V takom prípade je potrebné podať čestné vyhlásenie, ktoré je dostupné na stránke Sociálnej poisťovne. Pozostalí môžu tiež požiadať o nevyplatené nemocenské dávky, ošetrovné či dávku v nezamestnanosti prostredníctvom príslušného tlačiva.