Označujú sa aj ako nootropiká. obľuba rastie najmä v súvislosti s vyššími nárokmi na výkon, multitasking a prácu na diaľku. Popri osvedčených zložkách, ako sú omega-3 mastné kyseliny alebo ginkgo biloba, sa do popredia dostávajú aj ďalšie látky podporujúce mentálnu činnosť.
Podľa štatistík MojaLekáreň.sk sa medziročne výrazne zvýšil dopyt po niektorých produktoch na podporu mentálneho výkonu.
Nootropiká: Látky, ktoré podporujú mozog
„Nootropiká sú látky, ktoré podporujú kognitívne funkcie, ako sú pamäť, sústredenie, kreativita a mentálny výkon, bez výrazných vedľajších účinkov či rizika závislosti. Niekedy sa im hovorí aj „smart drugs“ alebo kognitívne zosilňovače. Pôsobia na mozog viacerými spôsobmi – niektoré zvyšujú aktivitu mozgových chemických látok (neurotransmiterov), iné rozširujú cievy a zlepšujú okysličenie mozgových buniek, ďalšie pomáhajú mitochondriám produkovať viac energie, či podporujú tvorbu nových synapsií a neurónov, čo zlepšuje schopnosť učiť sa a adaptovať sa,“ vysvetľuje Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk. Medzi najznámejšie nootropiká patrí kofeín, ginkgo biloba, bacopa, rhodiola a L-theanín.
Ako prirodzene podporiť mozog?
Užívanie výživových doplnkov môže byť jedným z krokov na podporu mentálneho výkonu, no odborníci odporúčajú najmä komplexný prístup. „Dlhodobo najlepšie výsledky prináša kombinácia viacerých faktorov – kvalitný spánok, pravidelný pohyb, mentálny tréning, zníženie stresu a vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, horčík, antioxidanty a vitamíny skupiny B,“ radí Horáková.
Na čo si dať pozor pri výbere doplnkov?
Aj keď sú omega-3 mastné kyseliny, ginkgo biloba, či iné nootropiká voľne dostupné, nie sú vhodné pre každého. Mgr. Horáková upozorňuje:
- Tehotné ženy by sa mali vyhýbať ginkgu, ashwagandhe, rhodiole a vysokým dávkam kofeínu.
- Ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi by si mali dávať pozor na ginkgo, kurkumu či omega-3 mastné kyseliny.
- Osoby s vysokým alebo nízkym tlakom, cukrovkou či neurologickými ochoreniami by mali byť pri výbere doplnkov opatrné.
- Ak niekto užíva antidepresíva či iné lieky, je vždy vhodné konzultovať užívanie doplnkov s lekárom alebo lekárnikom.
Vysoký tlak a riedenie krvi
Najčastejšie sa starší ľudia liečia na hypertenziu, srdcové zlyhávanie, cukrovku, Parkinsonovu chorobu alebo štítnu žľazu. Medzi najrizikovejšie z pohľadu liekových interakcií patria doplnky obsahujúce výťažky z Ginkgo biloba, ľubovníka alebo grepfruitová šťava. Extrakt z ginkga má interakčný potenciál hlavne s liekmi na riedenie krvi. Je silným blokátorom PAF (faktoru aktivujúceho krvné doštičky). Spoločné užívanie s liekmi ovplyvňujúce zrážanie krvi, ako napríklad kyselinou acetylsalycilovou alebo warfarinom, môže viesť k zvýšenému riziku krvácania.
Ľubovník sa nesmie užívať spolu s antidepresívami, liekmi na cukrovku, antivirotikami, antiepileptikami, niektorými antibiotikami, liekmi na zníženie cholesterolu alebo pri užívaní antikoncepcie. So všetkými týmito liekmi môže interagovať v zmysle zníženia účinku daných liečiv. Grep má podľa najnovších štúdií interakcie s liekmi na liečbu onkologických ochorení, liekmi na zníženie cholesterolu, krvného tlaku, proti alergii, na úpravu srdcového rytmu a tiež na liečbu porúch erekcie. V tomto prípade môže dôjsť k zvýšeniu krvnej hladiny daných liečiv.
Lieky proti bolesti
Najpredávanejšou skupinou liekov v lekárňach sú lieky proti bolesti. Aj pri tejto kategórii by sa mali mať starší ľudia na pozore. „Najvhodnejším liečivom proti bolesti a pri teplote je paracetamol. Jedinou výnimkou sú pacienti s ochorením pečene,“ vysvetľuje Karin Slezáková z Dr. Max.
Skupina liečiv ako ibuprofen, kyselina acetylasalycilová, diclofenac alebo naproxen sú voľnopredajné liečivá, ktoré ľudia môžu použiť na krátkodobú liečbu bolesti alebo zápalu. Z hľadiska bezpečnosti však patria k látkam s vyšším rizikovým potenciálom. Vyhýbať by sa im mali predovšetkým starší pacienti s ochorením gastrointestinálneho traktu, ochorenia obličiek alebo pacienti užívajúci lieky na ovplyvnenie zrážania krvi.