Ako prebieha dedičské konanie. Čo sa deje, ak sa dedičia nevedia dohodnúť?

Pozrite si, na čo sa musíte pripraviť.

19.04.2025 06:00
debata
Užitočná pravda: Čaká ma dedičské konanie. Môžem si nechať len majetok nebohého a dlhy odmietnuť?
Video
Zdroj: TV PRAVDA
  1. Po úmrtí poručiteľa (zosnulého) vystaví matričný úrad úmrtný list. Úmrtný list vystaví príslušná matrika v mieste úmrtia poručiteľa.
  1. Po vystavení úmrtného listu zasiela príslušná matrika tento dokument na okresný súd, zvyčajne ide o súd podľa miesta trvalého bydliska poručiteľa.
  2. Príslušný okresný súd pridelí spis notárovi, ktorý sa v tomto momente stáva notár – súdny komisár. Spis dostáva súdom pridelené číslo konania.
  3. Notár komunikuje s dedičmi, volá ich na predbežné „vyšetrenie“, to znamená dedičia oboznamujú notára o aktívach a pasívach poručiteľa. Notár skúma a prešetruje aktíva a pasíva poručiteľa podľa dostupných možností. Komunikuje s úradmi, inštitúciami, organizáciami, spoločnosťami a v prípade nutnosti aj so súdmi a s exekútormi. Po zhromaždení všetkých potrebných podkladov vytyčuje termín pojednávania dedičského konania.
  4. Predvolať dedičov môže súdny komisár telefonicky aj písomne. S predvolaním zašle súpis aktív a pasív tak, ako ich zhromaždil a vyhodnotil. Ak v zozname majetku poručiteľa niečo chýba, je vhodné o tom informovať notára dopredu, aby prípadne mohol pojednávanie odročiť.
  5. Dedičia by mali k jednotlivým položkám majetku poručiteľa súdnemu komisárovi predložiť aj doklady (technický preukaz od auta, výpis z účtu v banke, vkladnú knižku a iné), patria sem aj pohľadávky blízkeho voči tretím osobám napríklad pôžičky, ktoré ľudia poručiteľovi nevrátili, preplatky na energiách, daniach, nevyplatená mzda…
  6. Do pasív dedičstva, teda do poručiteľových dlhov, patria hypotekárne a spotrebné úvery, pôžičky od nebankových subjektov, nedoplatky a pohľadávky voči rôznym subjektom a tretím osobám a, samozrejme, pohrebné trovy, ktoré boli objektívne vynaložené i na pohreb blízkeho. Výšku pohrebných trov treba preukázať súdnemu komisárovi – notárovi faktúrou, z ktorej je zrejmá nielen ich výška ale aj osoba, ktorá sa o pohreb postarala.
  7. Čo sa týka závetu, súdny komisár sa bude spoliehať nielen na odpoveď dedičov, ale vykoná aj lustráciu, šetrenie v Notárskom centrálnom registri závetov, v ktorom sú evidované všetky závety spísané vo forme notárskej zápisnice alebo uložené u notára v úschove. V prípade ak poručiteľ – za svojho života navštívil notára, aby u neho prejavil svoju poslednú vôľu pre prípad svojej smrti, notár prejav jeho vôle spísal do notárskej zápisnice, ktorú po jej podpísaní poručiteľom naskenoval a registroval v Notárskom centrálnom registri závetov.
  8. Na konci notár – súdny komisár, vystaví uznesenie o dedičstve. V ňom sú zhromaždené všetky aktíva a pasíva poručiteľa a takisto dedičská dohoda, ktorú musí po dodržaní zákona notár akceptovať. Po spísaní tohto dedičského osvedčenia je ešte 15-dňová lehota na jeho správoplatnenie, počas ktorej sa môžu dedičia odvolať. Môžu sa odvolania priamo na dedičskom pojednávaní vzdať, čím uznesenie nadobúda právoplatnosť.
čierna stuha, smrť, Čítajte viac Koľko stojí pohreb? Toto všetko musíte zaplatiť +prepočty, s akými nákladmi treba počítať

Potvrdenie dedičstva a vyporiadanie dedičov

  • Ak je len jeden dedič, súd mu potvrdí, že dedičstvo nadobudol.
  • Ak je dedičov viac, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
  • Dedičskú dohodu musia uzatvoriť všetci dedičia aj čo sa týka celého predmetu dedičstva. Dohodnúť sa teda musia o všetom zdedenom majetku.
  • Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.
  • Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.
  • Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov.
  • Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie, započítava sa podľa toho o akého dediča ide, aj to čo bezplatne dostal dedičov predok. Ak teda dedí vnuk namiesto otca, započítava sa, čo dostal otec od poručiteľa bezplatne počas života.
  • Ak sa neuzavrie dohoda medzi dedičmi, Občiansky zákonník upúšťa od toho,aby súd medzi medzi nimi vykonal vyporiadanie (to značí, aby medzi nich delil majetok).V týchto prípadoch súd dedičom, ktorým sa preukázalo dedičské právo, potvrdí nadobudnutie dedičstva, a to podľa ich podielov.
  • Okrem prípadov potvrdenia nadobudnutia dedičstva alebo schválenia dohody dedičov môže sa dedičské konanie skončiť aj odovzdaním dedičstva veriteľom, likvidáciou dedičstva alebo zastavením konania pre nedostatok majetku.
smrť, pohreb, smútiaca rodina, Čítajte viac Úmrtie v rodine. Volať lekára alebo pohrebnú službu? Presný návod, ako vybaviť pohreb

Súd v uznesení o dedičstve

  • a) potvrdí nadobudnutie dedičstva jedinému dedičovi alebo
  • b) potvrdí, že dedičstvo, ktoré nenadobudol žiadny dedič, pripadlo štátu alebo
  • c) schváli dohodu o vyporiadaní dedičstva alebo dohodu o prenechaní predlženého dedičstva na úhradu dlhov alebo
  • d) potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, ak medzi účastníkmi nedôjde k dohode, alebo vykoná vyporiadanie medzi dedičmi a rozhodne o tom, čo ktorý z dedičov nadobudol alebo
  • e) neschváli dohodu o vyporiadaní dedičstva a potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov alebo vykoná vyporiadanie medzi dedičmi a rozhodne o tom, čo ktorý z dedičov nadobudol.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dedičské konanie #dedenie #dedič