Koľko stojí deň v nemocnici. Bežný pacient doplatí desiatky eur, v súkromnom zariadení aj stovky. Za čo platíte a čo máte zadarmo?

Zdravotná starostlivosť v nemocnici je na Slovensku hradená z verejného zdravotného poistenia. Neznamená to však, že pacient počas hospitalizácie neplatí nič. Dopláca si najmä za ubytovanie, prípadne stravu a lieky, ktoré poisťovňa neprepláca. V súkromných zariadeniach môžu byť náklady niekoľkonásobne vyššie.

27.04.2025 06:00
debata (5)
Šaško v Ide o pravdu: Ak zostanem, garantujem, že v Bratislave sa začne nielen projektovať, ale aj "kopať" nová koncová nemocnica
Video
Zdroj: TV Pravda

V štátnych nemocniciach má pacient nárok na spoločnú izbu. Ak však chce samostatnú izbu alebo izbu s vyšším komfortom, musí si priplatiť. V Univerzitnej nemocnici Bratislava stojí jednolôžková izba 40 eur za noc, v Trenčíne je cena za nadštandardnú izbu rovnaká. Vyplýva to z cenníkov nemocníc zverejnených na ich weboch.

Strava je súčasťou poskytovanej starostlivosti a hradí ju zdravotná poisťovňa. Pacient si však jedlo nemôže vyberať a kvalita býva podľa skúseností ľudí rôzna. Niektoré nemocnice umožňujú výber jedla, za ktorý si pacienti priplatia niekoľko eur denne ide približne o doplatok od 3 do 8 eur na deň.

Náklady vznikajú aj pri liekoch alebo zdravotníckych pomôckach, ktoré nie sú hradené poisťovňou. Ide napríklad o doplatky za lieky mimo zoznamu kategorizovaných liekov, alebo o individuálne výkony, ako je zavedenie konkrétnej zdravotníckej pomôcky. Ceny sa líšia v závislosti od zariadenia a typu výkonu.

Náklady sa dramaticky zvyšujú, ak si pacient vyberie nemocnicu, ktorá nemá zmluvu so zdravotnými poisťovňami a prichádza ako samoplatca, v takom prípade si celú starostlivosť hradí sám. Napríklad v nemocnici Bory si samoplatca za pobyt na expektačnom lôžku urgentu (2–24 h) zaplatí 80 eur. V nemocnici Bory pre nezmluvných pacientov stojí pôrod kolo 3 000 eur. Sprevádzanú osobu v nemocnici vyjde noc na 70 eur.

Všeobecne platí, že ak pacient využíva zdravotnú starostlivosť v zariadení, ktoré nemá zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou, stáva sa samoplatiteľom a mal by byť informovaný o cene poskytovaných služieb. Toto vyplýva z platných právnych predpisov v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Na čo máte nárok a za čo si priplatíte

Preventívne prehliadky bez poplatku

Na Slovensku majú poistenci v rámci verejného zdravotného poistenia nárok na viaceré preventívne prehliadky. U detí do jedného roka ich je až deväť, z toho tri počas prvých troch mesiacov. V 18. mesiaci dieťaťa nasleduje ďalšia, a od troch do osemnástich rokov sa vykonáva raz za dva roky.

Dospelí majú nárok na jednu preventívnu prehliadku každé dva roky, darcovia krvi každý rok. Ženy môžu raz ročne absolvovať prehliadku u gynekológa – od osemnásteho roku života alebo od prvého tehotenstva. Počas tehotenstva je frekvencia vyššia – prehliadky sa vykonávajú každý mesiac a šesť týždňov po pôrode.

Zubné prehliadky sú hradené dvakrát ročne pre deti, raz ročne pre dospelých. Tehotné ženy majú nárok na dve preventívne prehliadky počas gravidity. Muži od 50 rokov môžu raz za tri roky absolvovať preventívnu prehliadku u urológa. Športujúci mladí poistenci môžu raz ročne absolvovať prehliadku u telovýchovného lekára.

Neodkladná starostlivosť. Nárok vždy a bez výnimky

Zdravotná poisťovňa prepláca aj neodkladnú zdravotnú starostlivosť – či už ide o náhlu bolesť, zmeny správania, riziko ohrozenia života alebo pôrod. Do tejto kategórie patrí aj prevoz sanitkou medzi zdravotníckymi zariadeniami či transport darcov orgánov.

Diagnostika a vyšetrenia. Ak sú potrebné, platí poisťovňa

Vyšetrenia, ktoré lekár indikuje s cieľom určiť diagnózu, sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Za čo si priplatíte

Ak si pacient vyžiada zákrok, ktorý nemá zdravotnú indikáciu, musí si ho uhradiť sám. Ide napríklad o interrupcie zo sociálnych dôvodov, sterilizácie, viac než tri pokusy o umelé oplodnenie, plastické operácie z kozmetických dôvodov či transplantáciu vlasov.

Podobne je to pri vyšetreniach na administratívne účely – napríklad pri žiadosti o vodičský preukaz, pre poisťovňu, či pred športovou súťažou. Zdravotná poisťovňa ich neprepláca.

Zubár: Hradený štandard, nadštandard si priplácate

Z verejného poistenia sa uhrádza len ošetrenie so štandardnými materiálmi. Ak pacient požaduje kvalitnejšie alebo estetickejšie materiály, dopláca si rozdiel. Cenníky jednotlivých zubných ambulancií sa líšia.

Sprievodca v nemocnici: Kedy zaplatíte a kedy nie

Pobyt sprievodcu v nemocnici stojí 3,30 eura na deň (prvý a posledný deň sa ráta ako jeden). Výnimku majú napríklad sprievodcovia detí do troch rokov, dojčiace matky alebo sprievodcovia detí liečených na rakovinu.

Pohotovosť: Symbolické poplatky a výnimky

Za návštevu ambulantnej pohotovosti zaplatíte 2 eurá. Ak vás však lekár odošle ďalej na ústavnú pohotovosť, tento poplatok sa vám znova neúčtuje. V prípade návštevnej služby alebo pohotovosti v nemocnici platíte 10 eur, s výnimkami počas niektorých hodín alebo pri predchádzajúcom ošetrení.

Doprava: Sanitka väčšinou zadarmo

Za prevoz sanitkou sa platí 0,10 eura za kilometer. Výnimku tvoria dialyzovaní pacienti, onkologickí pacienti, osoby s ťažkým zdravotným postihnutím či nositelia Janského plakety. Taktiež deti pod opatrením súdu alebo seniori v zariadeniach.

Kúpeľná liečba: Príspevok podľa diagnózy

Liečba v kúpeľoch je hradená, no pacienti si platia poplatok za služby. Pri diagnózach typu A, ktoré nasledujú po hospitalizácii, je poplatok 1,70 eura na deň. Pri chronických ochoreniach (typ B) je to 5 až 7,30 eura denne v závislosti od sezóny a ubytovania. Výnimky sa týkajú detí, darcov krvi či ľudí v hmotnej núdzi.

Za čo určite neplatíte

Nemocnice a ambulancie nemôžu účtovať za zdravotnícky materiál ako striekačky či obväzy. Rovnako tak nesmú požadovať poplatok za založenie zdravotnej karty alebo jej vedenie – ak majú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #nemocnica #hospitalizácia v nemocnici