Je lepšie prať vankúš v práčke alebo vo vani? A poznáte overený trik na rýchle "žehlenie" závesov a záclon?

Papuče, vankúše, závesy či dokonca poťah z gauča – mnoho vecí, ktoré by ste ešte nedávno niesli rovno do čistiarne, dnes zvládnete vyprať aj doma. Stačí poznať správny spôsob. Prinášame prehľad veľkých, no bežných vecí v domácnosti, ktoré môžete bez obáv oprať v práčke alebo šetrne ručne.

09.06.2025 06:00
debata
Ako si vyrobiť ekologický prášok na pranie
Video
Zdroj: TV Pravda

Koberce: Čisté aj bez tepovača

Ak nemáte k dispozícii profesionálny tepovač, nezúfajte. Koberce sa dajú vyčistiť aj ručne. Najprv ich poriadne povysávajte a následne ich pretrite hubkou alebo kefou namočenou v roztoku vody a jemného čistiaceho prostriedku (napríklad na riad). Vyhnite sa agresívnym kefám či oceľovej vlne – mohli by poškodiť vlákna.

Koberec môžete dôkladne opláchnuť záhradnou hadicou alebo viacerými vedrami vody. Prebytočnú vodu odstráňte stierkou alebo vysávačom na mokré čistenie. Nechaj ho najskôr odkvapkať zavesený a potom ho rozložte naplocho, aby úplne vyschol.

Veľké plyšové hračky: Medvedík si dá kúpeľ

Plyšové hračky, ktoré sú príliš veľké na práčku, môžete „vykúpať“ ručne. Použite vlažnú vodu s jemným pracím prostriedkom (napr. určeným na vlnu či hodváb), ideálne bez parfumácie. Hračku čistou špongiou alebo kefkou pretrite po povrchu a dôkladne opláchnite vlhkou handričkou.

Na sušenie použite uterák – najskôr ho priložte, aby absorboval vodu, a potom hračku nechajte uschnúť na vzduchu. Nevystavujte ju priamemu slnku ani horúcemu vzduchu z fénu – mohla by sa zdeformovať alebo vyblednúť.

Tehotenské a telové vankúše: Jemnosť nadovšetko

Tieto vankúše sa zvyčajne nezmestia do práčky a navyše vyžadujú citlivé čistenie – najmä ak ich používa tehotná žena. Poťah zvyčajne možno oprať v práčke, ale samotný vankúš je lepšie ručne namočiť do vane s vlažnou vodou a jemným pracím prostriedkom.

Po dôkladnom premasírovaní vankúša čistou vodou odstráňte prebytočnú vodu jemným stláčaním – nie žmýkaním. Vankúš sušte na vzduchu, najlepšie vonku na slnku, ktoré zároveň pomôže zabiť baktérie a roztoče. Pred použitím sa uistite, že je úplne suchý.

Vankúše na gauči: S pomocou octu a sódy

Vankúše na pohovkách sú častým lapačom prachu, chlpov a škvŕn. Ak sa nedajú odopnúť a hodiť do práčky, skúste domácu zmes: voda, ocot, jemný prostriedok na riad a trochu sódy bikarbóny.

Najprv vankúše vysajte, odstráňte chlpy valčekom a potom handričkou aplikujte čistiacu zmes. Nakoniec pretrite vankúš čistou vodou a nechajte ho dôkladne vyschnúť.

Matrac do detskej postieľky: Hygiena je základ

Matrace pre bábätká sa rýchlo zašpinia – mlieko, pot, plienkové nehody. Povrch môžete utrieť handričkou namočenou v teplej vode so sódou bikarbónou alebo jemným mydlom. Nezabudnite matrac dobre vysušiť – ideálne ho nechajte na slnku, aby sa vydezinfikoval prirodzenou cestou.

Závesy – zatemňovacie aj ľahké dekoračné

Textilné závesy môžete bez obáv vložiť do práčky – zvoľte jemný program na 30 °C a vypnite odstreďovanie. Hrubšie zatemňovacie závesy perte šetrnejšie, ideálne ručne alebo na nízkych otáčkach. Fólia na vnútornej strane sa pri agresívnom praní môže poškodiť. Tip: Po opraní ich rovno zaveste späť – vyrovnajú sa vlastnou váhou.

Poťahy z pohoviek a kresiel

Ak máte gauč s odnímateľnými poťahmi, často ich môžete oprať doma. Väčšina výrobcov odporúča 30 °C a nízke otáčky. Sušičku však radšej vynechajte – poťah by sa mohol zraziť alebo deformovať. Tip: Po vypraní ho natiahnite naspäť ešte vlhký – lepšie sadne.

Prikrývky, prehozy a deky

Väčšie prehozy a hrubé deky sa do práčky zmestia, ak máte aspoň 6–8 kg bubon. Zvoľte program pre veľké kusy a teplotu 30 až 40 °C. Sušte ich na plocho, aby sa nedeformovali. Tip: Pri sušení pridajte do bubna tenisové loptičky – pomôžu rozloženiu výplne.

Detské hracie podložky a vaky na sedenie

Podložky s poťahom jednoducho odzipsujete a operiete. Celý molitan však nenamáčajte – riskujete plesne. Rovnako pri sedení vo vaku (bean bagu) stačí oprať obal, výplň presypte do vreca a nechajte vyvetrať. Tip: Pri čistení molitanu použite sódu bikarbónu a vlhkú handričku.

Molitanový topper z postele

Poťah z toppera ide väčšinou prať bez problémov, samotný molitan len jemne prečistite navlhčenou handrou alebo nasucho vysajte. Tip: Sušte aspoň niekoľko hodín na vzduchu, ideálne na slnku.

Vankúše – klasické aj anatomické

Polyesterové vankúše môžete prať pri 40 °C. Naopak, anatomické z pamäťovej peny perte len poťah. Celý vankúš by sa mohol poškodiť a zadržiavať vodu. Tip: Do práčky pridajte loptičky, ktoré zabránia zhlukovaniu výplne.

Batohy a školské tašky

Mnohé batohy znesú jemný cyklus v práčke, ideálne v ochrannej sieťke a bez výstuh. Teplota do 30 °C postačí. Ručné pranie je ešte šetrnejšie. Tip: Prášok nahraďte pracím gélom – lepšie sa vymyje.

Kufre a ich vnútro

Kufor do práčky nedáte, ale jeho vnútro môžete pretrieť handričkou so saponátom a dezinfikovať napríklad tea tree olejom. Dobre ho nechajte vysušiť. Tip: Pre lepšiu vôňu pridajte do kufra vrecko s levanduľou.

Plyšové hračky

Ak neobsahujú elektroniku, môžete ich prať v práčke v ochrannej obliečke. Opäť stačí 30 °C, ideálne bez odstreďovania. Tip: Sušiť ich na vzduchu, nie v sušičke, aby nestratili tvar.

Domáce pranie šetrí peniaze, ale nie vždy sa oplatí riskovať. Nie všetko sa dá oprať doma. Kožené veci, vlnené prikrývky, perové paplóny či krehké materiály ako hodváb radšej zverte profesionálom. Rovnako, ak nemáte dostatočne veľkú práčku, môže byť domáce pranie kontraproduktívne – namiesto čistej prikrývky skončíte s polovypranou hrudou.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #práčka #pranie #vyprať doma