redaktor ekonomického spravodajstva
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Podmienkou úspechu pestovania stolového hrozna budú závlahy. Totiž aj na južnom Slovensku, kde sa stolovým odrodám darí, už pociťujeme veľký deficit vlahy, hovorí Korpás starší.
Na otázku Pravdy, koľko je reálne možné vyčerpať z takmer 700-miliónovej podpory, minister Richard Takáč odvetil, že žiadne číslo nepovie.
JOZEF SEDLÁK: Naše deti a vnúčatá dnes vstupujú do škôl, aby sa naučili to, čo my už vieme, a túžime, aby boli ešte lepší v tom, čo robíme my. Mnohé z profesií sa dostali na perifériu záujmu.
Predávame štvrte a polovice mäsiarom a reštauráciám, ktoré si zakladajú na kvalite a čerstvosti mäsa. Prečo by ho mali nakupovať v Rakúsku?
Mladí poľnohospodári chýbajú v celej Európskej únii.
Farmár už nemá strach o svojich nástupcov. Tí sa našli v priamo v rodine.
JOZEF SEDLÁK: Čo je dôležitejšie, ako zabezpečiť kvalitné potraviny pre Slovensko? Túto rečnícku otázku si pri otvorení Agrokomplexu položil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.
Nový pracovný portál praca.pravda.sk
Pozrieť ponukyMusíme sa učiť kedysi pre spoločnosť príznačnej skromnosti, nečakať, že sa zachránime nejakým zázrakom. Nič nás nezachráni, ak sa sami nezačneme správať inak, hovorí farmár Elo Foltín.
To, čo sa stalo na Slovensku, nemá obdobu v celej Európe. Je to dôsledok protirečivého vývoja za posledných 75 rokov, postupného odtŕhania sa vidieckeho obyvateľstva od pôdy, hovorí Findura.
Pokiaľ ide o zeleninárov, Jozef Šumichrast konštatoval, že pestovatelia súčasne s podpornými verejnými prostriedkami dávajú do rozvoja aj vlastné peniaze. Je to dôkaz toho, že pestovanie zeleniny dáva zmysel a má perspektívu.
Keď prišiel takmer pred 60 rokmi ako mladý inžinier na družstvo v Krajnom, prischla mu prezývka Vojto Naplavenina. Dnes je Vojtech Tĺčik, rodák z Rišňoviec od Nitry, írečitý kopaničiar.
To, k čomu nás nútia, je do smiechu aj do plaču zároveň. Kocúrkovo ako vyšité, hovorí farmár Kovács.
V spoločnosti, ale aj v hospodárení na pôde nastala úplne nová situácia, hovorí rektor Jozef Nagy.
Na vidiek sa v posledných dvoch desaťročiach prisťahovali ľudia z mesta, ktorí nemajú nijaký vzťah k dedine, nieto ešte k poľnohospodárom, podotkol Juraj Mačaj.
Zo Slovenska sa stáva step, treba viac zavlažovať, hovorí farmár Mačaj.
Slovensko v predchádzajúcich štyroch účtovných rokoch pritom platilo státisícové až miliónové pokuty.
Prečítajte si unikátny nekrológ o Ivanovi Hričovskom.
Cestoviny či pizza už nahradili v našej výžive zemiaky.
Aké budú skutočné ceny obilia, ukáže až koniec leta.
Posledné dva roky je slovenských potravín na pultoch opäť menej.
Chovatelia a spracovatelia orientovaní na slovenské farmy sa obávajú, že prípadný dovoz španielskeho mäsa určeného pôvodne do Číny môže destabilizovať krehkú slovenskú produkciu bravčoviny.
Pivnicu mal vždy čistú a prehľad o každom sude či tanku, kde mušty metamorfovali a potom dozrievali na víno.
Ako vykresliť svet vína, aby more informácií sústredených v múzeu neunavovalo?
Takmer tisícke farmárov vláda pomôže znížiť prevádzkové náklady.
Ak sme vybudovali farmu do súčasnej podoby, určite preto, lebo sme videli záujem detí pokračovať v tom, čo sme začali. Len vtedy má roľníkova práca zmysel, hovorí farmár Dianiška.