redaktorka ekonomického oddelenia
Novinárska skratka: šim
V budúcom roku sa podľa podpredsedu Smeru Petra Kažimíra bude dať robiť len málo. V prípade recesie si však vie predstaviť napríklad krízový odvod pre firmy.
V roku 2012 je podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) možné cez škrtenie niektorých výdavkov ešte zmierniť deficit verejných financií.
Zvýšenie platov lekárov priemerne o tristo eur zatlačí aj na rozpočet v roku 2013.
Aby sa neopakovala súčasná dlhová kríza, Európska únia zmení svoju základnú zmluvu.
Slovensko už môže byť jednou nohou v recesii. Najväčšie európske ekonomiky, od ktorých je krajina životne závislá, sa totiž začali pomaly prepadávať.
Pripravovaný zákon o dlhovej brzde necháva ešte priestor na zadlžovanie. Na zaplatenie tohto manka by museli byť dvojnásobné dane.
Vyčíňanie dlhovej krízy, ktorá si opäť zgustla na Taliansku, zatiaľ nemá konca.
Dvojrýchlostná únia nerealistická, pretože rovnaká mena musí zaručovať aj rovnaké podmienky pre všetkých, tvrdí ekonóm David Marek.
V politike pôsobí minister financií Ivan Mikloš od pádu totality. Po 20-ročnej praxi sa však v prieskumoch nachádza medzi najmenej dôveryhodnými politikmi.
Dlhová nákaza zamierila z Európy na východ. Jej najnovšou obeťou môže byť Japonsko, ktorému sa podľa MMF môže začať výrazne predražovať splácanie dlhu.
Koalícia zrejme riskne pre Slovensko rozpočtové provizórium. O kľúčových hlasoch Obyčajných ľudia minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) zatiaľ nerokuje.
Podľa splnomocnenca vlády pre vedomostnú ekonomiku Martina Bruncka nemôžeme byť odkázaní na zahraničných investorov. Inak Slovensko čaká portugalská cesta na rumunskú úroveň.
Do špirály dlhovej krízy sa najnovšie poriadne zaplietlo aj Španielsko. Spolu s Rímom je tak horúcim kandidátom na záchranu.
Pol litra piva drahšieho o štyri centy či litrová fľaša vína drahšia o 20 centov môžu prísť už od začiatku budúceho roka.
Slovensko v pondelok priamo pocítilo dych dlhovej krízy. Pre strach zo šírenia nákazy mu investori nechceli požičať na prefinancovanie dlhov.
So šetrením plánuje dosluhujúca vláda pokračovať aj vo volebnom roku.
Taliani balansujú na hrane udržateľnosti dlhu s vládnou menšinou aj väčšinou. V stredu úroky z dlhodobých pôžičiek stúpli na kritických sedem percent.
Na dlhovú krízu sa cez drahšie nákupy v obchodoch skladajú už aj bežní ľudia.
Zabrzdenie ekonomického rastu a predvolebné stopnutie škrtov vyjde každého Slováka budúci rok na sto eur.
Na výraznejší rast platov budú ľudia na budúci rok čakať márne. Zhodujú sa na tom analytici aj štát.
Nekontrolovateľný bankrot Grécka by so sebou stiahol celý juh Európy. Do problémov by sa dostali aj banky v najväčších európskych krajinách.
Budúcoročná diera v rozpočte, ktorú budú po voľbách plátať politici, dosiahne približne pol miliardy eur.
Diera v slovenskom rozpočte sa bude plátať aj po marcových voľbách. Podľa Vladimíra Baláža zo SAV bude potrebné prijímať rýchle, ale aj nepopulárne opatrenia.
Vyššie zdanenie lepšie zarábajúcich ľudí a ziskovejších firiem či zavedenie daní z dividend spájajú opozičný Smer s koaličnými kresťanskými demokratmi.
Ak by sa budúcoročný deficit dostal príliš blízko k tohtoročnému, mohlo by to podľa odborníkov stáť Slovensko rating a pôžičky krajiny by sa predražili.