Štát bude opäť presviedčať letákom, že II.pilier je pre mnohých nevýhodný

Ministerstvo práce bude opäť, tak ako vlani, do takmer dvoch miliónov domácností distribuovať informačný leták, ktorý má občanom pomôcť pri rozhodovaní sa o zotrvaní v systéme starobného dôchodkového sporenia.

23.04.2009 13:16, aktualizované: 20:50
Tomanová Foto:
Ministerka práce Viera Tomanová
debata

V letáku sa uvádza príklad 36-ročného sporiteľa Ľudovíta, ktorého suma na dôchodkovom účte je počas 4-ročného sporenia oproti sume, ktorú do druhého piliera odviedol nižšia o 102 eur. Ide o sporiteľa v rastovom dôchodkovom fonde, ktorý mal mzdu na úrovni 830 eur. Na svojom penzijnom účte mal ku koncu februára tohto roka 3 466 eur, pričom od marca 2005 do kapitalizačného piliera odviedol 3 568 eur. Náklady na tlač a distribúciu letákov budú predstavovať približne 50 tisíc eur.

Účasť v druhom pilieri je nevýhodná pre tých, ktorí sporia menej ako 30 rokov, uviedla ministerka práce Viera Tomanová.  „Iba malé percento občanov môže mať pri účasti v druhom pilieri zisky,“ povedala. Podľa ministerky 80 percent občanov nemá žiadne vedomosti o druhom penzijnom pilieri a do tohto systému vstúpili pod vplyvom masívnej reklamnej kampane dôchodkových správcovských spoločností.

Ministerstvo preto okrem distribúcie informačných letákov opätovne sprevádzkovalo bezplatnú infolinku pre občanov. „Vyškolili sme na každom úrade práce zhruba troch zamestnancov, aby bol vždy k dispozícii minimálne jeden zamestnanec, ktorý bude vedieť poskytnúť dostatok údajov o druhom pilieri. To isté sa udialo aj na pobočkách Sociálnej poisťovne,“ povedala Tomanová. Ministerka upozornila na to, že v štátnom priebežnom dôchodkovom pilieri sa od roku 2005 zvýšili starobné dôchodky o 38 percent, kým výnosy dôchodkových fondov v druhom pilieri sú s výnimkou konzervatívnych fondov v medziročnom porovnaní záporné.

Ministerka nechce hovoriť o počte vystupujúcich a vstupujúcich

Tomanová odmietla komentovať priebežné údaje o počte ľudí, ktorí od polovice novembra tohto roka vystúpili z druhého piliera, resp. do tohto systému vstúpili.

„Nepripúšťam a ani nepripustím do konca otvorenia druhého piliera akékoľvek hysterické preteky v číslach o vystúpených a vstúpených. Nie je to vôbec o číslach, ale o skutočnej, pravdivej informovanosti občanov, ktorí vstúpili do druhého piliera,“ povedala.

Od 15. novembra minulého roka do začiatku apríla z druhého piliera podľa medializovaných informácií odišlo približne 11 tisíc sporiteľov, pričom do tohto systému vstúpilo vyše 6 tisíc ľudí.

Rozpočet Sociálnej poisťovne (SP) na tento rok pritom počíta s tým, že z druhého piliera vystúpi 150 tis. sporiteľov a vstúpi do neho 10 tis. nových sporiteľov. SP pritom ešte v januári upozornila na rozpočtové riziko, ktoré súvisí s jej tohtoročnými príjmami v sume 231,5 mil. eur. Tie by mali Sociálnej poisťovni previesť v prvom polroku 2009 dôchodkové správcovské spoločnosti za približne 150 tis. vystupujúcich sporiteľov.

Hoci Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) nesúhlasí s väčšinou informácií a hodnotení, ktoré prináša nový informačný leták rezortu práce a sociálnych vecí o 2. pilieri, považuje tento dokument za podstatne menej škodlivý, ako bol ministerský leták z roku 2008. „Vtedajšia chyba, kedy sa ministerstvo vo svojich výpočtoch pomýlilo o milión korún v neprospech 2. piliera, sa v novom letáku neobjavuje,“ uvádza ADSS v tlačovej správe.

ADSS avizuje, že o niekoľko týždňov uvedie na verejnosť vlastný informačný leták. Asociácia penzijných správcov zároveň konštatuje, že počet sporiteľov, ktorí vystupujú z 2. piliera, v poslednom mesiaci klesá. „Z údajov, ktoré máme k dispozícii, je vidieť, že napríklad za obdobie medzi 9. a 23. marcom 2009 odišlo z 2. piliera 2 149 sporiteľov, zatiaľ čo za zhruba rovnaké obdobie medzi 6. a 20. aprílom 2009 to bolo iba 879 sporiteľov“, povedal šéf ADSS Peter Socha.

Asociácia predpokladá, že informácie o tom, že od 1. júla 2009 bude platiť plná garancia istiny vloženej sumy pre každého sporiteľa a nižšie poplatky za správu fondov DSS, utvrdili sporiteľov v ich dôvere v systém starobného dôchodkového sporenia. „Zásadný nesúhlas ohľadne letáku možno vysloviť najmä s tvrdením, že 2. pilier nie je výhodný pre sporiteľov, ktorí si sporia, alebo budú sporiť minimálne 30 rokov. Pre takéto konštatovanie neexistuje žiadna seriózna analýza, ani prepočty,“ tvrdí Socha.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy