Brocka vo veku 52 rokov vstúpil do II. piliera

25.06.2009 13:03
Július Brocka
Podpredseda KDH Július Brocka Autor:

Podpredseda KDH Július Brocka sa stal účastníkom druhého dôchodkového piliera. Začiatkom tohto roka pritom dosiahol 52 rokov.

„Prvý pilier ani mne nedáva garancie, že z prvého piliera bude môj dôchodok vyšší, ako keď budem dostávať dôchodok z prvého aj druhého piliera,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie. Mnohí z tých, ktorí sa budú skladať cez štátny priebežný pilier na jeho dôchodok, sa podľa Brocku ešte ani nenarodili. Ako ďalej uviedol, jeho krok nie je výrazom protestu voči súčasnej vláde, ale signálom voči mladým ľudom, aby mysleli na svoj budúci dôchodok. „Sporiť sa oplatí každému, aj starším,“ povedal.

Sporitelia sa podľa Brocku správajú múdrejšie ako vláda, keďže systém starobného dôchodkového sporenia zatiaľ opustilo približne 26 tis. osôb. Upozornil na to, že vláda pritom v rozpočte Sociálnej poisťovne počíta s vystúpením 150 tis. sporiteľov. „Som rád, že nevystúpi 150 tisíc sporiteľov,“ povedal. KDH dáva podľa Brocku verejný prísľub, že ak bude strana v budúcej vláde, vráti naspäť minimálnu dĺžku sporenia v druhom pilieri potrebnú pre vznik nároku na dôchodok zo súčasných 15 rokov na pôvodných 10 rokov. Strana by tiež podľa neho zrušila porovnávanie dôchodkovej jednotky v penzijných fondoch v polročných intervaloch. „Takáto úprava totiž robí z druhého piliera viac sporenie ako investovanie,“ povedal.

Z druhého dôchodkového piliera od polovice novembra minulého roka zatiaľ vystúpilo približne 26 tisíc sporiteľov. V rovnakom období do systému starobného dôchodkového sporenia vstúpilo 9,5 tisíc osôb. Po rokovaní vlády o tom v stredu informoval generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko. Sociálna poisťovňa pritom podľa minulomesačných odhadov ráta s tým, že sporivý penzijný pilier opustí do konca júna 50 tis. sporiteľov.

Do druhého penzijného piliera môžu občania vstúpiť alebo z neho vystúpiť do 30. júna 2009. Ministerstvo práce a sociálnych vecí vlani odhadovalo, že z druhého piliera odíde od 30 tis. do 150 tis. sporiteľov. Naopak, podľa odhadov rezortu klientmi niektorej z dôchodkových správcovských spoločností sa má stať 5 tis. až 20 tis. poistencov štátnej Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa vo svojom rozpočte na rok 2009 predpokladá, že z druhého dôchodkového piliera do konca júna tohto roka odíde 150 tis. sporiteľov. „Zapracovaný predpoklad z výstupu 150 tis. sporiteľov by mal viesť k jednorazovému zvýšeniu príjmov o 231,4 mil. eur a k ďalšiemu zvýšeniu príjmov z titulu zníženia objemu postúpených príspevkov na starobné dôchodkové sporenie,“ uvádza sa v rozpočte SP. Poisťovňa tak do svojho tohtoročného rozpočtu zapracovala hornú hranicu odhadovaného počtu osôb, ktoré môžu opustiť systém starobného dôchodkového sporenia.

Druhý pilier už vláda raz otvorila, a to v prvom polroku minulého roka. Počas tohto obdobia z druhého piliera vystúpilo 106 tis. sporiteľov. Naopak, klientmi dôchodkových správcovských spoločností sa v rovnakom období stalo 22 tis. osôb.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku