Druhý pilier sa môže pre krízu opäť dostať pod paľbu

01.07.2009 06:30
Tomanová
Ministerka práce Viera Tomanová už cez víkend pripustila, že druhý pilier by sa mohol otvoriť po tretí raz. Autor:

Na penzijnom systéme je od júla opäť závora. Do druhého piliera, kde si ľudia šetria na penziu na súkromných účtoch, sa dostanú už len mladí, ktorí prvýkrát vstúpia na trh práce. Ministerka práce Viera Tomanová však už cez víkend pripustila, že druhý pilier by sa mohol otvoriť po tretí raz.

Čo čaká dôchodkový systém na Slovensku v najbližších mesiacoch či rokoch? Odborníci sa zhodujú, že zmenami prejde prvý aj druhý pilier. „Pre napätie vo verejných financiách, ktoré bude pre krízu vrcholiť na rok, bude ohrozený najmä druhý pilier a jeho existencia. Pre vládu totiž predstavuje jednoduché riešenie, ako sa dostať k peniazom,“ myslí si Peter Goliaš z inštitútu INEKO.

Podľa koaličných poslancov by sa na pretras mala znova dostať otázka prerozdelenia príspevkov zo mzdy medzi Sociálnu poisťovňu a súkromné penzijné účty. Rovnaký pomer, deväť percent z platu do prvého a deväť percent do druhého piliera, by sa mal zmeniť v prospech Sociálnej poisťovne a oslabiť tak súkromné penzie.

Na stôl sa môže dostať aj ďalšie predĺženie minimálnej doby sporenia si na dôchodok až na 20 či 30 rokov. Poslanci už pri prvom otvorení systému vlani hranicu natiahli z pôvodných desať na 15 rokov. Aj vďaka tomu si účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti zrušilo minulý rok vyše stotisíc sporiteľov.

„Významnejšie zásahy do druhého piliera neplánujeme. Venovať sa chceme tretiemu pilieru a v rámci neho sa zameriame na poplatky či investovanie,“ tvrdí Michal Stuška, hovorca ministerstva práce.

Kríza však urobila škrt cez rozpočet Sociálnej poisťovni a jej šéf Dušan Muňko už varoval, že na jeseň môže mať problémy s vyplácaním dôchodkov. Poisťovňa totiž vyberá menej peňazí, keďže zamestnaných ubúda, zároveň musí viac platiť na dávkach pre nezamestnaných. Štát tak možno bude musieť pomôcť a presunúť financie z rozpočtu do kasy Sociálnej poisťovne.

Zväčší sa tak tlak na doteraz štedré zvyšovanie penzií. „Môže sa zmeniť spôsob valorizácie alebo miera náhrady. Predpokladám však, že otázka zdvíhania penzií spolu s prípadným predlžovaním dôchodkového veku sa otvorí až počas vládnutia kabinetu, ktorý vzíde z najbližších volieb, prípadne až pri ďalšej vláde,“ myslí si Goliaš. Čím dlhšie sa však budú zmeny odkladať, tým radikálnejšie a bolestivejšie budú v budúcnosti.

Politici sa podľa neho v najbližšom období budú skôr snažiť posilniť solidaritu v prvom pilieri. Od roku 2014 by v ňom mala vládnuť plná zásluhovosť, teda výška dôchodku bude úplne závisieť od zárobkov. „Ľudia s veľmi nízkou výplatou by potom mali veľmi slabé dôchodky. Predpokladám, že bude tlak, aby sa predĺžilo prechodné obdobie, počas ktorého sa postupne solidarita zruší, prípadne sa v prvom pilieri zavedie trvalá solidarita,“ dodal Goliaš.

Anketa: Ako by mal vyzerať dôchodkový systém na Slovensku?
Eugen Jurzyca, riaditeľ inštitútu INEKO:
Penzijný systém je neudržateľný. Ak sa nestane niečo neočakávané, tak o desať až pätnásť rokov budeme musieť dramaticky znížiť nároky na dôchodky, zvýšiť dane či odvody, alebo šetriť inde, napríklad na verejnej správe či znížením korupcie. Druhý pilier je odkladaním si na horšie časy, ktoré takmer určite nastanú. Ak by pred 60 rokmi neboli skonfiškované úspory ľudí, ak by bol prvý pilier budovaný ako udržateľný, druhý nemusel vzniknúť. Za súčasných podmienok je však nevyhnutný. Na riešenie dôsledkov starnutia obyvateľstva však nebude postačovať. Potrebné budú zmeny aj v prvom pilieri. Nakoniec sa rozhodneme pre postupné predlžovanie veku odchodu do penzie.
Jozef Halecký (HZDS), šéf sociálneho parlamentného výboru:
Systém postavený na troch pilieroch je dobrý. V druhom pilieri sú však stále ľudia, ktorí nebudú mať možnosť nasporiť si na primeraný dôchodok. Je tam napríklad značná skupina ľudí nad 45 rokov. Riešením by bolo predĺženie doby sporenia z 15 možno až na 30 rokov. Zmena by mala nastať aj pri rozdelení príspevku medzi prvý a druhý pilier, súčasný pomer 9 ku 9 nie je dobrý. Nevyhnutné sú aj zmeny v prvom pilieri, otázka znie kedy. V blízkej budúcnosti 5 až 10 rokov môže systém fungovať bez vážnejších zmien. Keď však bude situácia zrelá, každá vláda sa bude musieť zamyslieť nad predĺžením veku odchodu do dôchodku prípadne nad zvýšením odvodov.
Peter Socha, šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností:
Dôchodkový systém by mal poskytovať primerané zabezpečenie v starobe. Je lepšie mať viac pilierov, čo v našich podmienkach znamená minimálne tri a ak to finančná situácia dovoľuje, tak aj ďalšie – vo forme poistenia alebo dlhodobého sporenia. Súčasné nastavenie pomeru medzi prvým a druhým pilierom by malo zostať zachované. Zmeniť by sa však mal systém garancií výnosov, ktoré boli schválené pred pár mesiacmi. Záruka by mala zostať v jednom fonde, ďalšie by však mali byť bez nej a každý si bude môcť vybrať. Otázne sú zmeny, ktoré čakajú prvý pilier o 10 či 20 rokov. Malo by sa o nich začať otvorene diskutovať.
Jana Vaľová (Smer), poslankyňa a členka sociálneho výboru:
Celý dôchodkový systém by mal prejsť analýzou. Nastavenie druhého piliera nie je najšťastnejšie, potrebuje zmeny. Osobne si myslím, že by sa mohol upraviť pomer odvodov medzi prvým a druhým pilierom. Dostatočná nie je ani doba sporenia. V niektorých štátoch sa už vyplácajú z druhého piliera dôchodky, môžme sa pozrieť, ako to tam funguje a poučiť sa. Prvý pilier drží vláda a štátny rozpočet, nemôže padnúť. Vláda sa zaviazala, že nepredĺži vek odchodu do dôchodku. Dalo by sa popracovať na valorizácii, teda akým spôsobom by sa mali zvyšovať penzie v budúcnosti.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

0 debata debata