Fico: DSS musia zarobiť toľko, o koľko sa zvyšujú penzie

Premiér Robert Fico chce prikázať dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS), aby peniaze na súkromných účtoch 1,5 milióna sporiteľov zhodnocovali najmenej tak, ako bude štát zdvíhať penzie súčasným dôchodcom.

08.10.2009 06:50
graf, investovanie, fondy, akcie, noviny Foto:
Správcovské firmy od júla vkladajú peniaze len do bezpečných, ale málo výnosných úložiek. Nezarábajú tak na rizikových, ale v súčasnosti rastúcich cenách akcií.

Zmenu pravidiel má nachystať minister financií Ján Počiatek do siedmich týždňov. Podľa odborníkov je navrhovaná úprava proti základnej filozofii súkromného druhého piliera a môže ho zlikvidovať.

Penzijné firmy, ktoré aktuálne spravujú od sporiteľov vyše 2,7 miliardy eur (cez 81 miliárd korún), sa k novému výmyslu Fica nechceli vyjadriť. „Pre Asociáciu dôchodkových správcovských spoločností bude podstatné faktické znenie ohlásenej úpravy zákona, ku ktorej sa potom verejne a odborne vyjadrí,“ uviedla v stanovisku asociácia.

S nápadom prikázať vyššie výnosy penzijným firmám vláda prišla po tom, čo jej opozícia vyčítala, že poslednými úpravami pripravila budúcich dôchodcov o zhodnotenie plynúce z rastúcich akciových trhov. Od júla totiž kabinet sprísnil podmienky v druhom pilieri, podľa ktorých musia DSS z vlastného vrecka doplácať prípadné straty z investovania. Správcovské firmy preto peniaze vložili len do bezpečných, ale málo výnosných úložiek. Nezarábajú tak na rizikových, ale v súčasnosti rastúcich cenách akcií. To, že penzijné firmy zmenili investovanie pre nové pravidlá, potvrdila včera aj centrálna banka.

Vývoj v penzijných fondoch
rastové fondy –0,06 %    
vyvážené fondy –0,04 %    
konzervatívne fondy +0,29 %    
Pozn.: priemerné zhodnotenie od 1. júla do 30. septembra 2009

Podľa Petra Goliaša z inštitútu INEKO nie je možné, aby pri súčasných pravidlách dôchodkové spoločnosti vedeli splniť príkaz premiéra. „Treba tiež upozorniť, že zvyšovanie dôchodkov v prvom pilieri je dnes možné len na úkor zvyšovania dlhu. Premiérova požiadavka preto nie je férová voči penzijným firmám, ktoré sa nezadlžujú,“ zdôraznil Goliaš.

Ak by sa zmenil zákon a dôchodkové firmy by museli napríklad zabezpečiť predpísané zhodnotenie z vlastného vrecka, bolo by to podľa Goliaša likvidačné. Ich prípadný odchod zo slovenského trhu a v tom prípade zrušenie druhého piliera by však v budúcnosti pocítili verejné financie, ktoré by nestačili platiť penzie starnúcemu obyvateľstvu.

„Prvý a druhý pilier sú dva rozdielne systémy. Kým v prvom sa valorizácia odvíja od aktuálneho vývoja na Slovensku, v druhom je pre zhodnotenie dôležitý vývoj na svetových finančných trhoch. Tým sa rozložilo riziko pre budúcich dôchodcov. Chcieť od penzijných firiem garanciu zhodnotenie na úrovni prvého piliera je proti základnej filozofii dôchodkovej reformy. Akoby sme porovnávali jablká s hruškami,“ myslí si Róbert Kopál, šéf Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.

Súčasné starobné dôchodky rastú každý rok podľa toho, ako sa zvyšujú platy a rastú ceny v krajine. Budúci rok by mali stúpnuť o 3,05 percenta, v roku 2011 počíta Sociálna poisťovňa tiež s vyše trojpercentným zvyšovaním penzií. Tento rok sa dôchodky od januára zvyšovali o takmer sedem percent.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba