Kríza okresala zvyšovanie dôchodkov na polovicu

Kríza nenabúrala len zhodnocovanie budúcich dôchodkov v druhom pilieri, ale zhruba na polovicu oproti minulým rokom stiahne aj zvyšovanie penzií súčasným dôchodcom.

09.10.2009 07:00
dôchodca, dôchodok, oddych, les, prechádzka Foto:
Priemerný dôchodok bude stúpať miernejšie ako v minulých rokoch.

Kým ešte tento rok sa dôchodky od januára zdvihli takmer o sedem percent, na budúci rok dostanú penzisti pridané len niečo vyše troch percent. Priemerný dôchodok tak stúpne zhruba o desať eur k sume 350 eur (10 a pol tisíca korún). Podobne nízkej valorizácie sa dočkajú starší občania Slovenska zrejme aj v roku 2011.

Dôvodom je pre krízu nízky rast cien aj platov, ktoré určujú presné percento zvyšovania penzií. „Rast cien je napríklad tento rok na rekordných minimách a zrejme ani rast miezd nebude vysoký. Dá sa preto očakávať, že v najbližších rokoch sa penzie nebudú valorizovať tempom, na aké boli dôchodcovia zvyknutí v minulých rokoch,“ skonštatoval ekonóm Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.

Tak ako dôchodkové správcovské spoločnosti nevedia ovplyvniť vývoj na svetových finančných trhoch, od ktorého závisí zhodnotenie peňazí zhruba 1,5 milióna sporiteľov v druhom pilieri, ani vláda nedokáže zabezpečiť každý rok vysoký rast platov či cien.

Na mzdy v súkromných firmách – ktoré v čase krízy nerastú, dokonca sa znižujú – nemá štát dosah. Vo verejnej správe sa vláda rozhodla pre krízu šetriť a zamestnanci sa preto napríklad na budúci rok musia uspokojiť len s jednopercentným nárastom platov. Ani ceny by nemali najmenej najbližší rok prudko rásť. Spotrebitelia sa totiž snažia šetriť a obchodníci ich k väčšiemu míňaniu budú zrejme nabádať lacnejšou ponukou.

„Valorizácia dôchodkov v prvom pilieri je však vždy v rukách politikov. Hoci existuje vzorec, podľa ktorého by mali penzie upravovať, parlament môže rozhodnúť o zdvihnutí dôchodkov o vyššie percento. Podobný prípad sa stal vlani pri rozhodovaní o minimálnej mzde, keď napriek vzorcu vláda schválila vyšší rast najnižších zárobkov,“ dodal Chren. Upozornil však, že štátu už teraz chýbajú peniaze na vyplácanie základných penzií, nieto ich valorizáciu.

Dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) v stredu premiér Robert Fico odkázal, že by peniaze v druhom pilieri mali zhodnocovať aspoň o percento, akým štát zvyšuje penzie súčasným dôchodcom. Novelu, ktorá im to prikáže, má pripraviť ministerstvo financií do 7 týždňov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba