Tomanová bráni vianočné príspevky pre dôchodcov

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová nesúhlasí s tvrdením Národnej banky Slovenska (NBS), že vianočný príspevok pre časť penzistov je nesystémové opatrenie.

13.10.2009 22:09
dôchodca, euro, dôchodok Foto:
Ilustračné foto

„Je to systémové opatrenie a to z toho dôvodu, že skutočne vzhľadom na vývoj rastu miezd a vývoj cien od ktorých sa odvíja valorizácia dôchodkov dochádza aj k ohrozeniu poberateľov dôchodkových dávok,“ konštatovala v utorok na tlačovej besede ministerka Tomanová.

Centrálna banka však odkázala ministerstvu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k návrhu nariadenia vlády o sumách vianočného príspevku v roku 2009, že ho považuje za nesystémové riešenie. „Je to riešenie určené iba jednej skupine občanov, bez zohľadnenia skutočnosti, že dopad hospodárskej a finančnej krízy sa výrazne dotýka aj ďalších vrstiev obyvateľstva,“ uviedla Národná banka Slovenska.

Rezort práce a sociálnych vecí však takúto pripomienku neakceptoval. „Návrh nariadenia sa predkladá v súlade so zákonom o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku,“ reagovalo ministerstvo. Týmto zákonom sa podľa rezortu realizuje programové vyhlásenie vlády s cieľom zmiernenia sociálnej situácie poberateľov dôchodkov.

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny chcel pritom podľa pôvodných zámerov transformovať tento príspevok na 13. dôchodok už v budúcom roku. Podľa Tomanovej sa bude snažiť s takýmto návrhom zákona prísť v prvom polroku budúceho roka. „Ale ak neprejde, som presvedčená, že budúca vláda ho príjme,“ očakáva Tomanová.

Vianočné príspevky pre časť dôchodcov majú byť v tomto roku podľa návrhu rezortu práce a sociálnych vecí v sume od 49,8 eura do 66,39 eura. Príspevok vo výške 66,39 eura by mali dostali penzisti s výškou dôchodku do 144,7 eura, príspevok v sume 58,09 eura má byť pre dôchodcov s výškou dôchodku od 144,8 eura do 289,3 eura a 49,8 eura má štát vyplatiť dôchodcom s penziou od 289,4 eura do 433,9 eura.

Vianočné príspevky dostávajú poberatelia starobného, predčasného starobného, invalidného, sociálneho, vdovského, vdoveckého a sirotského dôchodku. Dávku by tak malo v tomto roku získať približne 1,16 mil. penzistov, ktorým dôchodky vypláca Sociálna poisťovňa a približne 1 700 osôb vo všetkých rezortoch ozbrojených zborov a ozbrojených síl.

Vianočné dávky vypláca Sociálna poisťovňa vždy v decembri spolu s dôchodkom, a to zo zdrojov štátneho rozpočtu. V tomto roku sa má na vyplácanie vianočných príspevkov zo štátneho rozpočtu vynaložiť takmer 62,6 mil. eur. Vláda vyplatila penzistom vianočné príspevky prvýkrát v decembri 2006. Išlo takisto o príspevky v troch sumách, a to 1 500 Sk (49,79 €), 1 750 Sk (58,09 €) a 2 000 Sk (66,39 €).

„Vianočný príspevok sme zvolili pre krátkosť času,“ zdôvodnila Tomanová v septembri 2006 zavedenie tejto dávky, ktorú plánuje vláda vyplatiť štvrtý rok po sebe. Ako vtedy dodala, už sa začali prípravy na systémové opatrenia, ktoré by mali odstrániť diskrimináciu pri vyplácaní dôchodkov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba