Invalidných dôchodcov je každým rokom viac

Pod invaliditou sa rozumie dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, keď človeku poklesne schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent. Počet ľudí, ktorí poberajú invalidný dôchodok, stále rastie. V súčasnosti je ich na Slovensku vyše 200-tisíc. Vlani o invalidný dôchodok požiadalo viac ako 23-tisíc ľudí. Z nich 3 876 (asi 16 percent) so žiadosťou nepochodilo. Posudzovanie nároku na dôchodok je vždy náročné. Aj preto je dobré vyzbrojiť sa už vopred informáciami.

17.04.2010 09:39
invalid, barly Foto:
Ilustračné foto
debata

Invalidný stav môžu spôsobiť úrazy, nehody aj závažné ochorenia, a to tak fyzické, ako aj duševné. Za dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav sa pritom považuje ten, ak pokles schopnosti pracovať trvá dlhšie ako rok.

Odporúčanie požiadať o invalidný dôchodok dostanú ľudia spravidla od ošetrujúcich lekárov. Tí pripravia podklady, no rozhodujúce slovo má Sociálna poisťovňa. V nej treba o dôchodok požiadať, na čo sa začne zložitý proces schvaľovania. Na výšku invalidného dôchodku má vplyv zdravotný stav aj odpracované roky, za ktoré si žiadateľ platil poistenie. Invalidný dôchodok sa nevypláca, ak má poistenec nárok na nemocenské.

Kto má nárok na invalidný dôchodok
– ten, kto je invalidný
– kto získal potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
– kto k dňu vzniku invalidity nemá nárok na starobnú penziu alebo mu nepriznali predčasný starobný dôchodok
Zdroj: Sociálna poisťovňa

Aj keď sa stále používa označenie „čiastočný invalidný dôchodok“, formálne tento pojem prestal existovať v roku 2004. Odvtedy sa namiesto neho hovorí o percentuálnom poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Ak je pokles menší ako 40 percent, žiadateľ nemá nárok na invalidný dôchodok. Keď sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 70 percent, zodpovedá to „čiastočnému invalidnému dôchodku“. Ak má poberateľ v posudku uvedenú tzv. ekonomickú kontrolu, znamená to, že mu invalidný dôchodok nemusí zostať natrvalo. Po niekoľkých rokoch sa musí podrobiť kontrole, kde doloží svoje príjmy a nové lekárske posudky.

Veľké „čistky“ v posudzovaní, kto má nárok na invalidný dôchodok, sa konali najprv za Dzurindovej vlády, keď bol ministrom práce Ľudovít Kaník. Mnohým invalidom vtedy znížili dôchodky alebo im ich úplne zobrali. O peniaze tak prišlo takmer 30-tisíc ľudí. Ďalšia hromadná kontrola bola v rokoch 2006 až 2009 na podnet Ústavného súdu, ktorý časť Kaníkovej novely vyhlásil za protiústavnú. Sociálna poisťovňa v tom čase vykonala vyše 98-tisíc lekárskych prehliadok. Tisíce invalidov preradili do iných kategórií, 2 568 ich o dôchodok prišlo.

Kde poradia
– osobne v Sociálnej poisťovni
– tel.: 02/59 24 89 31
– bezplatná linka: 0820 123 123
www.socpoist.sk

Najväčšiu zodpovednosť za to, či Sociálna poisťovňa nárok na invaliditu uzná, nesú jej posudkoví lekári. O každom prípade rozhodujú individuálne. Vyšetria žiadateľa, prezrú si jeho lekárske záznamy a potom rozhodnú, aký percentuálny pokles pracovnej schopnosti dostane. Tým, že rozhodujú sami, vnášajú do celého procesu podozrenie, že nejde o spravodlivé, transparentné konanie. Otvorene sa hovorí o korupcii, čo však úrady odmietajú.

„Ľudia nám rozprávajú o podplácaní, ale nemajú dôkazy,“ tvrdí Monika Vrábľová, predsedníčka Slovenského zväzu telesne postihnutých. Podobné skúsenosti má aj Viliam Franko, predseda organizácie ťažko telesne postihnutých a vozičkárov v Nitre. „Vraví sa, že sa také praktiky používajú, ale ťažko sa to dokáže. Tí ľudia sa na to neodvážia otvorene sťažovať, lebo s tými lekármi musia vychádzať. Ja sám som sa s tým však nestretol.“

Ako Franko pripomína, kto nie je spokojný s rozhodnutím posudkového lekára a Sociálnej poisťovne, môže sa odvolať a obrátiť na súd. „No ľudia sa boja. Podajú nanajvýš odvolanie, ale aby to dotiahli až do konca na súde? Takých je málo.“ Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera využilo vlani možnosť odvolania 4 924 občanov.

Čo treba na žiadosť o priznanie invalidného dôchodku
– preukaz totožnosti
– tlačivo Prehliadka zisťovacia – kontrolná, vyplnené a potvrdené ošetrujúcim lekárom
– doklad o ukončení vzdelania alebo potvrdenie školy o štúdiu
– vojenskú knižku, ak je žiadateľ jej držiteľom
– ak je žiadateľ rodič, rodné listy detí
– rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ak mu ho upravili z dôvodu jediného zdroja príjmu
– potvrdenie o všetkých obdobiach, keď žiadateľa evidovali ako nezamestnaného pred rokom 2001 alebo ak poberal podporu v nezamestnanosti v rokoch 2001 – 2003
– hodnoverný doklad, z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie
– ak žiadateľ pracoval v cudzine, potvrdenie zamestnávateľa o dobe zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými SR nemá zmluvu o sociálnom zabezpečení
Zdroj: Sociálna poisťovňa

Ako sa vypočíta invalidný dôchodok

  • rozhodujúca je schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť
  • ak poklesla o vyše 70 %, invalidný dôchodok sa určí podľa vzorca: POMB x ODP x ADH
  • ak poklesla o viac ako 40, ale nanajvýš 70 %, suma sa stanoví ako: (POMB x ODP x ADH) x percentuálna miera poklesu
  • keď si invaliditu poistenec spôsobil sám, napr. požitím alkoholu či drog, platí: (POMB x ODP x ADH) : 2, resp. /(POMB x ODP x ADH) x percentuálna miera poklesu/ : 2
  • POMB = priemerný osobný mzdový bod – pomer výšky príjmu žiadateľa o dôchodok k priemernej mzde v SR počas jednotlivých rokov jeho zamestnania; ak je vyšší ako 3, na prevyšujúcu hodnotu sa neprihliada
  • ODP = obdobie dôchodkového poistenia – odpracované roky, počas ktorých sa platilo dôchodkové poistenie
  • ADH = aktuálna dôchodková hodnota – zvyšuje sa podľa rastu priemernej mzdy, určuje ju ministerstvo práce; v tomto roku je to 9,2246 eura
Najčastejšie príčiny invalidity
– Choroby svalovej a kostrovej sústavy
– Duševné poruchy a poruchy správania
– Nádory
– Ochorenia obehovej sústavy
– Choroby krvi a krvotvorných orgánov, poruchy imunity
– Ochorenia nervového systému
– Choroby dýchacej sústavy
– Poranenia a otravy
– Choroby tráviacej sústavy
– Očné ochorenia
Zdroj: Sociálna poisťovňa
debata chyba