0

Druhý pilier nevynáša, bude povinný

autor: , 15.12.2010 09:40
investovanie, euro, mince, graf, kalkulačka
Ilustračné foto Autor:

Slabé výnosy penzijných fondov vedú vládu k zmenám druhého piliera, v ktorom je vyše milióna ľudí. Prípadné straty zo sporenia vo vyváženom a rastovom fonde sa od budúceho roka už klientom zrejme odpočítajú z vložených peňazí.

Padnúť by tak mala ochrana, ktorú zaviedla bývalá vláda Roberta Fica. Tá systém upravila spôsobom, že ak investície nezaznamenajú výnos už do pol roka, penzijná firma musí klientovi stratu doplatiť. Vláda so správcovskými firmami dohodla na úprave viacerých pravidiel preto, že v niektorých penzijných fondoch sa našetrené peniaze v tomto roku zhodnotili sotva do výšky infl ácie.

Minister práce Jozef Mihál (SaS) už ohlásil, že so zmenami ráta od júla 2011. „Veľká časť ustanovení pripravovanej novely príslušného zákona by mala byť účinná práve od tohto dátumu. Zvyšné z technických dôvodov nabehnú postupne v ďalšom priebehu roka,“ spresnila včera hovorkyňa rezortu Slavomíra Sélešová. Podľa nej ministerstvo na znení novely stále pracuje a predstaví ju už do niekoľkých mesiacov.

Mihál sa už dávnejšie vyjadril, že plánuje opätovne zaviesť povinnosť vstupu do druhého piliera pre mladých, ktorí prichádzajú na trh práce. No zároveň im ponechá možnosť do roka zo systému vystúpiť.

Šéf rezortu tiež pripustil, že sporiť bude možné naraz až vo dvoch penzijných fondoch.

Ak sa sporitelia rozhodnú pre konzervatívny, správcovské spoločnosti by im prípadnú stratu mali aj naďalej doplácať z vlastných peňazí. Prípadné straty zo sporenia vo vyváženom a rastovom fonde sa však už klientom zrejme odpočítajú z vložených peňazí. Padnúť by tak mala ochrana, ktorú zaviedla bývalá vláda Roberta Fica. Tá systém upravila spôsobom, že ak investície nezaznamenajú výnos už do pol roka, penzijná firma musí klientovi stratu doplatiť. „V podstate sme sa s vládou dohodli, že v prípade rizikovejších fondov nebudeme musieť vykrývať straty zo svojho majetku. Nedá sa predsa ponúknuť vysoký zisk a zároveň garantovať nulovú stratu,“ potvrdil člen Predstavenstva VÚB Generali DSS Viktor Kouřil.

Popri riziku strát by však ľudia mali po novom získať šancu pri vyššom riziku investície aj viac zarobiť. Správcovské spoločnosti budú totiž môcť znovu investovať aj do rizikovejších akcií, ktoré v porovnaní s dlhopismi znamenajú možnosť nielen vyšších strát, ale aj ziskov.

Bez zmeny by malo zostať pravidlo, že v prípade dosiahnutia straty si správcovia nesmú účtovať poplatky za služby. „Nemôžeme od ľudí žiadať peniaze, ak v dôchodkových fondoch dosiahneme stratu,“ súhlasí Kouřil.

Štát by mal kontrolovať výkonnosť penzijných fondov raz za rok. V súčasnosti tak robí každý polrok, prostredníctvom Národnej banky Slovenska.

Minulá vláda sa viacerými zásahmi do druhého piliera snažila zabrániť tomu, aby ľuďom vo fondoch zostalo menej peňazí, ako do nich vložili. Správcovské spoločnosti reagovali výpredajom akcií, ktoré predstavujú vyššie riziko, a nákupom dlhopisov s prevažne dvojročnou lehotou splatnosti. „Prakticky sa tak vytvorili tri rovnaké dôchodkové fondy, čo nemá nijaký zmysel,“ pripomína riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Budúci dôchodcovia tak podľa neho boli ukrátení o príležitosť dosiahnuť pri predpokladanom dlhodobom investovaní vyššie výnosy. Goliaš považuje za dobré, ak by v budúcnosti existoval jeden čisto akciový fond, jeden čisto dlhopisový a jeden konzervatívny, pričom sporitelia by mali možnosť svoju investíciu v týchto fondoch kombinovať.

Peniaze zhromaždené v druhom kapitalizačnom pilieri by mohli pomôcť pri výstavbe diaľnic. S nápadom takisto vyšiel minister Mihál a tak koaliční partneri, ako aj dôchodkové správcovské spoločnosti sa k nemu nateraz stavajú ústretovo. Hoci druhý pilier zatiaľ nedosahuje uspokojivé výsledky, ekonómovia ho bránia. Podľa nich je oveľa neistejší vývoj prvého, tzv. priebežného či solidárneho dôchodkového piliera. Pre zlý demografický vývoj pripadá na jedného penzistu, ktorý z neho peniaze odčerpáva, čoraz menej pracujúcich v aktívnom veku, ktorí doň odvádzajú poistenie na dôchodok.

Stav druhého piliera

  • Dôchodkové správcovské spoločnosti spravovali k 10. decembru vo svojich fondoch majetok sporiteľov v celkovej hodnote vyše 3,66 miliardy eur.
  • V rastových fondoch evidovali 2,41 miliardy, vo vyvážených vyše 1,08 miliardy a v konzervatívnych 166,2 milióna eur.
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata