Čo čaká dôchodcov v novom roku

Viac ako milión dôchodcov dostane v januári o pár eur vyšší dôchodok. Po vianočnom príspevku sa im budú valorizovať penzie.

22.12.2010 06:30
peniaze, bankovky, eurá, euro, mzda, výplata, plat Foto:
O 1,8 percenta sa budú zvyšovať dôchodky slovenských dôchodcov. Sociálna poisťovňa penzie zvýši automaticky a vyše milióna seniorov dostane už v januári vyšší dôchodok.
debata

„Dôchodky sa budú valorizovať o 1,8 percenta. Zvýšenie vychádza z 2,8–percentného rastu priemerných miezd a z 0,8–percentného rastu infl ácie,“ povedal minister práce Jozef Mihál.

„Podľa súčasne platnej legislatívy sa dôchodky valorizujú takzvanou švajčiarskou valorizáciou, teda s použitím 50–percentného rastu priemernej mzdy a 50–percentného rastu spotrebiteľských cien,“ dodáva minister.

Penzista, ktorý poberal dôchodok v sume 300 eur, bude tak od januára dostávať o 5,40 viac. Dôchodcovi s tisíceurovým dôchodkom pribudne rovných 18 eur, tomu, kto dostáva 250 eur, len 4,50.

Sociálna poisťovňa penzie zvýši automaticky a pošta ich vyplatí po prvý raz vo výplatnom termíne dôchodku v januári. O zvýšení dostanú všetci písomné rozhodnutie. Výdavky Sociálnej poisťovne by sa mali v budúcom roku pohybovať na úrovni viac ako päť miliárd eur. V nich je už zahrnutá nielen aktuálna valorizácia dôchodkov, ale počíta sa v nich aj so sumou pre novopriznávané starobné dôchodky, ktorých bude podľa predpokladu poisťovne približne 24–tisíc, pribudne aj takmer 19–tisíc nových predčasných a asi 20–tisíc invalidných dôchodcov.

Pôvodne sa mali dôchodky takto valorizovať posledný raz. Minister Mihál ich už v roku 2012 plánoval zvyšovať takzvanou pevnou sumou. Poslanci však jeho plány v parlamente nateraz zmarili. „Pripravujeme nový návrh. Zrejme dôjde k takému spôsobu valorizácie, aby sa dôchodky zvyšovali aj percentuálne, aj o pevnú sumu,“ povedal minister. Znamenalo by to, že dôchodky by boli naviazané aspoň sčasti aj na vývoj priemernej mzdy v hospodárstve. Pôvodne chcel minister zvyšovať dôchodky o sumu, ktorá by sa odvíjala od inflácie a priemerného dôchodku. Predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska nemajú výhrady k valorizácii pevnou sumou, ale chcú, aby sa penzie valorizovali aj na základe rastu priemernej mzdy, ako je to dnes.

„Doteraz sme bojovali za to, aby sa zmiernili rozdiely medzi vysokými a nízkymi dôchodkami, teraz sa nám budú nožnice otvárať medzi penziami a priemernými platmi,“ povedal jej predseda Kamil Vajnorský.

Tým, čo sa do penzie chystajú v budúcom roku, sa bude výška dôchodku vypočítavať síce rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, iná však bude jedna veličina. Tou je aktuálna dôchodková hodnota. Ministerstvo práce ju mení vždy k 31. decembru a platí celý nasledujúci rok. Dnešná je 9,2246 eura, na budúci rok to bude 9,5756. Nie je to však jediný údaj, ktorý ovplyvňuje výšku novopriznaného dôchodku. Dôležitý je aj počet rokov dôchodkového poistenia, príjem, priemerný osobný mzdový bod.

Ak teda šiel niekto do penzie minulý rok a zarábal priemernú mzdu v hospodárstve, ktorá bola na úrovni 744 eur, po splnení všetkých podmienok mu bol vypočítaný dôchodok s platnou aktuálnou dôchodkovou hodnotou na rok 2010 – 9,2246 eura. Jeho dôchodok Sociálna poisťovňa vypočítala v sume 428,60 eura. Po valorizácii sa mu zvýši na 436,40 eura.

Penzistovi, ktorý si bude vybavovať dôchodok v januári a zarába rovnako ako dôchodca, ktorý si penziu vybavoval v roku 2010, sa už vypočíta aj pomocou novej dôchodkovej hodnoty – 9,5756 eura. Jeho dôchodok bude 431,70 eura a následne sa mu valorizuje na 439,50 eura mesačne.

debata chyba