Dôchodkovým sporiteľom zostanú garancie len v jednom fonde

Istota, že dôchodková spoločnosť neznehodnotí úspory svojich klientov, zostane zachovaná len v dlhopisovom fonde. Dohodla sa na tom predsedníčka vlády Iveta Radičová s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefom Mihálom.

02.06.2011 11:27
termínovaný vklad, banka, sporenie, úrok,... Foto:
Ilustračné foto
debata

„Súčasťou dohody však je, že poplatky z výnosov v zmiešanom a akciovom fonde sa nebudú zvyšovať tak, ako to navrhovala novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ale zostanú zachované na súčasnej úrovni,“ uviedol hovorca premiérky Rado Baťo. Poplatky z výnosu v dlhopisovom a v novom akciovom indexovom fonde majú byť nulové.

Sporitelia budú mať podľa Baťa možnosť slobodnej voľby medzi garantovaným a negarantovaným fondom. „Predsedníčka vlády zároveň ministrovi práce navrhla preskúmať možnosť prestupov sporiteľov medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami,“ uviedol. Cieľom je podľa neho zvýšiť konkurenciu medzi správcami s pozitívnym vplyvom na výšku výnosov v druhom pilieri. Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení je pritom podľa hovorcu premiérky nevyhnutná vzhľadom na necitlivé a nepremyslené zásahy do druhého piliera počas predchádzajúcej vlády, z ktorých profitoval finančný sektor, ale nie sporitelia. „Dôležitým bodom diskusie o navrhovaných zmenách bolo zabezpečiť, aby boli v súlade s princípmi právnej istoty sporiteľov v druhom pilieri,“ dodal Baťo.

Úrad vlády počas pripomienkovania navrhovaných zmien v druhom pilieri rezortu práce odkázal, že zásadne nesúhlasí s odstránením garancií z existujúcich dôchodkových fondov. „Vzhľadom na isté riziká protiústavnosti navrhovaných zmien, ktoré súvisia s odstránením garancií v rastovom a vyváženom dôchodkovom fonde, navrhujeme zachovanie existujúcich dôchodkových fondov v ich doterajšej podobe,“ uviedol Úrad vlády . Úrad však súhlasil s vytvorením nového, akciového indexového fondu tak, ako to navrhuje rezort práce a sociálnych vecí. Okrem toho však požadoval vytvorenie ďalšieho nového, negarantovaného zmiešaného fondu. „Bez jeho existencie by sporiteľ mal k dispozícii len garantované schémy s nízkou akciovou zložkou a negarantovanú schému s vysokou akciovou zložkou, čo nepokýva celé spektrum preferencií sporiteľov k výške rizika z investovania,“ zdôvodnil Úrad vlády SR vznik negarantovaného zmiešaného fondu.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí Úrad vlády SR upozornil na radikálne zásahy do systému starobného dôchodkového sporenia od jeho založenia a potrebu stabilizácie systému. „Navrhujeme, aby zmeny súčasného stavu starobného dôchodkového sporenia vychádzali zo zvýšenia odolnosti systému voči politickým zmenám, čo vyžaduje v maximálnej miere rešpektovať kontinuitu predchádzajúcich rozhodnutí,“ uviedol Úrad vlády SR. Nové riešenia by sa mali podľa Úradu vlády SR vytvárať nad rámec existujúcich možností, čo v súčasnosti znamená vytvorenie nových možností pre investovanie do akcií. Rezort by mal podľa vládnych úradníkov zohľadniť aj konzervatívny profil sporiteľov.

Ponechanie garancií vo všetkých troch typoch fondov v druhom pilieri by bolo podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála z odborného hľadiska nesprávne. „Príliš veľa odborníkov ma presvedčilo o tom, že návrh na ponechanie garancií vo všetkých troch fondoch by nebol dobrý,“ povedal v polovici mája minister. Aj keby sa podľa neho terajší garančný systém v konzervatívnych, vyvážených a rastových fondoch istým spôsobom zmenil, tak sa úspory v druhom pilieri zhodnocovať nebudú. „Ak ponecháme systém v súčasnej podobe a bude zhodnocovať prostriedky sporiteľov o 1 % ročne, príde politik, ktorý povie, že načo je systém, ktorý reálne znehodnocuje sporiteľom ich vklady,“ upozornil minister práce a sociálnych vecí. Druhý pilier podľa neho dáva zmysel vtedy, keď nejde len o odkladanie peňazí na dôchodok, ale ide aj o reálne zhodnocovanie penzijných úspor.

Ak by sa ponechali všetky tri typy fondov ako garantované a popri tom by dôchodkové spoločnosti otvorili jeden alebo dva nové fondy, je podľa ministra Mihála relatívne malý predpoklad, že by do týchto nových fondov sporitelia aktívne prestupovali. „Naopak, je obava, že aj keď by sa tieto nové fondy pootvárali, bolo by tam možno o rok tak málo sporiteľov, že by vyplávali otázky typu, že načo tie nové fondy vlastne sú,“ varoval minister. Zámer nerušiť súčasné garancie vo všetkých troch typoch fondov považuje za politický. „Názor, že prečo nechať garancie vo všetkých troch fondoch, je podporený tým, že za takéto riešenie sa vyslovuje aj Smer,“ ozrejmil Mihál. Túto úvahu však považuje za nesprávnu. Opozičný Smer si totiž podľa neho isto nájde nejakú zámienku, že na návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení je niečo zlé. Ako príklad uviedol systém automatického vstupu mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou vystúpiť do dvoch rokov od vstupu. „Bol by som rád, keby odborný názor prevážil nad názorom politickým,“ zdôraznil Mihál.

debata chyba