Piňera: Reforme musia ľudia rozumieť

S myšlienkou nového penzijného systému, v ktorom si každý sporí sám na seba v súkromnej spoločnosti prišiel Čiľan José Piňera pred štvrťstoročím. Odvtedy "jeho" systém zaviedlo dvadsať krajín. Medzi nimi i Švédsko, Hongkong či Poľsko a Maďarsko. Slovensko sa pridáva od 1. januára.

14.11.2004 03:19
debata

Reformu dôchodkov ste na Slovensku predstavili po prvý raz pred dvoma rokmi. Ako hodnotíte zmeny, ktoré odvtedy nastali?

Pred dvoma rokmi tu nebola o druhom súkromnom pilieri ani zmienka. Organizoval som veľa konferencií, stretával som sa s politikmi, novinármi, ministrami, študentmi. Teraz spúšťate reformu. Podľa môjho názoru ide dokonca o významnejšiu zmenu, ako bolo zavedenie rovnej dane.

Ľudia sa v súvislosti s reformou obávajú, či sa s príchodom novej vlády nemôže systém sporenia výrazne zmeniť. Aké sú vaše skúsenosti so štátnymi zásahmi?

V Čile sa počas niekoľkých vlád, ktoré sa od spustenia reformy vystriedali, nezmenilo na systéme vôbec nič. Sústavne cestujem po krajine, vystupujem v televíziách a informujem obyvateľov o reforme. Vďaka tomu a vďaka informovanosti ľudí nijaká z vlád do systému nezasiahla. Dôležité je, aby si ľudia uvedomili, že ide o ich peniaze. Preto nemám rád, ak sa príspevky od nich zbierajú centralizovane. Pretože potom občania prestávajú vnímať, že si odkladajú vlastné peniaze. Váš systém ráta s tým, že odvody na osobný účet bude odvádzať za zamestnanca jeho firma. Zamestnanec si potom neuvedomuje naplno, že ide o jeho peniaze.

Na aké problémy sa podľa vašich skúseností treba pri spúšťaní nových dôchodkov pripraviť?

Pre občanov ide o úplne novú vec. Všetko je preto o vysvetľovaní nového systému. Vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať. Pretože súkromné spoločnosti vedia, ako majú s úsporami nakladať, majú technické aj informačné vybavenie. Kľúčové je preto sprístupniť reformu občanom. Moje skúsenosti ukazujú, že všetko ide dobre, ak sú pracujúci a široká verejnosť dobre informovaní. Považujem za morálnu povinnosť každého reformátora urobiť reformu tak, aby každý detail dobre fungoval po technickej stránke. Po druhé je mojou povinnosťou ju aj vysvetliť občanom, čo sa vždy nerobí. Musíte myslenie ľudí s reformou stotožniť.

Väčšina spoločností, ktoré budú pôsobiť na trhu, funguje na Slovensku už viac rokov, má za sebou silných zahraničných partnerov a skúsenosti s dôchodkami. Podľa čoho by sa ľudia mali podľa vás rozhodovať pri výbere medzi nimi?

Nikdy som takú radu nedával. Nechávam to na slobodný výber. Verím však, že podmienky boli nastavené tak, že všetky spoločnosti sú dôveryhodné. Samozrejme, budú sa odlišovať službami, profesionalitou a ďalšími vecami. Ja však nechcem dávať rady, ako sa rozhodnúť, koho si vybrať. To by bolo podobné, akoby som vám radil, ako sa obliecť. Každý sa musí rozhodnúť podľa vlastného názoru. Médiá majú dôležitú úlohu opísať jednotlivé spoločnosti. Samozrejme, sľuby typu ponúkame vám 10 miliónov dolárov za desať rokov, sú jasným klamstvom. To by mali zaznamenať médiá a povedať: toto sú klamári. Dôležité bude, aby sa všetky spoločnosti správali čestne. Úloha vlády je dohliadať, aby sa hráči na trhu správali podľa zákona. Ak to tak nebude, vláda musí zasiahnuť. Či už sankciami alebo inak podľa možností zákona.

Práve na takéto praktiky sa slovenskí občania po skúsenostiach s pádom niekoľkých finančných spoločností na sporenie v súkromných rukách pozerajú často s obavami. Dá sa im v tomto prípade zabrániť?

Funguje tu dozorný orgán a zákon hovorí o ďalších stupňoch kontroly. Spoločnosti musia prejsť náročným licencovaním. Všetkých osem, ktoré tým prešli, má za sebou silné zahraničné firmy. Možnosť krachu preto síce existuje, je však málo pravdepodobná.

Slovenská reforma vychádza z čilského modelu. Predsa sa však v niekoľkých veciach líši. V čom vidíte najväčší rozdiel?

Áno, je tam niekoľko rozdielov, no sú naozaj malé. Je to prirodzené, pretože aj krajiny sú rozdielne. Príspevky od občanov sa na Slovensku budú napríklad vyberať centralizovane, teda jednou spoločnosťou. U nás peniaze vyberá každá dôchodková spoločnosť sama. Sporitelia v Čile dostávajú od spoločností výpisy o stave osobných účtov každé štyri mesiace. Na Slovensku to občanovi budú oznamovať raz ročne. Občan tak rok nebude vedieť, koľko peňazí mu na účet pribudlo. Keď chodievam v Čile na návštevy, ľudia majú každý jeden výpis odložený pod matracom a ukazujú mi ich.

Veľký rozdiel je fakt, že na Slovensku budú ľudia platiť rovnaké príspevky do štátneho aj súkromného sektora. V Čile platia pracujúci celú sumu len na súkromný účet. My sme urobili celú reformu. Nehovorím to ako kritiku, môže sa to zmeniť v ďalších rokoch. Chcel by som však v tejto súvislosti upozorniť, že v súčasnej fáze reformy nie je ani tak dôležité, v čom sa slovenská podoba líši od tej čilskej. Pre slovenských pracujúcich je skôr dôležité, že je tu nový systém. Tieto rozdiely ich budú zaujímať najskôr o pol roka, rok.

Kedy by sa podľa vás mohol na Slovensku štátny systém úplne uzatvoriť?

To neviem odhadnúť. O dva, tri, štyri roky by sa mohli vytvoriť podmienky na diskusiu, či zrušiť štátny systém. Budem však rád, ak prídem o rok a druhý pilier bude fungovať dobre. Ak bude bezpečný a dôchodkové spoločnosti budú podnikať čestne.


José Piňera
Pred 24 rokmi ako minister práce v Čile po prvý raz zreformoval dôchodkový systém. Zaviedol sporenie si na penziu na osobných účtoch v súkromných spoločnostiach. Vyštudoval Harvardskú univerzitu.

debata chyba