Dôchodky z druhého piliera bude vyplácať aj cez Sociálna poisťovňa

Rezort práce a sociálnych vecí uvažuje o tom, že by dôchodky z druhého piliera popri komerčných poisťovniach vyplácala aj Sociálna poisťovňa. Počas diskusie o dôchodkovom systéme to uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

28.02.2013 15:03
dôchodok, dôchodca, dôchodkyňa, kalkulačka,... Foto:
Ilustračné foto.
2

Poukázal na to, že v kapitalizačnom pilieri je minimálne obdobie sporenia desať rokov a za takéto obdobie budú penzijné úspory niektorých sporiteľov nízke. „Komerčné poisťovne pri takýchto úsporách, možno tritisíc, štyritisíc eur, nemajú záujem o poskytovanie doživotnej anuity,“ povedal. V takýchto prípadoch by podľa Buriana mohla penzie z druhého piliera vyplácať Sociálna poisťovňa. „Ak nebude mať kto ponúknuť doživotný dôchodok, tak Sociálna poisťovňa môže byť záložným zdrojom,“ uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí.

Ako ďalej uviedol Burian, súčasná vláda má ambíciu prijať ústavný zákon o ochrane dôchodkového systému. Takýto ústavný zákon by mal podľa neho deklarovať nezrušiteľnosť systému starobného dôchodkového sporenia, predĺženie minimálneho obdobia sporenia v druhom pilieri zo súčasných 10 rokov na dlhšie obdobie, či zvyšovanie veku odchodu do dôchodku podľa demografického vývoja.

Príspevky do druhého piliera, ktoré sú v súčasnosti na úrovni 4 % z hrubej mzdy, by sa podľa Buriana mohli v budúcnosti zvýšiť podľa ekonomického vývoja na Slovensku. Upozornil pritom na to, že už súčasné znenie zákona k druhému pilieru hovorí o postupnom zvyšovaní príspevkovej sadzby do kapitalizačného piliera od roku 2017 každoročne o 0,25 percen­tuálneho bodu na konečných 6 % od roku 2024. Dodal, že kľúčom k udržateľnosti verejných financií a samotného dôchodkového systému je prvý, priebežný dôchodkový pilier.

Ústavný zákon k dôchodkovému systému by podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) mal obsahovať len principiálne ustanovenia. So štátnym tajomníkom rezortu práce sa zhodol na tom, že rozhodujúcim pre stabilitu dôchodkového systému je prvý, štátny pilier. Preto by podľa neho súčasťou ústavného zákona malo byť ustanovenie o zásadnej udržateľnosti priebežného piliera.

Vo vzťahu k druhému pilieru by sa podľa Kaníka mala hľadať cesta postupného návratu k čo najväčšiemu príspevku do druhého piliera. „Nechceme skončiť na šiestich percentách,“ povedal Kaník. Poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) požaduje, aby súčasťou debaty o ústavnom zákone bol aj tzv. anuitný zákon k druhému pilieru, ktorý stanoví podmienky vyplácania dôchodkov z druhého piliera. Nesúhlasí pritom s tým, aby v ústavnom zákone bola zakotvená súčasná 4-percentná príspevková sadzba do druhého piliera.

Podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Jozef Paška za zásadný problém považuje otváranie druhého dôchodkového piliera. Ak sa totiž podľa neho občan dobrovoľne rozhodol byť v druhom pilieri, tak by toto rozhodnutie malo byť konečné. Upozornil na to, že za posledných sedem rokov z druhého piliera odišlo takmer 20 % sporiteľov. „Druhý pilier už ďalšie otváranie nemusí prežiť,“ tvrdí Paška.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba