Do dôchodku možno pôjdeme bez ohľadu na vek

Rezort práce a sociálnych vecí má do konca roka 2017 vykonať analýzu možností pre zavedenie alternatívy k súčasnému odchodu do starobného dôchodku. Súčasťou tejto analýzy má byť stanovenie počtu rokov dôchodkového poistenia, nad ktoré nebude ďalšou podmienkou pre nárok na plný starobný dôchodok fyzický vek.

26.08.2013 11:20
pracujúci, dôchodca, dôchodok, penzista, penzia Foto:
Ilustračné foto.
debata (7)

Ministerstvo by tiež malo zanalyzovať možnosti pre zásadné zvýšenie minimálneho počtu rokov dôchodkového poistenia potrebných pre nárok na plný starobný dôchodok až na úroveň 30 rokov. V súčasnosti pri nároku na starobný dôchodok postačuje 15 rokov dôchodkového poistenia. Rezort by súčasne mal pripraviť konštrukciu čiastočného starobného dôchodku. Uvádza sa to v Národnom programe aktívneho starnutia na roky 2014 až 2020, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

Ďalšou z navrhovaných zmien by mohlo byť zavedenie možnosti postupného odchodu do dôchodku. Návrh konštrukcie tohto opatrenia má ministerstvo práce a sociálnych vecí pripraviť do konca júna 2017 a do konca roka 2017 zrealizovať informačnú kampaň o tejto možnosti a vykonať prieskum potenciálneho záujmu o tento inštitút. O možnej realizácii tohto zámeru má ministerstvo rozhodnúť na základe výsledkov dopadovej štúdie. Materiál tiež hovorí o zanalyzovaní možností sprísnenia podmienok nároku na predčasný starobný dôchodok, a to do konca budúceho roka.

Na roky 2014 až 2015 si dal rezort práce a sociálnych vecí za úlohu stanoviť minimálny dôchodok v závislosti od počtu odpracovaných rokov tak, aby sa fyzické osoby, ktoré odpracujú zákonom ustanovený počet rokov neocitli v systéme sociálnej pomoci. Do konca roka 2017 má ministerstvo tiež stanoviť optimálne podmienky vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku zo systému doplnkového dôchodkového sporenia. V rokoch 2014 až 2020 chce ministerstvo práce zanalyzovať možnosti zavedenia novej dávky poskytovanej z doplnkového dôchodkového sporenia, ktorá by bola určená pre občanov v preddôchodkovom veku. Tá by podľa ministerstva umožnila účastníkom tretieho dôchodkového piliera odísť skôr z pracovného trhu a financovať svoje životné náklady súkromnými prostriedkami z osobného účtu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #odchod do dôchodku #ministerstvo práce a sociálnych vecí