Dávky od štátu? Penzisti ich dostanú, ak splnia podmienky

Dôchodky, dávky v núdzi, limity na lieky, ale aj lacnejšie cestovanie, vianočný príspevok či dotácia na dovolenku - dávky, ktoré môžu penzisti dostať od štátu. Pravdaže, iba v prípade, ak spĺňajú podmienky na ich priznanie.

07.09.2013 06:30
dôchodok, dôchodca, penzia, pracujúci Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Človek, ktorý dnes odchádza do penzie, prichádza približne o polovicu svojho príjmu. Mnoho penzistov sa tak musí vyrovnať s faktom, že sa ich životná úroveň radikálne zníži. Priemerný slovenský dôchodca totiž dostáva mesačne 389 eur. Je však mnoho takých, ktorých penzia nie je ani na úrovni životného minima, čo je necelých dvesto eur.

Ak teda Sociálna poisťovňa vypočíta budúcemu dôchodcovi penziu nižšiu ako životné minimum, informuje v konkrétnych prípadoch listom samotného dôchodcu o možnosti posúdenia hmotnej núdze a zabezpečenia dávkou v núdzi a príspevkami k nej, respektíve oznamuje Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny identifikačné údaje dôchodcu, ktorý má nárok na dávku v hmotnej núdzi. O samotnú dávku potom dôchodca žiada úrad práce, ktorý potom určuje aj prípadnú výšku samotnej dávky alebo príspevkov k nej.

PIANO

Užitočné informácie nájdete aj v článku Dôchodok dostane človek po splnení podmienok.

Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

„Suma, pri ktorej dôchodcovi môže vzniknúť nárok na dávku, závisí od sumy životného minima, ktorá sa každoročne mení. Životné minimum do 30. júna predstavuje sumu 198,09 eura,“ povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Identifikačné údaje dôchodcu Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny oznamuje ústredie Sociálnej poisťovne, ak ide o poberateľa starobného dôchodku, starobného a vdovského či vdoveckého dôchodku, alebo o poberateľa sociálneho dôchodku staršieho ako 62 rokov.

Podľa hovorcu Ústredia práce Petra Zemana je cieľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k nej spolu s príjmami občana zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť v hmotnej núdzi. Ak žije penzista sám, má nárok na dávku 60,50 eura mesačne. Ak žije v domácnosti s ďalšími osobami, musí aj ich úrad posúdiť a zistiť, či majú pri spoločnom hodnotení na dávku nárok. Ďalšou možnosťou je ochranný príspevok vo výške 63,07 eura. Ten sa poskytuje ľuďom, ktorí si nemôžu zlepšiť svoju situáciu prácou. Dôchodcovia majú nárok aj na 2 eurá mesačne na zdravotnú starostlivosť a príspevok na bývanie.

Vláda však pripravuje v zákone o hmotnej núdzi viaceré zmeny. Jednou z nich je aj valorizácia základnej dávky. Tá by sa tak mala už od januára vyplácať v sume 61,60 eura mesačne, ak ide o jednotlivca, v prípade dvojice by malo ísť o sumu 107,10 eura. Penzisti si však veľmi neprilepšia, pretože príspevok na zdravotnú starostlivosť by mal byť zrušený.

Ak je dôchodca uznaný za ťažko zdravotne postihnutého, môže úrad práce požiadať o príspevky na kompenzáciu svojho zdravotného postihnutia. Podmienky na ich priznanie sú však veľmi prísne, mnohí žiadatelia tvrdia, že sú až diskriminačné. Tí, ktorí splnia prísne kritériá, môžu dostať niektorý zo štrnástich príspevkov, ktoré úrad vypláca. Ide napríklad o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených nákladov, kúpu pomôcky, osobnú asistenciu, kúpu či úpravu auta a podobne.

Už niekoľko rokov dostávajú penzisti koncom roka vyplatený aj vianočný príspevok. Pevne stanovená je len jeho maximálna suma – 66,39 eura. Zo Sociálnej poisťovne ho dostávajú všetci poberatelia predčasných starobných, starobných, invalidných, pozostalostných a sociálnych dôchodkov, ak majú nárok na dôchodok za december a majú bydlisko na Slovensku.

Dôchodcom pomáha aj ochranný limit na doplatky za lieky, pričom ten je stanovený na 45 eur za štvrťrok. Peniaze vracajú zdravotné poisťovne automaticky. Poisťovňa posiela peniaze naspäť do 90 dní po ukončení štvrťroka.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #starobný dôchodok #dávky v hmotnej núdzi
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy