Zvýšenie dôchodku ovplyvní nová aktuálna dôchodková hodnota

Od januára sa zmení jeden z dôležitých parametrov pri výpočte dôchodku. Nová výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty zmení nielen sumu novopriznaných dôchodkov, ale bude mať vplyv aj na to, o koľko vzrastie penzia pracujúcim dôchodcom.

10.12.2013 10:02
sociálna poisťovňa, odvody, dane, dôchodok,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Aktuálna dôchodková hodnota sa každý rok mení v závislosti od vývoja priemerných platov v treťom štvrťroku. Keďže priemerná mzda v treťom kvartáli sa zvýšila z minuloročných 784 eur na 803 eur, zvýši sa aktuálna dôchodková hodnota z 10,0098 eura na 10,2524 eura. Aktuálnou dôchodkovou hodnotou sa pracujúcim dôchodcom násobí polovica osobného mzdového bodu, ktorý zase závisí od mzdy, ktorú dostávali.

Kým však aktuálna dôchodková hodnota vzrastie, osobný mzdový bod bude v prípade rovnakého zárobku na budúci rok nižší. Osobný mzdový bod totiž vyjadruje pomer celkového ročného platu k priemernej mzde spred dvoch rokov. To znamená, že tento rok sa osobný mzdový bod počíta z priemerného platu z roku 2011, ktorý bol vo výške 786 eur. Na budúci rok sa však už bude počítať z priemernej mzdy v roku 2012, ktorá dosiahla 805 eur. Napríklad ak dôchodca tento rok pracoval štyri mesiace za 400 eur, získal osobný mzdový bod vo výške 0,1697. Na budúci rok by pri rovnakom zárobku získal osobný mzdový bod 0,1657. Keďže aktuálna dôchodková hodnota bude vyššia a jeho osobný mzdový bod nižší, suma dôchodku by sa mu v oboch rokoch zvýšila o 0,90 eura.

PIANO

Užitočné informácie nájdete aj v článku Ako požiadať o zvýšenie dôchodku.

Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Sociálna poisťovňa nezvyšuje dôchodky pracujúcim penzistom automaticky, ale musia o to požiadať. „O zvýšenie dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia po priznaní dôchodku môže pracujúci dôchodca požiadať najskôr od nasledujúceho dňa po ukončení povinného dôchodkového poistenia,“ povedal riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Keďže dôchodkové poistenie zanikne vtedy, keď penzista prestane pracovať, môže žiadosť podať, až keď odíde zo zamestnania.

Dôchodkové poistenie zanikne aj vtedy, ak niekto zmení zamestnávateľa. Ak napríklad niekto bude pracovať do konca januára pre jednu firmu a od februára sa zamestná inde, môže od 1. februára podať žiadosť o zvýšenie svojho dôchodku. Bez ohľadu na to, že mu vzniklo nové dôchodkové poistenie, má nárok na zvýšenie penzie.

Penzisti, ktorí pracujú pre viacerých zamestnávateľov naraz, však môžu podať žiadosť až vtedy, keď im zaniknú všetky dôchodkové poistenia. Ak by napríklad niekto pracoval pre dve firmy, nestačí, že skončí v jednej z nich. Keďže jeho druhé dôchodkové poistenie stále trvá, môže podať žiadosť až po tom, čo prestane pracovať aj pre druhú firmu.

Požiadať o zvýšenie dôchodku možno len raz počas kalendárneho roku a to aj vtedy, ak niekomu zanikne povinné dôchodkové poistenie viackrát. Ak bude niekto pracovať do konca februára budúceho roku, môže v marci požiadať o prepočítanie penzie. V prípade, že sa od apríla znovu zamestná a bude pracovať do septembra, nebude môcť v budúcom roku podať ďalšiu žiadosť. Na zvýšenie dôchodku mu vznikne nárok až od 1. januára ďalšieho roku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zvýšenie dôchodku #pracujúci dôchodcovia #aktuálna dôchodková hodnota
Flowers