Kvalitu domova dôchodcov možno zistiť hneď pri jeho prvej návšteve. Je to rovnaké ako pri obhliadke bytu. Okrem novej alebo rekonštruovanej budovy je dôležité si preveriť, či izby sú jedno-, dvoj- alebo viacposteľové s vlastným sociálnym zariadením. Keďže seniori majú neraz obmedzenú schopnosť pohybu, dôležitým faktorom je aj lokalita domova dôchodcov a domovov sociálnych služieb.
Čím je domov bližšie k centru mesta s dobrou dopravnou infraštruktúrou, tým je to pre seniorov pohodlnejšie. Práve v centre mesta je dobrá občianska vybavenosť určená pre nich. Či už sú to štátne úrady, obchody, pošta, kostol. Samozrejmosťou by mal byť individuálny prístup kvalifikovaného personálu ku každému obyvateľovi domova.
Domov dôchodcov by preto mal zamestnávať kvalifikovaných sociálnych pracovníkov, zdravotné sestry, opatrovateľky, rehabilitačných pracovníkov, ale aj zmluvného lekára, ktorý navštevuje obyvateľov priamo v zariadení. Domovy dôchodcov nie sú len o modernom vybavení. Sú aj o doplnkových službách, ktoré výrazne vplývajú na kvalitu bývania. Pre výbere si preverte, či organizujú sezónne akcie napríklad v duchu ľudových a miestnych tradícií, neraz v spolupráci so samosprávou. Príležitostne sa môžete stretnúť aj s organizovaním návštev v kúpeľných mestách. Kvalitný domov dôchodcov by mal mať zabezpečenú prepravnú službu k lekárovi, do mesta alebo na príležitostné výlety.
Hlavne bezbariérovosť
Základnou požiadavkou na domovy dôchodcov a domovy sociálnych služieb je najmä bezbariérovosť. Bezbariérový prístup umožňuje ľuďom s obmedzenou schopnosťou pohybu prístup na miesta, ktoré sú im za bežných okolností nedostupné. Patria sem prístupové schody, ktoré by mali byť vybavené zábradlím a nástupnou plošinou pre vozičkárov, odstránenie všetkých nerovností v interiéroch, ako aj exteriéroch domova, či už je to odstránenie obrubníkov, alebo prahov jednotlivých interiérových dverí. Samozrejmosťou by mali byť bezbariérové sociálne zariadenia, ktoré rešpektujú zväčšené priestorové nároky na pohyb, ako aj oporné držadlá, ktoré podporujú stabilitu pri pohybe seniorov. Okrem bezbariérovosti by sme si mali pri hodnotení domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb všímať detaily, ktoré zabezpečujú pohodlie a kvalitu bývania. Je to osadenie oddychových lavičiek v okolí domova, ale aj údržba parku, zelene, kde seniori neraz prikladajú ruku k starostlivosti o stromy, kríky alebo trávnik.
A predsa to ide!
Dôkaz o tom, že vytvoriť z nefunkčnej historickej budovy zariadenie, ktoré v plnej miere rešpektuje požiadavky seniorov, poskytuje aj kaštieľ v Močenku. Bol postavený v rokoch 1840 – 1850 ako letné sídlo nitrianskych biskupov. Je národnou kultúrnou pamiatkou klasického umenia. Pre nevyhovujúci stav sa celá budova rekonštruovala z fondov EÚ, operačného programu ROP. V prvej fáze bola vymenená strešná krytina. Stará plechová krytina bola nainštalovaná ešte v 80. rokoch a pri búrkach sa uvoľňovali plechy a zatekalo. Krov sa ničil. Rozpočet na výmenu poškodených častí krovu a výmenu celej strešnej krytiny bol 65 0000 eur.
„V rámci prvej fázy sa rekonštruoval krov, v niektorých častiach sa vymenil za nový. Nainštalovala sa nová poistná fólia, latovanie, ako aj nová strešná krytina,“ objasňuje Branislav Audy zo spoločnosti Bramac. V súčasnosti prebieha druhá fáza, ktorá zahŕňa obnovu vonkajšej fasády. Kaštieľ momentálne využíva Komunita Kráľovnej pokoja, prevádzkuje v ňom Domov sociálnych služieb a súčasne aj Detský domov s kapacitou 85 lôžok.