Ak prídete o zamestnanie krátko pred dosiahnutím dôchodkového veku, máte dve možnosti, ako si zabezpečiť príjem. Buď budete poberať podporu v nezamestnanosti a následne dávku v hmotnej núdzi, alebo požiadate o predčasný dôchodok. V oboch prípadoch je potrebné splniť stanovené podmienky.
„Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie preukáže žiadateľ celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 730 dní,“ tvrdí riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ak uchádzač o zamestnanie pracoval len na dobu určitú, postačí, ak podmienku získania 730 dní poistenia, teda dvoch rokov, splnil v posledných štyroch rokoch.
Žiadateľ o predčasný dôchodok musí zase splniť štyri podmienky. A to súčasne. Musí mať odpracovaných aspoň 15 rokov, do dovŕšenia dôchodkového veku mu nesmú chýbať viac ako dva roky, vypočítaná výška dôchodku musí dosiahnuť aspoň 1,2-násobok životného minima, čo je 237,80 eura, a zároveň v čase podania žiadosti o predčasný dôchodok nesmie byť povinne dôchodkovo poistený, teda nesmie pracovať.
Keďže platí, že čím neskôr niekto požiada o predčasný dôchodok, tým bude jeho suma vyššia, oplatí sa ľuďom v preddôchodkovom veku najprv poberať dávku v nezamestnanosti a až potom ísť na predčasnú penziu. „Obdobie poberania dávky v nezamestnanosti alebo dávky v hmotnej núdzi nie je obdobím dôchodkového poistenia. Preto sa na toto obdobie pri výpočte sumy dôchodku neprihliada,“ vraví Višváder. Predčasný dôchodok sa však ráta tak, že sa vypočíta plná suma dôchodku, ktorá sa zníži o pol percenta za každých 30 dní, ktoré chýbajú do dosiahnutia dôchodkového veku. Ak najprv niekto dostáva dávku v nezamestnanosti a až potom predčasnú penziu, jeho dôchodok sa mu zníži menej, ako keby oň požiadal skôr.
Podporu v nezamestnanosti možno dostávať maximálne šesť mesiacov. Ak si dovtedy nenájdete prácu, môžete požiadať buď o predčasný dôchodok, alebo o dávky v hmotnej núdzi. Tie vyplácajú úrady práce. Pri posudzovaní nároku na dávky zohľadňujú množstvo kritérií, ako je celkový počet osôb žijúcich v domácnosti, ich príjem či majetok. „Je preto dôležité, aby ten, kto chce o dávku požiadať, navštívil osobne miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho trvalého bydliska, odbor pomoci v hmotnej núdzi a konzultoval svoju situáciu priamo s klientskym pracovníkom,“ povedal hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Zeman.