Penzisti môžu aj tento rok dovolenkovať s príspevkom od štátu

Nepracujúci penzisti môžu aj tento rok využiť päťdesiateurový príspevok na dovolenku. Ďalšou podmienkou je, aby mali trvalý pobyt na Slovensku.

02.05.2016 09:31
dôchodca, dôchodok, dovolenka, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Už tradične ich organizuje Jednota dôchodcov na Slovensku, Konfederácia odborových zväzov a Odborový zväz potravinárov. „Na pobyte s dotáciou sa môže zúčastniť občan SR, poberateľ starobného alebo predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku, ktorý nepracuje, má trvalý pobyt na Slovensku a spĺňa podmienku na čerpanie dotácie na podporu rekondičných aktivít,“ približuje podmienky účasti na takomto pobyte Igor Fabián, prvý podpredseda Jednoty dôchodcov na Slovensku. „Túto skutočnosť musí potvrdiť podpísaním čestného vyhlásenia, ktoré dostane pri nástupe na pobyt,“ dodal.

Igor Fabián upozorňuje, že na pobyt nie je právny nárok, pretože pre viac ako 900-tisíc dôchodcov je k dispozícii necelých 12-tisíc pobytov. „Nové pobyty sú sedemdňové oproti šesťdňovým, ktoré boli v uplynulých rokoch, a v niektorých kúpeľoch sa začínajú 25. apríla. Dotované pobyty môžu využiť aj starobní dôchodcovia, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí a odkázaní na cudziu pomoc. Musia však prísť s vlastným sprievodcom, ktorý si musí zakúpiť pobyt v plnej výške bez dotácie. Plnú výšku pobytu uhradí z manželského páru aj ten, kto ešte nie je poberateľom dôchodku,“ povedal Igor Fabián.

Potravinári poskytujú dotované pobyty vo vlastnom zariadení – Penzióne Oravská horáreň v Oravskom Podzámku. Ceny sa pohybujú od 105 do 158 eur. „Účastník rekondičného pobytu môže využiť prostriedky štátnej účelovej dotácie iba raz v roku, v prípade porušenia podmienok je povinný uhradiť cenu pobytu v plnej výške. Pobyt sa začína v nedeľu večerou a končí sa v sobotu raňajkami,“ približuje ponuku Magdaléna Mellenová, predsedníčka OZ Potravinárov SR. Ako dodala, pobyty sú realizované s plnou penziou a bohatým programom na 7 dní. „Informácie v písomnej forme zasielame každému záujemcovi poštou domov, aby si vedeli zariadiť cestovanie, oboznámiť sa s podmienkami a vybrať si program pobytu,“ dodala Magdaléna Mellenová.

Najlacnejší pobyt cez spoločnosť Sorea sa dá kúpiť za 111 eur. Konkrétna cena vždy závisí od vybraného hotela a zvoleného termínu. Penzisti majú celkovo na výber z jedenástich hotelov, ktoré sa nachádzajú vo Vysokých a Nízkych Tatrách, v Piešťanoch, Bratislave, v Ľubovnianskych kúpeľoch a v Topoľčiankach. „Pobyt zahŕňa 6 nocí s plnou penziou. Ak si dôchodca chce pobyt predĺžiť, môže tak urobiť za 5 až 10 eur na osobu a noc,“ hovorí obchodná a marketingová riaditeľka spoločnosti Sorea Beata Töröková. „Svoj nárok na pridelenie poukazu musí klient potvrdiť podpísaním čestného vyhlásenia o poberaní jednej z uvedených foriem dôchodku. Údaje uvedené na tlačive čestné vyhlásenie vypíše pracovník recepcie hotela podľa preukazu totožnosti klienta a potvrdí to svojím podpisom,“ konštatovala. Pobyt sa začína v nedeľu večerou a končí sa v sobotu raňajkami. „Účastník rekreácie, ktorý už využil prostriedky štátnej účelovej dotácie, si môže v príslušnom roku u nás zakúpiť iný cenovo zvýhodnený pobyt pre seniorov od 55 rokov,“ dodala.

Z ceny jednotlivých pobytov je už odpočítaná suma dotácie. V cene však nie je započítaná daň z ubytovania. Žiadosť o rekreáciu možno poslať aj do viacerých zariadení. V prípade, že niekto dostane pozitívnu odpoveď z viacerých ubytovacích zariadení, musí si vybrať len jedno z nich.

Štát celkovo vyčlenil na dotované pobyty aj v tomto roku 597-tisíc eur, pričom Konfederácia odborových zväzov dostala 320-tisíc eur, Jednota dôchodcov na Slovensku 237-tisíc eur a Odborový zväz potravinárov 40-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dotované dovolenky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy