0

Suma minimálnej predčasnej penzie bude zrejme vyššia

autor: 09.05.2017 09:15
dôchodca, dôchodok, senior
Ilustračné foto. Autor:

Ak patríte medzi ľudí, ktorí uvažujú nad odchodom do predčasného starobného dôchodku, musíte mať na pamäti skutočnosť, že na to, aby vám bol priznaný, musíte splniť viaceré podmienky. Jednou z nich je aj minimálna suma, na základe ktorej vám ho priznajú.

Aktuálna suma minimálnej predčasnej penzie je 237,80 eura a odvíja sa od sumy životného minima. A práve to by sa malo od júla zvýšiť. Suma, ktorú ako budúci predčasný penzista budete musieť dosiahnuť, by sa tak mala zvýšiť na 240,10 eura.

Navyše sa musíte vyrovnať s faktom, že vám za každý mesiac zo sumy dôchodku ubudne pol percenta. Suma predčasného dôchodku sa zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Väčšina ľudí si túto skutočnosť uvedomuje, sú však aj takí, ktorí si myslia, že dovŕšením dôchodkového veku im bude predčasný dôchodok prepočítaný, resp. že dovŕšením dôchodkového veku majú možnosť požiadať Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku. Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je však už starobným dôchodkom. Sociálna poisťovňa o tejto skutočnosti rozhodnutie nevydáva ani neprepočítava sumu dôchodku.

Ďalšími podmienkami na jeho priznanie je minimálne pätnásť odpracovaných rokov a do riadneho starobného dôchodku vám nesmú chýbať viac ako dva roky. „Občan môže požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, ak ukončil pracovný pomer a súčasne spĺňa podmienku dôchodkového poistenia najmenej 15 rokov a zároveň podmienku, že suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,2 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, teda 237,80 eura,“ vysvetlil riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Aktuálna suma minimálnej výšky penzie platí do 30. júna.

Ďalším obmedzením pre predčasných penzistov je nemožnosť pracovať popri poberaní tohto druhu dôchodku. „Zákon im totiž neumožňuje, aby boli zároveň povinne dôchodkovo poistení a poberali predčasnú penziu. Preto ak sa takýto dôchodca zamestná, Sociálna poisťovňa mu výplatu dôchodku pozastaví,“ píše sa v správe Sociálnej poisťovne. O predčasnú penziu prídete aj vtedy, ak sa zamestnáte v Rakúsku či v ktorejkoľvek inej krajine únie.

Pred podaním žiadosti sa v Sociálnej poisťovni opýtajte na skutočnosť, či máte v poriadku všetky doby zamestnania. Ak áno, urýchli to vybavovanie penzie a neprekročí zákonom stanovenú lehotu 60 dní. Priznanie dôchodku sa predlžuje len v prípade, ak budúci penzista nemá v poriadku doklady a je potrebné ich dohľadať v archívoch. O každom predĺžení však Sociálna poisťovňa žiadateľa informuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #životné minimum #predčasný dôchodok