0

Ako sa starodôchodcom zvýšia penzie

autor: 17.05.2017 09:13
dôchodca, penzista, dôchodok
Ilustračné foto. Autor: ,

Vláda schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala riešiť dve skupiny starodôchodcov.

O zákone sa teraz rokuje v Národnej rade. Ide o poberateľov dôchodkov, na ktoré vznikol nárok podľa predpisov účinných pred prvým januárom 2004 a ktorých suma by bola vyššia, ak by bola vypočítaná podľa zákona o sociálnom poistení účinného od 1. januára 2004.

Prvou skupinou sú teda tí, ktorých starobný dôchodok bol určený podľa zákona o sociálnom zabezpečení účinného do 31. decembra 2003. Tejto skupine sa dôchodok prepočíta individuálne podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení s aplikovaním novej úpravy priemerného mesačného zárobku.

Druhou skupinou sú tí starodôchodcovia, ktorým starobný dôchodok bol určený podľa zákona účinného do 30. septembra 1988. Tým sa starobný dôchodok zvýši o pevnú sumu 25,50 eura.

„Prichádzame so systémovou právnou zmenou, aby sme týmto ľuďom po 13 rokoch konečne pomohli a aspoň sčasti napravili nie najšťastnejšie rozhodnutia z minulosti," konštatoval štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna.

„Suma starobného dôchodku sa opätovne, tak ako pri jeho priznaní, vypočíta podľa zákona o sociálnom zabezpečení účinného do 31. 12. 2003, a to ku dňu jeho priznania. Prakticky sa len zopakuje výpočet, ktorý sa uskutočnil pri priznaní dôchodku len z inak, podľa nových pravidiel, určeného priemerného mesačného zárobku, pričom percentuálna výmera dôchodku sa nezmení. Následne sa zopakujú všetky zmeny sumy dôchodku vrátane valorizácií odo dňa priznania až do účinnosti novely. Uvedeným postupom sa určí suma dôchodku k tomuto dňu. Na výplatu tejto sumy, ak bude vyššia ako suma, na ktorej výplatu má nárok k tomuto dňu, bude mať nárok od 1. 1. 2018," priblížila Daniela Rodinová z tlačového odboru rezortu práce.

Uvedeným návrhom zákona sa zvýšia príjmy dotknutých osôb v roku 2018 v priemere o asi 45 eur a v rokoch 2019 a 2020 v priemere o 46 eur. Počet dotknutých osôb sa na budúci rok odhaduje na úrovni 88 400. Tých, ktorým by sa mali penzie zvýšiť o už spomínaných pevných 25,50, by malo byť na budúci rok asi 12 900.

Celkové výdavky Sociálnej poisťovne sa predpokladajú vplyvom určenia nového výpočtu starobného dôchodku u vybraného okruhu poberateľov v porovnaní so súčasným právnym stavom v roku 2018 vyššie o 50 miliónov.

Príklad

Človek, ktorý odchádzal do penzie v decembri 2003 a zarábal nadpriemerne, dostal dôchodok v sume 280 eur. Spolu s valorizáciami za roky 2004 a už aj so započítanou budúcoročnou valorizáciou by dnes jeho penzia bola na úrovni 502 eur.

Ak začne platiť nová právna úprava a jeho penzia by sa napríklad prepočítala podľa súčasne platného zákona o sociálnom poistení, jeho dôchodok by bol v sume 306,80 eura a po započítaní valorizácií za roky 2004 až 2017 by dosiahol sumu 546 eur.

Jeho dôchodok by tak od 1. januára mohol byť v sume 546 eur, čo je o 44 eur viac ako v súčasnosti, keď má dôchodok vypočítaný podľa zákona, ktorý platil do 31. decembra 2003.

Príklad je len informatívny.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #zvyšovanie dôchodkov #starodôchodcovia