Odchod do dôchodku? Pripraviť sa treba vopred

Odchod do penzie je jednou z významných životných zmien v živote človeka. Skončenie aktívnej pracovnej kariéry môže byť pre niekoho radosťou, pre niekoho stresom. Aby však samotné vybavovanie penzie nebolo zdĺhavé, treba sa na tento krok pripraviť.

25.09.2017 07:05
dôchodca, dôchodok, penzia, pracujúci Foto:
Ilustračné foto.
debata

Každý, kto chce o penziu požiadať, musí splniť dve základné podmienky – dovŕšiť dôchodkový vek, ktorý v tomto roku predstavuje 62 rokov a 76 dní, a zároveň musí mať odpracovaných aspoň 15 rokov.

„Existujú aj výnimky – skoršie dovŕšenie dôchodkového veku môžu získať ženy podľa počtu vychovaných detí, môže ísť o ženy narodené až do 31. decembra 1961, a tí poistenci, ktorým sa zachováva nárok na znížený dôchodkový vek z dôvodu odpracovania stanoveného počtu rokov v I. pracovnej kategórii, resp. I./II. kategórii funkcií," konštatoval riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Dôležité je aj skontrolovať si, či Sociálna poisťovňa eviduje všetky doby zamestnania a hrubé zárobky, spravidla od roku 1984. Dá sa tak urobiť prostredníctvom žiadosti o výpis Individuálneho účtu poistenca," dodal.

O spísanie žiadosti o dôchodok je potrebné požiadať pobočku Sociálnej poisťovne príslušnú podľa miesta trvalého pobytu, resp. ak sa poistenec zdržiava mimo trvalého pobytu a zo zdravotných dôvodov nie je schopný podať žiadosť v príslušnej pobočke, môže jeho žiadosť spísať aj pobočka príslušná podľa miesta prechodného pobytu. Treba si pritom dopredu dohodnúť termín na spísanie žiadosti.

Ak o dôchodok chce požiadať poistenec, ktorý býva mimo Slovenska, miesto podania žiadosti závisí od toho, či má bydlisko v štáte, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie, v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení alebo v inom štáte.

Ak má žiadateľ o starobný dôchodok bydlisko v štáte, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie alebo v zmluvnom štáte, žiadosť podáva v inštitúcii sociálneho poistenia v danom štáte. Žiadosť v takejto krajine podáva aj v prípade, ak nežiada o dôchodok z dôchodkového poistenia štátu, na území ktorého má bydlisko. Zoznam štátov, ktoré aplikujú koordinačné nariadenia Európskej únie, a zoznam zmluvných štátov poistenci nájdu na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Dôchodkové poistenie v zahraničí a EÚ. Ak má žiadateľ o dôchodok bydlisko v nezmluvnom štáte, žiadosť môže podať osobne v ústredí Sociálnej poisťovne v Bratislave alebo prostredníctvom tlačiva Žiadosť o dôchodok pre osoby žijúce v cudzine.

Každý budúci penzista by sa mal v dostatočnom predstihu osobne, telefonicky či elektronicky informovať o tom, aké doklady treba predložiť na spísanie žiadosti. Takýto postup urýchli celý proces vybavovania dôchodku a zabráni dlhému čakaniu na vybavenie v pobočke.

„O svoje dôchodkové záležitosti by sa mal budúci penzista zaujímať približne rok pred dovŕšením dôchodkového veku. Je to dostatočný priestor na to, aby si skontroloval, či o ňom Sociálna poisťovňa eviduje všetky potrebné doklady a údaje, potrebné k rozhodnutiu o priznanie dôchodku a určeniu jeho výšky. Je preto v záujme budúceho dôchodcu, aby si ešte pred termínom spísania žiadosti o starobný dôchodok skontroloval všetky svoje doby zamestnania, dobu štúdia, náhradné doby a hrubé zárobky, z ktorých odvádzal poistné a ktoré sú potrebné na určenie výšky dôchodku," píše sa v správe Sociálnej poisťovne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #seniori #odchod do dôchodku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy