Na invalidnom dôchodku končia ľudia najčastejšia pre nádorové ochorenia

15.08.2018 13:52
lieky, injekcia, lekár, pacient, sestra,...
Ilustračné foto. Autor:

Viac ako polovica novopriznaných plných invalidných dôchodkov bola v prvom polroku v dôsledku nádorových ochorení.

„Pri 2 803 novouznaných invaliditách bolo až 1 443 z dôvodu nádorových ochorení (51,5 %), pričom pri mužoch dosahoval podiel 39,7 % a pri ženách až 66,7 % – čiže dva z troch novouznaných prípadov invalidity nad 70 percent boli práve nádorové ochorenia,“ informovala Sociálna poisťovňa.

Aj pri ďalších chorobách je rozdiel medzi mužmi a ženami. „Medzi mužmi boli druhou najčastejšou skupinou choroby obehovej sústavy (15,1 %), treťou choroby nervového systému (11,7 %) a štvrtou duševné poruchy a poruchy správania (10 %),“ tvrdí Sociálna poisťovňa vo svojej správe.

Pri ženách sa po nádoroch na druhom mieste umiestnili duševné choroby (8,6 %). Na treťom mieste boli choroby nervového systému (6,6 %) a štvrtou najčastejšou skupinou chorôb boli choroby obehovej sústavy.

Nárok na invalidný dôchodok má človek v prípade, že sa stane invalidný a získal potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia. Ku dňu vzniku invalidity zároveň žiadateľ nesmie splniť podmienky nároku na starobný dôchodok ani mu nesmie byť priznaný predčasný starobný dôchodok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#invalidný dôchodok #seniori #nádorové ochorenia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku