Dôchodca si môže uplatniť výnimku aj pri súbehu pracovného pomeru a dohody

23.08.2018 14:05
pracujúci, dôchodca, dôchodok, penzista, penzia
Ilustračné foto. Autor:

Ak je dôchodca zamestnaný na základe dohôd mimo pracovného pomeru a zároveň aj na základe pracovnej zmluvy, môže si pri dohode aj tak uplatniť výnimku z platenia poistného do výšky 200 eur.

Z pracovného pomeru bude naďalej platiť poistné v riadnej výške. Existencia pracovného pomeru teda nevylučuje pre dôchodcov uplatnenie výnimky z platenia poistného na dôchodkové poistenie, ak súbežne pracujú aj na dohodu mimo pracovného pomeru.

Výnimka z platenia poistného sa vzťahuje výlučne na právny vzťah na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. Sociálna poisťovňa upozorňuje tiež na to, že uplatniť si toto právo je možné iba na jednu dohodu v jednom kalendárnom mesiaci.

Výnimku si dôchodca uplatňuje písomne u zamestnávateľa najneskôr pri podpise dohody. Ak odovzdá oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode neskôr, uplatní sa výnimka až od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zamestnanie #dôchodca #dohoda #zmluva #pracovný pomer #poistné
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku